Prva velka Extra

Chcete začí­t s akrobacií­, nebo máte první­ho obří­ka? Ptejte se tady.

Prva velka Extra

Odeslatod psandor v 20/12/2017, 14:24

Ahoj,

rozhodol som sa s vami pozdielat par fotiek z mojej momentalnej stavby. Pokial to bude mozne tak budem temu updatovat. Verim ze mi pomozete v momente ked by som robil nieco zle a zaroven to mozno pomoze nejakemu buducemu zaciatocnikovy :-)

Rozhodol som sa postavit Extru 300 2.2m z rozsypu p. Urbanca s nasledujucim osadenim.

Motor: este nemam zakupeny predpokladam AXI 5345/14 (10s) popripade AXI 5345/20 (12s)
Regulator: Vhodna rada Jeti SPin (opto)
Pohonne baterky: podla motoru bud 10s alebo 12s rozdelene do dvoch packov niekde okolo 5000mah
Primacove baterky: pojdu napriamo do prijimaca, 2s okolo 2000mah
Smerovka: HS-8335SH (ovladanie cez lanka)
Kridelka: HS-8330SH (kazde kridelko ovladane jednym servom)
Vyskovka: Zatial neviem mozno znova HS-8330SH (kazda polka ma vlastne servo)

Predpokladana hmotnost je do 6.5kg (pevne verim :-D )

Lietadlo staviam pre potesenie a hlavne nabranie skusenosti so stavbou a lietanim. V zaciatkoch by som si rad na lietadle precvicil zaklady akrobacie a neskor sa mozno pustil aj do odvaznejsich obratov (ale to nepredpokladam ze bude lietadlo este letu schopne :-D )

Oproti originalu - konstrukcnych kridel, som sa rozhodol kridla postavit cez odlahcene polystyrenove jadro potiahnute balsou.

Trup mam v podstate hotovy staci osadit elektroniku a nasadit motorovy kryt ale s tym chcem pockat kym zozeniem motor. nech nemusim neskor riesit tazisko.

Verim, ze cez vianoce sa mi podari prebrusit kridla "do hladka" a vyrezat kridelka, ale uvidime ako to dopadne.

Peter
Přílohy
IMG_2616.JPG
Nespracovane kridlo
IMG_2639.JPG
IMG_2619.JPG
Trup
IMG_2615.JPG
Odlahcene jadro
psandor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Peter
Příjmení: Sandor
Hangár: Extra 300 - 2.2m

Re: Prva velka Extra

Odeslatod winter v 20/12/2017, 15:36

Pěkný. Myslíš, že to dostaneš na 6,5 kg ? Já bych to viděl tak na 8kg, možná 8,5kg když nebudeš šetřit. Pokud chceš lítat 3D , tak určitě 12s. A lehký a výkonný motor. cca. 1200g/5-6000 w/
Pokud to dostaneš na těch 6,5kg, tak můžeš trochu ubrat :-) ***winter***
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Vlastimil
Příjmení: Zima
Hangár: Extra 330SC 35%
Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Odeslatod psandor v 20/12/2017, 17:28

No je pravda ze okolo 6.5 kg to bol skor ciel ked som planoval stavbu na 10s bez prijimacoviek + uz teraz viem ze som "kde-tu" nieco pridal :-D ale verim ze prinajhorsom som sa sekol o pol kila :rolleyes: .

Vecer to skusim zvazit a prepocitat, uz som to davno nekontroloval.
psandor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Odeslatod psandor v 20/12/2017, 19:04

Tak som to zvazil a prepocital. V podstate som tam dal vsetko co je potrebne na dokoncenie okrem krytov kolies.

Hmotnost s 10s mi vychadza 6.65kg plus bude treba pocitat nejaky spojovaci material takze to trosku porastie.
psandor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Odeslatod mac v 20/12/2017, 19:54

V tom neodlahcenom mieste pri koreni bude este nejaka tkanina? Ale na prvy pohlad to na mna posobi, ze nosnik bude mat limity, ktore bude treba brat pri lietani do uvahy, zalezi od stylu.. Aky prierez uhlikovej pasnice?
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Mišo
Příjmení: Jasenovec
Hangár: 104" EF Extra 300 DA120/HackerA150
Crack Laser

Odeslatod psandor v 20/12/2017, 20:58

Je to 1cm pacnica o hrubke asi 1mm. Uz si to nepamatam a kridlo uz mam zavrene takze to nemozem pozriet. Pasnica je z kazdej strany pod potahom.

Kridlo sa nasuva na hlinikovu trubku a okrem toho tam nieje ziaden nosnik. Tuhost kridla je urcena tuhostou potahu - v mojom pripade uhlikova pasnica a balsovy potah. Polystyren v podstate sluzi len aby drzal profil kridla - nieje nosny.

Kedze klucove je "zviazat" uhlikovu pasnicu s trubkou, pomohol som jej doslova prisitip krizom cez kridlo. Na to aby sa kridlo zlomilo by sa bud musela roztrhnut pasnica (v tahu) co je skoro nemozne, alebo by sa musela odlepit od jadra - co je pravdepodobne viac. Prave preto som ju doslova zosil z jednej strany na druhu. Zaroven ju drzi potah takze verim ze by to malo byt okk.
Naposledy upravil psandor dne 20/12/2017, 21:18, celkově upraveno 1
psandor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Odeslatod winter v 20/12/2017, 21:01

psandor napsal:Tak som to zvazil a prepocital. V podstate som tam dal vsetko co je potrebne na dokoncenie okrem krytov kolies.

Hmotnost s 10s mi vychadza 6.65kg plus bude treba pocitat nejaky spojovaci material takze to trosku porastie.

Tak až to bude připravené k letu, tak to převaž ještě jednou. Ale poctivě :-D ***winter***
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Odeslatod winter v 20/12/2017, 21:05

Píšeš, že motor ještě nemáš. Kolik si počítal hmotnost, a který motor tam dáš, toho axe ? Tam musíš dát pozor, Axi udává hmotnost holého motoru, nebo alespoň udával. Tzn., že z 995g je najednou 1100 a více. Kříž 50g, unašeč 40g, šrouby, konektory, asi nějaké vymezovací sloupky to bude chtít 80g.... atd. atd. Ono se to nezdá, ale až když se to zkompletuje šroubky, matičky, bačkory, tak se pak člověk diví kde se to všechno nabralo. Jinak praxe je taková, že éro těchto rozměrů bude na 10s chcíplotina. Ideální stav je 270-300 w/1lb ***winter***
Naposledy upravil winter dne 20/12/2017, 21:21, celkově upraveno 1
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Odeslatod psandor v 20/12/2017, 21:16

No tesim sa na to ked to uz budem vazit hotove :D Ano planujem tam AXI 5345. Mal by mat okolo jedneho kila.

https://www.modelmotors.cz/product/detail/268/
psandor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Odeslatod winter v 20/12/2017, 21:22

psandor napsal:No tesim sa na to ked to uz budem vazit hotove :D Ano planujem tam AXI 5345. Mal by mat okolo jedneho kila.

https://www.modelmotors.cz/product/detail/268/

Jj, ještě jsem tam něco doplnil. Viz. výše. ***winter***
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Odeslatod psandor v 20/12/2017, 21:33

Dik za info. Dobre vediet, ze to AXI takto robi. Ani ma to nenapadlo. Pocital som kilo a hotovo. Ono ta hmotnost samozrejme narastie s tym pocitam - aj ked nerad.

Pride mi vsak ze ten motor by tam mohol stacit aj na tych 10s. Deklaruju 3d model do 8kg co by som sa zmestil urcite a visiet na stvrt plynu nepotrebujem. Na druhej strane uz teraz viem ze pride dalsi akrobat a 5345/20 ktory uz zvladne aj 12s by som urcite zuzitkoval. Takze momentalne stale na vazkach. Ale aj podla tvojho komentu sa priklanam coraz viac na 12s. :-D
psandor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Odeslatod mac v 20/12/2017, 22:20

Tuhost kridla, ak myslis deformovanie tvaru /napr.na krut, ale to je jedno/, zabezpecuje v tvojom pripade tuhy potah, v tvojom pripade aj zalepeny o jadro, tam je to ok, lepsie ako konstrukcne kridlo s "dierami" ale pevnost kridla v pre nas najdolezitejsom smere zabezpecuje nosnik, v tvojom pripade dve pasnice uhlika a klucove je aby sa tieto pasnice od seba nevzdialili resp k sebe nepriblizili, tuto funkciu zabezpecuje stojina nosnika, u teba len polystyren. Ze je pasnica prilepena o balzovy potah je nic, ked povoli uhlik na tah alebo tlak nebude ani tusit ze je o nu prilepeny. V tvojom pripade, ked je potah tuhy kompletny a s jadrom ako dalsi sendvic sa ciastocne cele kridlo tvari ako nosnik, neviem, mozno su pasnice aj dost, len som zvedavy, ci si ich spocital, odhadol alebo dal podla podobneho kridla. Ze trubka pre spojku kridel bude pevne zviazana s nosnikom berme ako samozrejmost, inak je problem, ale nerozumel som, ako to tam mas..
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Crack Laser

Odeslatod psandor v 20/12/2017, 22:29

mac napsal:Tuhost kridla, ak myslis deformovanie tvaru /napr.na krut, ale to je jedno/, zabezpecuje v tvojom pripade tuhy potah, v tvojom pripade aj zalepeny o jadro, tam je to ok, lepsie ako konstrukcne kridlo s "dierami" ale pevnost kridla v pre nas najdolezitejsom smere zabezpecuje nosnik, v tvojom pripade dve pasnice uhlika a klucove je aby sa tieto pasnice od seba nevzdialili resp k sebe nepriblizili, tuto funkciu zabezpecuje stojina nosnika, u teba len polystyren, ze je pasnica prilepena o balzovy potah je nic, ked povoli uhlik na tah alebo tlak nebude ani tusit ze je o nu prilepeny. V tomto pripade, ked je potah tuhy kompletny a s jadrom ako dalsi sendvic sa ciastocne cele kridlo tvari ako nosnik, neviem, mozno su pasnice aj dost, len som zvedavy, ci si ich spocital, odhadol alebo dal podla podobneho kridla. Ze trubka pre spojku kridel bude pevne zviazana s nosnikom berme ako samozrejmost, inak je problem, ale nerozumel som, ako to tam mas..

Jasne rozumiem .... takze ked to zjednodusim tak by si odporucal medzi pasnice vrazit nieco pevne cez celu hrubku kridla a teda od pasnice po pasnicu. Malo by to byt po celej dlzke kridla?

Inak ta pasnica by mala byt predimenzovana. Trosku som sa vsak bal aka bude stabilita kridla prave v krute ale zatial sa moje obavy neprejavili.

Technologiu som odkukal od "vacsej" sestry https://www.flyinggiants.com/forums/showthread.php?t=64309
psandor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Odeslatod mac v 20/12/2017, 22:57

Taky nosnik bude urcite pevnejsi, pripadne skrinovy/dve stojiny po bokoch/ a polystyren rozdelit, ku koncu staci samozrejme nosnik slabsi, o to sa trochu postara aj vyska profilu. Ale mozno tvoj je ok, ja som zvedavy ako si k tomu dospel. Ide o to trafit to, spravit dostatocne pevny pri co najnizsej hmotnosti a zbytocne nepredimenzovat, ja by som urcite konzultoval a nespoliehal sa len na programiky, podobny rozmer a polystyren/balza technologiu robi badan na vertigu myslim, ale neviem ci ma pasnice uhlikove, tipujem smrek.. Ved mozno borci co robili podobne sa ozvu..
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Crack Laser

Odeslatod psandor v 3/1/2018, 15:26

Ahoj, tak som cez sviatky s modelom velmi nepohol. Vybrusil som sice kridla a zalepil korenove rebra ale to je asi vsetko. Bol som vsak milo prekvapeny, ze aj napriek velmi zlozitemu zakriveniu trupu (koncove rebro nieje rovina ale musi byt prisposobene vertikalne ako aj horizontalne) sa mi podarilo ako tak trafit potrebny tvar a kridla sedia na trup skoro perfektne.

Vcera som sa pustil do oddelovania kridelok a vyzera to celkom dobre. Vyrezal som najskor 3mm pasik v potahu, ktorym som ohranicil kridelko. 3mm kvoli tomu, ze planujem "zaslepit" koniec kridla pred kridelkom 3mm balsov do ktorej zalepim panty kridelok. Na strane kridelka bude pant v hranolku 10x10mm, ktory bude prechadzat celym kridelkom (bude otoceny rohom tak aby vytvoril ukos potrebny pre otacanie kridelka) + bude potiahnuty balsov aby sa cele kridelko uzavrelo.

Nasledne som mal v plane 3mm medzerou v potahu kridla pretiahnut odporovy drat, ktorym by som prepalil polystyren a oddelil kridelko avsak nakoniec som to pretiahol ostrym nozom a bolo :-D . Zatial mam vyrezane len jedno ale vecer dufam spracujem aj to druhe.

Mam na vas vsak otazku. Ide o model o rozpati priblizne 2.2m a mam do neho naplanovany podvozok s koliekami 90mm.

Ake velke (dlhe) by mali byt kryty kol (backory) aby to ako tak vypadalo ? Ake dlhe pouzivate vy? Mam na plane dat tam backory 230 mm dlhe ale necham si poradit.
psandor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Odeslatod psandor v 5/1/2018, 10:29

Tak backory skusim odhadnut podla obrazkov inych lietadile.... neviem to nikde vygooglit.

Vcera som odrezal a zacistil aj druhe kridelko, nemam vsak vhodnu balsu na uzavrenie kridla tak verim ze dnes sa dostanem do obchodu a nieco kupim.

Dosli mi aj serva na kridelka, tak ich rovno vyzdvyhnem ... ako som pisal v uvode objednal som HS-8330SH len neviem ake dlhe paky mam na ne kupit. Keby som to pustil od oka tak tam dam 38mm dlhe ale je to len vystrel z prsta. Poradi niekto ? Ake pouzivate vy?
psandor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Odeslatod marekh v 5/1/2018, 18:14

Páky 38mm su akurát na krídielka aj výškovku ak do kormidiel dáš páky 35mm tak v pohode dáš 45 stupňové výchylky.
Tie serva čo plánuješ do krídielok 8330 daj do vyškoviek.
Na krídielka daj 8335 a na smerovku 8380.
marekh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Marek
Příjmení: Handlovič
Letiště: Spišská Nová Ves
Hangár: Extra 330 2.2m DLE 61
Extra 330sc 2.7m DLE 120

Odeslatod winter v 6/1/2018, 15:17

Délka páky serva=délka od středu pantu na střed díry páky /VOP,SOP či křidélek/ s ohledem na max. vyklopení, tak aby táhlo nenaráželo do výše zmíněných. ***winter***
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Odeslatod psandor v 8/1/2018, 10:13

winter napsal:Délka páky serva=délka od středu pantu na střed díry páky /VOP,SOP či křidélek/ s ohledem na max. vyklopení, tak aby táhlo nenaráželo do výše zmíněných. ***winter***

Dakujem za radu. Znamena to ze to proste napakovat 1:1 a hotovo.
psandor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Odeslatod psandor v 8/1/2018, 10:20

marekh napsal:Páky 38mm su akurát na krídielka aj výškovku ak do kormidiel dáš páky 35mm tak v pohode dáš 45 stupňové výchylky.
Tie serva čo plánuješ do krídielok 8330 daj do vyškoviek.
Na krídielka daj 8335 a na smerovku 8380.

Mam pocit ze by ta moja konfiguracia mohla stacit. Zvlast ked s tym momentalne neplanujem ziaden extrem (zatial na to nema ruky)
Ale stoji to za zvazenie, kedze cena takejto vybavy by nebola o nic drahsia (len minimalne) ako to co tam mam na plane momentalne. Uvidime zatial dalsie serva na ceste nie su takze si to necham prejst hlavou.
psandor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Další

Zpět na Začátečník