Zálet akrobata + pár rad

Chcete začí­t s akrobacií­, nebo máte první­ho obří­ka? Ptejte se tady.

Zálet akrobata + pár rad

Odeslatod Carl v 29/5/2012, 22:56

Ahoj,
Jelikož jsem začátečník, modelář od dětsví, ale akrobatik samouk zajímalo by mě jak u vás vypadá zálet. Pořád mi přijde, že se nejedná pouze o vytrimování a případné dovážení jak to dělám já. A jěště otázka jak docílit aby, středokřídlí nebo dolnokřídlí akrobat letěl na zádech rovně a nemusel bych potlačovat a jak doladit, když dělám výkrut tak se mi letadlo točí lehce sudovitě, ale co hlavně výkrut je klesavý, letadlo jde čumákem k zemi (výkrut do oblouku),takže při poloze na zádech musím lehce podtlačit abych vyletěl alespoň trochu rovně. Když vidim videa vašich letadel tak mě to zajímá, protože takhle mi to nelítá. Pokud to je rukama tak jen do mě. :wink: Předem děkuji za rady.
Carl
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Karel
Příjmení: Duňka
Letiště: Drahotice
Hangár: Funtana 2x2m DA50R

Re: Zálet akrobata + pár rad

Odeslatod Honzisk v 29/5/2012, 23:08

Honzisk
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Jan
Příjmení: Novotný
Letiště: Lupenice
Hangár: OM Velox 2,6m
Z-24 Krajánek 4m (ve stavbě)

Odeslatod HonzaS v 31/5/2012, 12:46

Pokud máš vyosení a vytrimování správně, tak padání modelu na zádech doladíš těžištěm - čím víc zdadu, tím méně bude model na zádech klesat. Ale ve výkrutu je model pořád potřeba řídit. Samo to nikdy nepoletí (nebo možná poletí, ale to není stav, kterého chceš dosáhnout).
Opačná směrovka na zádech je nejsilnější síla ve vesmíru!
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Příjmení: Špatný
Letiště: Bechyně
Hangár: Pilot RC Extra 2,25, Hacker
Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod Carl v 1/6/2012, 00:57

Motor mám jen podtlačen, vyosený není, dává se do prava je to tak? Ano řídit se musí, ale měl jsem myšlenku, že když poletí na zádech rovně, nebude při výkrutu tolik klesat.
Carl
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Karel
Příjmení: Duňka
Letiště: Drahotice
Hangár: Funtana 2x2m DA50R

Odeslatod Miloš Zavadil v 1/6/2012, 13:50

I když budeš mít těžiště tak, aby ti neklesal na zádech, stejně ho budeš muset řídit. On taky klesá hlavně ve fázi, když je v noži.
Správně zalétnutý výkrut (zvlášť pomalý) musíš řídit nejen výškovkou ale hlavně směrovkou.
Miloš.
Miloš Zavadil
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Miloš
Příjmení: Zavadil
Letiště: Třebíč
Hangár: Eira - RCA
Shifty, Taira- hala
Eira - Fun
Flash

Odeslatod MomoBrut v 1/6/2012, 16:55

Pokud seridis akrobata tak, aby ti neklesal na zadech, bude letat dobre za bezvetri, ale ve vetru s tim budes mit vetsi problemy. Ono zalezi na tom, co se s tim chces letat, napr. takove serizeni je dobre na 3D, na presnou uz mene. Seridit akrobata je proces relativne na dlouho a navod uz nekdo dal. Take nektere veci se daji delat vice zpusoby. Co se tyce napr. toho teziste, je dobre zkusit chovani v 45 stupnovych liniich, tam se to pozna nejlepe. Popis jak na to se da najit. A co se tyce vykrutu, vetsina modelu potrebuje diferenciaci kridelek, aby vykrut vypadal dobre, ale to je to temer posledni, co bych ohledne serizovani akrobata resil.
Táhnout k sobě neznamená vždy letět nahoru ...
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Miroslav
Příjmení: Balík, MSc., Ph.D.
Hangár: Yak 55M 2.8
Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod Radek Gregor v 2/6/2012, 21:23

Carl napsal:Motor mám jen podtlačen, vyosený není, dává se do prava je to tak? Ano řídit se musí, ale měl jsem myšlenku, že když poletí na zádech rovně, nebude při výkrutu tolik klesat.

Myslím , že by potlačený být neměl a vyosený ano do prava cca 2°
Radek Gregor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Radek
Příjmení: Gregor
Letiště: Fryšták - Žabárna
Hangár: Extra 330 SC 35% Krill
Extra MX Pa model , Ocelot ...

Odeslatod pikus v 24/12/2012, 12:10

Carl napsal:Ahoj,
Jelikož jsem začátečník, modelář od dětsví, ale akrobatik samouk zajímalo by mě jak u vás vypadá zálet. Pořád mi přijde, že se nejedná pouze o vytrimování a případné dovážení jak to dělám já. A jěště otázka jak docílit aby, středokřídlí nebo dolnokřídlí akrobat letěl na zádech rovně a nemusel bych potlačovat a jak doladit, když dělám výkrut tak se mi letadlo točí lehce sudovitě, ale co hlavně výkrut je klesavý, letadlo jde čumákem k zemi (výkrut do oblouku),takže při poloze na zádech musím lehce podtlačit abych vyletěl alespoň trochu rovně. Když vidim videa vašich letadel tak mě to zajímá, protože takhle mi to nelítá. Pokud to je rukama tak jen do mě. :wink: Předem děkuji za rady.

Postupuji tak to:
1) při kolmém pádu dolů vytrimuji výškovku
2) při kolmém pádu dolů vytrimuji směrovku
3) poté při kolmém letu nahoru zjistím jestli letadlo letí samo rovně,
jestli uhýbá tak je špatně vyosený motor. Motor může být vyosený špatně jak do stran,
ale i nahoru nebo dolu.

4) když model letí rovně nahoru i dolu přejdeme k bodu seřízení těžiště,
ve vodorovném letu ( i na zádech) model letí rovně je těžiště správně.
Jestli model padá na předek tak je těžiště moc vepředu a je zapotřebí ho posunout do zadu,
Jestli letadlo je lehké na předek a vyplouvá potřebuje závaží do předu. (pro 3D). Na klasickou může být malinko více v předu...
5)
aby letadlo letělo naprosto rovně tak také je dobré zkontrolovat nožový let a popřípadě namixovat
směrovku do výškovky.
pikus
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Vladimír
Příjmení: Bukvaj
Hangár: Yak 55m 2.2 GW
Extra 330sc PilotRC 2.7m

Odeslatod thsoft v 28/10/2013, 11:01

Oživím trochu toto téma otázkou, jak ubývá palivo v nádrži samozřejmě se mění těžiště
jak toto řešíte ? Ideál by samozřejmě byl nádrž přesně v místě těžiště :-) Ale když to nejde tak
seřizejete tedy s poloviční nádrží ?

Tom

pikus napsal:...

4) když model letí rovně nahoru i dolu přejdeme k bodu seřízení těžiště,
ve vodorovném letu ( i na zádech) model letí rovně je těžiště správně.
Jestli model padá na předek tak je těžiště moc vepředu a je zapotřebí ho posunout do zadu,
Jestli letadlo je lehké na předek a vyplouvá potřebuje závaží do předu. (pro 3D). Na klasickou může být malinko více v předu...
5)
aby letadlo letělo naprosto rovně tak také je dobré zkontrolovat nožový let a popřípadě namixovat
směrovku do výškovky.
thsoft
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Tomáš
Příjmení: Holenda
Hangár: Citabria 2,2m, Velox 2,2m, HOG-BIBE 1,4m (SIG) a ostatní malé modýlky ...

Odeslatod winter v 29/10/2013, 08:37

Ahoj,

koukni tady. ***winter**

Zalétávání modelu akrobata
Ing. David Kyjovský
http://rcmodely.websnadno.cz/necokecten ... modelu.rtf :precti:
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Vlastimil
Příjmení: Zima
Hangár: Extra 330SC 35%
Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Odeslatod thsoft v 1/11/2013, 21:25

Návod je samořejmě pěkný a dík za něj ale nijak neřeší odpověď na moji otázku.

Tom

winter napsal:Ahoj,

koukni tady. ***winter**

Zalétávání modelu akrobata
Ing. David Kyjovský
http://rcmodely.websnadno.cz/necokecten ... modelu.rtf :precti:
thsoft
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Hangár: Citabria 2,2m, Velox 2,2m, HOG-BIBE 1,4m (SIG) a ostatní malé modýlky ...

Odeslatod winter v 1/11/2013, 23:11

Ahoj,

co se týče seřízení, tak je v tom odkazu prakticky všechno. A co se týká toho, že ti éro jde při výkrutu k zemi, tak to bude myslím podle toho jak to píšeš asi rukama. Tak to nefunguje, že dáš plný křidýlka a éro bude dělat výkruty vodorovně do bezvědomí. A to i když ho máš seřízený tak, že ti na břiše ani na zádech neklesá a drží vodorovný let. ***winter***

http://www.youtube.com/watch?v=knvm_DnmfOY
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Vlastimil
Příjmení: Zima
Hangár: Extra 330SC 35%
Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Odeslatod thsoft v 2/11/2013, 20:29

Dotaz tohoto typu vznesl Carl zakladatel tohoto vlakna, ja jsem se jen připojil k tomuto
vláknu s dotazem jak zohlednit změnu těžiště vlivem úbytku paliva.
Mě napadlo natankovat jakesi minimum, ktere bude v nádrži i při dlouhém letu
a s tím nastavit těžiště. Začátek letu by tím byl vždy v mírně těžký na čumák.

Tom

winter napsal:Ahoj,

co se týče seřízení, tak je v tom odkazu prakticky všechno. A co se týká toho, že ti éro jde při výkrutu k zemi, tak to bude myslím podle toho jak to píšeš asi rukama. Tak to nefunguje, že dáš plný křidýlka a éro bude dělat výkruty vodorovně do bezvědomí. A to i když ho máš seřízený tak, že ti na břiše ani na zádech neklesá a drží vodorovný let. ***winter***

http://www.youtube.com/watch?v=knvm_DnmfOY
thsoft
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Odeslatod HonzaS v 2/11/2013, 20:58

No je otázka co chceš :-) Při přesném létání asi raději těžší na čumák ze začátku letu, při 3D asi raději lehčí na zadek ke konci letu.
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod MomoBrut v 2/11/2013, 21:30

Hmm, no, to je takova debata o tom, ze by bylo lepsi letat, nez sedet za pocitacem. Ubytek paliva posune s tezistem u spravne vyvazeneho modelu tak malo, ze tazajici by to zrejme nebyl schopny rozpoznat.
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod thsoft v 5/11/2013, 23:56

Tak to jsem se dostal při zalétávání asi na kritickou hranici těžiště vzadu protože to bylo při přistání špatně řiditelný.
Po startu to tak znát nebylo.

Takže musím jít s těžištěm hoodně dopředu ...

Tom

MomoBrut napsal:Hmm, no, to je takova debata o tom, ze by bylo lepsi letat, nez sedet za pocitacem. Ubytek paliva posune s tezistem u spravne vyvazeneho modelu tak malo, ze tazajici by to zrejme nebyl schopny rozpoznat.
thsoft
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Odeslatod MomoBrut v 6/11/2013, 09:40

Jak seridit spravne teziste ... kratce a rychle, to je ted moderni. Nejdrive si serid vertikalu sestupnou a vzestupnou, aby se eliminoval vliv predevsim vyskovky a nespravneho vyoseni motoru. Dokud nejsou vporadku vertikaly, nema cenu presne serizovat teziste. Pro serizeni teziste prejdi z vodorovného letu do 45 stupnoveho stoupani s dostatecnymi otackami motoru, aby model nezpomaloval a vyrovnej model, at tam mas tech 45 stupnu. Nasledne udelej rychlejsi pulvykrut na zada. Spravne serizeny model leti dal ve stejnem smeru nebo velice slabe klesa. Pokud klesa, je tezky na kulu, pokud stoupa je tezky na ocas.
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod HonzaS v 8/11/2013, 18:34

MomoBrut napsal:Jak seridit spravne teziste ... kratce a rychle, to je ted moderni. Nejdrive si serid vertikalu sestupnou a vzestupnou, aby se eliminoval vliv predevsim vyskovky a nespravneho vyoseni motoru. Dokud nejsou vporadku vertikaly, nema cenu presne serizovat teziste. Pro serizeni teziste prejdi z vodorovného letu do 45 stupnoveho stoupani s dostatecnymi otackami motoru, aby model nezpomaloval a vyrovnej model, at tam mas tech 45 stupnu. Nasledne udelej rychlejsi pulvykrut na zada. Spravne serizeny model leti dal ve stejnem smeru nebo velice slabe klesa. Pokud klesa, je tezky na kulu, pokud stoupa je tezky na ocas.

No ale to bys musel nejdřív seřídit diff křidélek :wink: Není lepší srovnat si to do letu na zádech, pustit vop, a sledovat co se děje? hmmm
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Zpět na Začátečník