vyskovka

Chcete začí­t s akrobacií­, nebo máte první­ho obří­ka? Ptejte se tady.

vyskovka

Odeslatod veselyj v 29/7/2016, 12:16

Zdravim. Potreboval bych poradit s nastavenim obou polovin vyskovky. Na dvoumetrovce RAVEN mam nainstalovane zrcadlove dve serva SC 1256 - serva jsem koupil s letadlem. Radio je Futaba T14SG s prijimacem R7008SB. Pri nastaveni serv jsem nejprve vse mechanicky vyrovnal co nejblize neutralum. Pak jsem musel kazde servo pomoci SUB TRIMU nastavit do 90 st. pozice (paka - servo). Takze na jednom servu byla zmena sub trimu +23 a na druhem -140 (jinak zoubky na pakach nevysly). Po naistalovani stejne dlouhych tahel, jsem na vyskovky nalepil kontrolni tycky, ktere se sbihaly za smerovkou. Nastavil jsem neutraly u obou polovin. Pak stejne koncove body nahoru a dolu pomoci END POINTU. No a pri pomalem pohybu nahoru a dolu jsem si vsimnul, jak serva nestejnomerne jedou. Chvili se predbihaji, chvili zpozduji - kazde servo ma jiny pocet skoku. Doslo me ze radio pravdepodobne dopocitava rozdily mezi neutralem a end pointem. Zkousel jsem v radiu najit nejake nastaveni krivek chodu kazdeho serva ale pro letadlo jsem nic neobjevil. Jedine co me ted napadlo je, ze budu muset mechanicky zkusit bud jedno servo otocit (aby obe bezeli ve stejnem smeru a mit ruzne dlouha tahla) a nebo nejak mechanicky dotocit tahlo. Dik Za rady. Jarda
veselyj
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Jaroslav
Příjmení: Vesely
Letiště: Pardubice
Hangár: RAVEN
GLASAIR

Re: vyskovka

Odeslatod MomoBrut v 29/7/2016, 19:43

veselyj napsal:Zdravim. Potreboval bych poradit s nastavenim obou polovin vyskovky. Na dvoumetrovce RAVEN mam nainstalovane zrcadlove dve serva SC 1256 - serva jsem koupil s letadlem. Radio je Futaba T14SG s prijimacem R7008SB. Pri nastaveni serv jsem nejprve vse mechanicky vyrovnal co nejblize neutralum. Pak jsem musel kazde servo pomoci SUB TRIMU nastavit do 90 st. pozice (paka - servo). Takze na jednom servu byla zmena sub trimu +23 a na druhem -140 (jinak zoubky na pakach nevysly). Po naistalovani stejne dlouhych tahel, jsem na vyskovky nalepil kontrolni tycky, ktere se sbihaly za smerovkou. Nastavil jsem neutraly u obou polovin. Pak stejne koncove body nahoru a dolu pomoci END POINTU. No a pri pomalem pohybu nahoru a dolu jsem si vsimnul, jak serva nestejnomerne jedou. Chvili se predbihaji, chvili zpozduji - kazde servo ma jiny pocet skoku. Doslo me ze radio pravdepodobne dopocitava rozdily mezi neutralem a end pointem. Zkousel jsem v radiu najit nejake nastaveni krivek chodu kazdeho serva ale pro letadlo jsem nic neobjevil. Jedine co me ted napadlo je, ze budu muset mechanicky zkusit bud jedno servo otocit (aby obe bezeli ve stejnem smeru a mit ruzne dlouha tahla) a nebo nejak mechanicky dotocit tahlo. Dik Za rady. Jarda

Začal bych tím, že je nutné pochopit rozdíl mezi velikostí výchylky a limitem výchylky. Jakmile se to pochopí, nastavíš to ...
Táhnout k sobě neznamená vždy letět nahoru ...
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Miroslav
Příjmení: Balík, MSc., Ph.D.
Hangár: Yak 55M 2.8
Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod Radek Gregor v 29/7/2016, 21:17

pěkně jsi mu to vysvětlil
Radek Gregor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Radek
Příjmení: Gregor
Letiště: Fryšták - Žabárna
Hangár: Extra 330 SC 35% Krill
Extra MX Pa model , Ocelot ...

Odeslatod veselyj v 30/7/2016, 20:42

Dik za odpoved. Myslim, ze se priste zase prihlasim do zacatecniku. Napada me Zimermanovska poznamka: Budeli priste prilezitost, tak se na to ..... Dik opravdu. Jarda
veselyj
Člen Akrofora
Člen Akrofora

GLASAIR

Odeslatod HonzaS v 31/7/2016, 09:29

veselyj napsal:Zdravim. Potreboval bych poradit s nastavenim obou polovin vyskovky. Na dvoumetrovce RAVEN mam nainstalovane zrcadlove dve serva SC 1256 - serva jsem koupil s letadlem. Radio je Futaba T14SG s prijimacem R7008SB. Pri nastaveni serv jsem nejprve vse mechanicky vyrovnal co nejblize neutralum. Pak jsem musel kazde servo pomoci SUB TRIMU nastavit do 90 st. pozice (paka - servo). Takze na jednom servu byla zmena sub trimu +23 a na druhem -140 (jinak zoubky na pakach nevysly). Po naistalovani stejne dlouhych tahel, jsem na vyskovky nalepil kontrolni tycky, ktere se sbihaly za smerovkou. Nastavil jsem neutraly u obou polovin. Pak stejne koncove body nahoru a dolu pomoci END POINTU. No a pri pomalem pohybu nahoru a dolu jsem si vsimnul, jak serva nestejnomerne jedou. Chvili se predbihaji, chvili zpozduji - kazde servo ma jiny pocet skoku. Doslo me ze radio pravdepodobne dopocitava rozdily mezi neutralem a end pointem. Zkousel jsem v radiu najit nejake nastaveni krivek chodu kazdeho serva ale pro letadlo jsem nic neobjevil. Jedine co me ted napadlo je, ze budu muset mechanicky zkusit bud jedno servo otocit (aby obe bezeli ve stejnem smeru a mit ruzne dlouha tahla) a nebo nejak mechanicky dotocit tahlo. Dik Za rady. Jarda

Fakt nejde ani jedna páka přesadit tak, aby byl rozdíl v subtrimu menší? 163 mi připadá docela dost...
Opačná směrovka na zádech je nejsilnější síla ve vesmíru!
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Jméno: Jan
Příjmení: Špatný
Letiště: Bechyně
Hangár: Pilot RC Extra 2,25, Hacker
Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod HonzaS v 31/7/2016, 09:30

Jo a o kolik se předbíhají a zpožďují? Nějaký jeden stupeň může být daný nelinearitou chodu serva, to se bohužel občas děje...
Opačná směrovka na zádech je nejsilnější síla ve vesmíru!
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Jméno: Jan
Příjmení: Špatný
Letiště: Bechyně
Hangár: Pilot RC Extra 2,25, Hacker
Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod flyingislife v 31/7/2016, 16:49

Tiež si myslím že máš nejaký veľký subtrim, tá hodnota je fakt veľká a ani si nepamätám že by som niekedy mal taký rozdiel a pár lietadiel s takouto konfiguráciou náhonu výškovky som už mal. Teoreticky by si mal mať podobnú hodnotu ako na prvom ale v opačnom smere, nie? Nebol problém len s tým, že ti nešla nasadiť poriadne páka na tisíchran?
Ja som polky VOP mechanicky naladil tak ako ty, potom vytrimoval servo na stred, ale poväčšine to už bolo len pár % a chodili mi mechanicky rovnako.
Máš zalepené obe páky v osi otáčania pántu výškovky? Skús zmerať vzdialenosť medzi otvormi pre tiahlo na servopáke a na otvore páky kormidla.

Inak ja na Jeti DS14 mám servobalancer, kde som u 2.6m lietadla takto dolaďoval. Robil som to štýlom jednu výškovku som nechal ísť svojim tempom( samozrejme obe polky mali nastavené rovnaké max výchylky v oboch smeroch) a druhú som pomocou sevrobalanceru doladil podľa prvej úplne presne.Využíva sa to hlavne pri krídle kde mám na jedno krídelko 2 servá, ale dá sa to teda samozrejme aplikovať aj na tento prípad. Nemá tvoje rádio náhodou túto funkciu? Možno sa to len inak nazýva.
flyingislife
Nový člen
Nový člen

Jméno: Michal
Příjmení: Schreiner
Letiště: Primárne Grajciar- Košice
Hangár: Thunder 3D Krill BLACK

Odeslatod MomoBrut v 1/8/2016, 09:35

veselyj napsal:Dik za odpoved. Myslim, ze se priste zase prihlasim do zacatecniku. Napada me Zimermanovska poznamka: Budeli priste prilezitost, tak se na to ..... Dik opravdu. Jarda

Nekdy par slov nestaci, no, tak trochu vice slov ... Futaba menu Linkage - End point. V menu u kazde funkce mas pro oba smery limit (omezeni vychylky) a trav (velikost vychylky). Je treba to nastavit tak, aby se ti to pri tech velkych subtrimech pohybovalo stejne nejdrive pomoci trav a pak potrebnym zpusobem omezit nadmernou vychylku jedne funkce limitem, aby byla shodna s koncem pohybu u druhe funkce, ktera ma take svuj limit. V krivce funkce nenastavis nic, protoze pokud mas nastaveno dvojte servo na vyskovku, krivka je aplikovana stejne na obe pulky. Nastavovat vse s linearni krivkou, potom kontrolovat s pozadovanou krivkou.

Jinak doplneni k memu prvnimu prispevku, v puvodnim prispevku je tohle ... "Pak stejne koncove body nahoru a dolu pomoci END POINTU" ... z cehoz je jasne, ze nevi, jak funguje a na co je end point, tak dostal radu, jakou dostal ...
A kluci vy ostatni, kteri radite, ani jeden futabu nemate, tak jak chcete poradit?
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod veselyj v 1/8/2016, 11:16

Tyhle odpovedi se mi uz libi vic. Nevim jak jste na tom vy ale i v praci se mi obcas stane, ze na reseni koukam treba nekolik dni a pak prijde kolega, koukne na to a behem par sekund je reseni na svete. Plati to i obracene. Proto jsem psal ten prvni dotaz. Kdybych vedel, nebudu se ptat. A nejake jinotaje.... Dik jeste jednou. Trochu jsem to poladil a myslim, ze to ted vypada dobre. Takze nezbyva nic jineho nez trenovat ve vzduchu. Mejte se a letu zdar. Jarda
veselyj
Člen Akrofora
Člen Akrofora

GLASAIR

Odeslatod veselyj v 1/8/2016, 18:10

Neodpustim si jeste jednu poznamku. Trochu jsem prohlizel prispevky MOMOBruta. Vsimnul jsem si, ze mas za jmenem nekolik titulu. PhD hlavne. Ja ted uz chapu ten tvuj styl odpovedi na muj dotaz. Muj kolega ma taky doktorsky titul a jeho styl jednani s nami bez titulu (tedy doktorskeho) je velice podobny. Takze ja se omlouvam za moji reakci na tvoji radu. A jeste jednou dekuji. Jarda
veselyj
Člen Akrofora
Člen Akrofora

GLASAIR

Odeslatod MomoBrut v 1/8/2016, 19:49

Chapu, ze pro vetsinu je to bolestive, ale nejlepsi je na neco prijit sam, nez ze ti to nekdo naserviruje ... v dobe internetu jsou vsichni zvykly, ze na nem vsechno najdou ... nenajdou, dokonce to, jak to presne funguje a jaky to ma prakticky vyznam, nenajdes ani v manualu radia ... bud na to prijdes sam, jako ja nebo ti to nekde rekne, nic jineho za tim nehledej.
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Zpět na Začátečník