Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Balancer
PříspěvekNapsal: stř 31.05.2006 0:56 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Praha
Ahoj! Pořídil jsem si microprocesorovou nabíječku Li-Po charger 4 od Graupnera. A potřeboval bych poradit jaký balancer si mám pořídit. Koukal jsem na www.zajíc.cz ale v elektronice se vůbec nevyznám!!! :oops: a nevím jestli v základním nastavení bude fungovat s mojí nabíječkou? :roll: a tak uvítám jakoukoli radu! Baterie YUNTONG Li-poly 2200mAh 11,1V 15C předem dík!


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31.05.2006 7:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2006
Příspěvky: 1609
Bydliště: Praha
Zajic je dobrej, ale aby fungoval skvele potrebuje nastavit podle konkretni nabijecky. Neni to slozite, pokud tomu nerozumis, jiste neni problem pozadat nekoho, kdo tomu rozumi - hotove je to za 10min.

_________________
P-47 Thunderbolt - Titan ZG 20; SniperV2 - 6s A123; Plackolet - 2,5ccm; EPP Mustang; BF109e; Futaba T7C FASST; Hyperion EOS0610i NET


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31.05.2006 9:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
j3nda píše:
Zajic je dobrej, ale aby fungoval skvele potrebuje nastavit podle konkretni nabijecky.

Presne tak, pouzivam ho a jsem spokojen. Neni to balancer, ale omezovac, coz je podle me lepsi, protoze zabranuje prebiti baterek i pri chybe obsluhy nebo zavade nabijece, to mnohe balancery nedelaji.

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31.05.2006 9:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2004
Příspěvky: 1227
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
ja mam taky zajice a na Char 20 od Jetaku sem nic nastavovat nemusel, podle mo´jeho meraku(za 100kc, takze rpesnot +-autous) neprekroci jeden clanek 4,18V coz je podle mne docela dobre, pac nehrozi ze se ti nafoukne a prebije, zajic je za ty brachy bomba vec


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31.05.2006 9:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Muj "Zajic" byl uz z obchodu nastavenej na 4,20V (mereno na velkym a hodne drahym meraku, pri mereni malym merakem za 200,- to bylo asi o 0.01V mimo = 4,19, stejne tak Metex za 2500,-). Jeti Char (ja mam 30) nabiji priblizne na 4,18 - 4,19V (do prace na velkej merak jsem ho nebral, proto jen priblizne).

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31.05.2006 10:40 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2004
Příspěvky: 149
Docela jme spokojeni se Zajícem, ale nyní máme Vyrovnávač Hyperion LBA 6 . Je to někde úplně jinde, podle nejnovějších poznatků se přišlo na fakt, že i packy LI-POL není dobré skladovat plně nabité. Je sranda sledovat vyrovnávač jak pracuje a srovnává články na setiny voltu a to jak při nabíjení, tak vybitou sadu srovná dole vybíjením a to není na škodu. Stačí jen to, že se zapojuje přes servisní konektor a tak se nabíjí každý článek zvlášť. Při připojení na sadu bez nabíječe se spustí srovnávání a dorovnají se všechny články vybíjením těch s vyšším napětím. Po vyrovnání se sám vypne. Vyrovnávač zvládne až pětičlánek. Vzpomínám na dobu, kdy jsem vždy po letu sady Nikláčů vybíjel vybíječkou, aby kapacita byla baterií nebyla snižována memory efektem.
U LI-POL článků tyto zkušenosti musely zákonitě přijít až s delší dobou jejich používání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31.05.2006 11:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2006
Příspěvky: 223
Bydliště: Nemšová
A nemali by sa LiPolky nabijať len na 4,1 V?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31.05.2006 16:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.6.2005
Příspěvky: 708
Bydliště: ČR
radis píše:
1.Je sranda sledovat vyrovnávač jak pracuje a srovnává články na setiny voltu a to jak při nabíjení, tak vybitou sadu srovná dole vybíjením a to není na škodu.

2.Stačí jen to, že se zapojuje přes servisní konektor a tak se nabíjí každý článek zvlášť.

3.Při připojení na sadu bez nabíječe se spustí srovnávání a dorovnají se všechny články vybíjením těch s vyšším napětím.

4.Vzpomínám na dobu, kdy jsem vždy po letu sady Nikláčů vybíjel vybíječkou, aby kapacita byla baterií nebyla snižována memory efektem.


1. muzes mi objasnit, k cemu je dobre sadu srovnavat dole?
2. jses omezeny prurezem vodicu pri volbe nabijeciho proudu
3. = rozhoceni clanku, ne srovnani
4. po letu neni nutne Nixx vybijet, staci jednou za x cyklu naformovat a MEMORY EFEKT je fuc

Sorry Radku, ale tady s tebou v nekterych bodech nemohu souhlasit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31.05.2006 16:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.6.2005
Příspěvky: 708
Bydliště: ČR
sadik píše:
A nemali by sa LiPolky nabijať len na 4,1 V?


Nemely, pri nabijeni muzes jit az na bezpecne napeti 4.23V. Nabijenim na nizsi napeti 4.1V/cl. dosahnes vetsiho poctu cyklu na dane aku sade, zvysujes jim zivotnost :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31.05.2006 18:21 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2004
Příspěvky: 149
FlyerMan píše:
radis píše:
1.Je sranda sledovat vyrovnávač jak pracuje a srovnává články na setiny voltu a to jak při nabíjení, tak vybitou sadu srovná dole vybíjením a to není na škodu.

2.Stačí jen to, že se zapojuje přes servisní konektor a tak se nabíjí každý článek zvlášť.

3.Při připojení na sadu bez nabíječe se spustí srovnávání a dorovnají se všechny články vybíjením těch s vyšším napětím.

4.Vzpomínám na dobu, kdy jsem vždy po letu sady Nikláčů vybíjel vybíječkou, aby kapacita byla baterií nebyla snižována memory efektem.


1. muzes mi objasnit, k cemu je dobre sadu srovnavat dole?
2. jses omezeny prurezem vodicu pri volbe nabijeciho proudu
3. = rozhoceni clanku, ne srovnani
4. po letu neni nutne Nixx vybijet, staci jednou za x cyklu naformovat a MEMORY EFEKT je fuc

Sorry Radku, ale tady s tebou v nekterych bodech nemohu souhlasit.


Ale jistě Martine,
pokud jsi pozorně zkoumal tak plus a minus vodič srovnávače je zdvojen a já povětšině nabíjím stejně proudem do 1A.
Námitka je to na místě, pokud někdo láduje do článků 3 a více ampér, potom se nabíječka připojuje na silové vodiče a srovnávač do servisního konektoru.

Pokud připustíš, že sada je po letu vybitá nestejnoměrně, //myšleno jednotlivé články//, tak se jen můžeme dohadovat, zda je to OK.
Pokud výrobce tento fakt nabízí je to snad jen výhoda. Zajícův omezovač funguje OK a pracuje na principu omezení konečného napětí na sadě.Mnou popisovaný vyrovnávač pracuje extrémně rychle a po celou dobu nabíjení neustále vyrovnává napětí mezi jednotlivými články
V těchto diskuzích jde o to podělit se o ty nejlepší a nejnovější poznatky.

Pokud jsi s Ni xx pracoval tak vybití článků po každém letu, tedy dovybití, jim zaručovalo maximální přijatý náboj při dalším nabití. Mám to z praxe, tak vím o čem mluvím. Nejde jen o memory efekt.

Bodu 3 nerozumím!

Závěrem provozuji deset LI-POL trojčlánků různých kapacit a značek a nějaké zkušenosti již mám. Vývoj a technologie jde hodně dopředu a tak i jednotlivé zkušenosti a návyky se opravují, doplňuji, nebo zcela vyvracejí.

Hodně pohody při letu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31.05.2006 18:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.6.2005
Příspěvky: 708
Bydliště: ČR
radis píše:
Bodu 3 nerozumím!


Pokud se vyrovnava "rozlevanim" energie jednotlivych clanku, dochazi k rozhozeni sady uz z principu. Vybijenim na stejne napeti je opet nesmysl, protoze kazdy clanek pri stejnem napeti pod vybijecim kolenem ma ruznou kapacitu.

Proste nejlepsi je letat na cas a pristavat pred kolenem vybijeci krivky aku a necekat, az za nas tuto vec udela regulator (omezovani, vypnuti), protoze to je jiz pozde (za kolenem) a clanky jsou mezi s sebou znacne rozhozene a zadny balancer je neda dohromady, protoze se pri nabijeni bude energie opet "rozlevat", kdy u nejslabsiho clanku s vetsim vnitrnim odporem poroste napeti rychleji nez u ostatnich, vyrovnavac tento slabsi clanek priskrti a dodavany naboj do cele sady jiz neni stejny.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz