Zalétávání 3D

3D akrobacie, EFC, obraty, nastavení­, rady...

Zalétávání 3D

Odeslatod CELERON v 1/9/2014, 13:19

Stále platí pro zálet 3D tenhle 10 let starej postup od Mikulce http://www.minfo.cz/rcxxl/main.php?kat=clanek&clid=27&access=? Nebo je někde nějakej lepší popis, nebo se něco už dělá jinak, lépe nebo jednodušejc?
Díky
Jirka
CELERON
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Jiří
Příjmení: Bíba
Letiště: Nový Bydžov
Hangár: Funtana 2.6m ZDZ90
Extra 330 2.2m Roto 35
Zero A6M5 1.8m ASP91
Z50-L DLE40
Spacewalker 2.2m DLE2

Re: Zalétávání 3D

Odeslatod HonzaS v 1/9/2014, 13:33

Modely jsou obvykle koncipovány pro visení a 3D létání a tomu odpovídají velké plochy a výchylky kormidel. U výškovky to bývá kolem 45°. S takovým modelem se ale bez dvojích až trojích výchylek a mohutných exponenciálních křivek v řízení prakticky nedá letět.

Třeba tohle neplatí. Dnešní letadla jsou brutálnější (ostřejší) než bylo běžné před deseti lety, a přesto se s nimi dnes dá prakticky létat. Martin Brandmuller například létá celý freestyle na jedny výchylky ;-) https://www.youtube.com/watch?v=zEFSnZCoJXM
Opačná směrovka na zádech je nejsilnější síla ve vesmíru!
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Jméno: Jan
Příjmení: Špatný
Letiště: Bechyně
Hangár: Pilot RC Extra 2,25, Hacker
Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod HonzaS v 1/9/2014, 13:41

Létáme vodorovně na plný plyn, model vždy vyrovnáme křidélky do vodorovné polohy křídel a pustíme knipl křidélek. Odchylky od rovného letu odstraníme trimem křidélek. Každý pokus opakujeme několikrát, abychom se ujistili, že seřízení je správné. Nyní provádíme totéž, ale v letu na zádech. Objeví-li se při letu na zádech odchylky od přímočarého letu, znamená to, že je třeba trimovat směrovku. Řídíme se přitom následujícím pravidlem: Zatáčí-li model při normálním letu i letu na zádech na stejnou stranu, je třeba korigovat trim křidélek a naopak zatáčí-li model na různé strany korigujeme směrovkou.

Ježiš no to vůbec. Do trimu křidélek se ti míchá rozvážení křídel (jedno těžší než druhé). Do trimu sop se ti plete vyosení motoru. V letu na volnoběh kolmo dolu se neprojevuje rozvážení křídel (můžeš trimovat křidélka) a když klesáš strmě od sebe/k sobě na volnoběh, můžeš spolehlivě vytrimovat sop bez vlivu složky vyosení motoru. Dál se mi to číst nechce.
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod MomoBrut v 1/9/2014, 16:12

Hmm, asi by to mel nekdo sepsat, ja na to nemam cas ... ale kdyz neco stvoris, rad to zedituju ... :-)
Táhnout k sobě neznamená vždy letět nahoru ...
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Miroslav
Příjmení: Balík, MSc., Ph.D.
Hangár: Yak 55M 2.8
Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod MomoBrut v 1/9/2014, 16:17

HonzaS napsal:
Modely jsou obvykle koncipovány pro visení a 3D létání a tomu odpovídají velké plochy a výchylky kormidel. U výškovky to bývá kolem 45°. S takovým modelem se ale bez dvojích až trojích výchylek a mohutných exponenciálních křivek v řízení prakticky nedá letět.

Třeba tohle neplatí. Dnešní letadla jsou brutálnější (ostřejší) než bylo běžné před deseti lety, a přesto se s nimi dnes dá prakticky létat. Martin Brandmuller například létá celý freestyle na jedny výchylky ;-) https://www.youtube.com/watch?v=zEFSnZCoJXM

Jedina vyhoda litani bez rezimu je to, ze je nemusis prepinat, pak jsou sama negativa. Nevim, proc by si jeden mel znepohodlnovat let ... faktem je, ze 3 nepotrebujes, po vyladeni modelu a modelu s rukama na pohodli vystaci 2. Ale nevidim duvod, proc by mel byt v letani videt neopatrny nahodny drbanec nebo overcorrection ...
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod majkles v 1/9/2014, 17:26

Je to jen o zvyku, sam litam jen na 1 vychylky jak 3D tak klas. Jednou jsem si dal 2te mensi vychylky a malem jsem to rosekal jak to bylo line, jak rikam je to zvyk a neopatrny nahodny drbanec ti muze i rosekat ero, to se nesmi stavat u jakychkoliv vychylek.
majkles
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Michal
Příjmení: Matuska
Letiště: Brno medlanky
Hangár: Yak54 depron 2,2m
Katana krill 33%

Odeslatod HonzaS v 1/9/2014, 18:58

Jasně Míro, sám používám dualrate v hale (F3P). U freestylových/3D letadel nějak nemám čas přemýšlet nad tím, jestli mám zrovna pro daný obrat dostatečné výchylky. Tak raději lítám na velký pořád.
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod MomoBrut v 1/9/2014, 20:59

majkles napsal:Je to jen o zvyku, sam litam jen na 1 vychylky jak 3D tak klas. Jednou jsem si dal 2te mensi vychylky a malem jsem to rosekal jak to bylo line, jak rikam je to zvyk a neopatrny nahodny drbanec ti muze i rosekat ero, to se nesmi stavat u jakychkoliv vychylek.

No, kdyz litas tak z blbosti pro radost a nejlepe kolem hlavy, tak je nejjednodussi mit ty nejvetsi vychylky. Kdyz letas sestavu, tak je to vzdycky ta nebo ona sestava a ta nebo ona je vzdycky stejna a rezim prepnes vzdycky ve stejnou chvili. Nikdy jsem nepotreboval prepnout vic nez 4 krat za sestavu a prepnuti je pak naprosto automaticke, jako musis automaticky letat obraty v poradi. Doufam ze je vsem jasne, ze nic neobhajuju, delejte si to jak chcete ... ja jen ze ke vsemu se dospeje za nejaky cas ... obvykle nebyva zhury dano.
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod majkles v 1/9/2014, 21:38

Jasne, ja nerikam ze je to lepsi, jen rikam ze to taky jde, litat jen na jedny, treba ten Martin Brandmüller kdyz koukam tak nelita jen kolem hlavy a uz nejakej ten cas lita, ja tak litam odjakziva a mam naucene na klas. akro packovat u stredu, nemluvim o lopasu kub. osme atd
Je to proste zvyk, asi je ale lepsi kdyz to ma clovek naucene na dvoje, jak rikas.
majkles
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Michal
Příjmení: Matuska
Letiště: Brno medlanky
Hangár: Yak54 depron 2,2m
Katana krill 33%

Odeslatod mac v 1/9/2014, 22:06

skusal som dvojite, konec, lietam na jedny..
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Mišo
Příjmení: Jasenovec
Hangár: 104" EF Extra 300 DA120/HackerA150
Crack Laser

Odeslatod CELERON v 1/9/2014, 23:13

Takže podle Mikulce néé a rada podle čeho taky néé. :cry: Takže opravdu nic sepsanýho není?
Škoda, zase vlastní vývoj pěšinkami, který často nikam nevedou. Ale hlavně že mě to baví. :-)
Jirka
CELERON
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330 2.2m Roto 35
Zero A6M5 1.8m ASP91
Z50-L DLE40
Spacewalker 2.2m DLE2

Odeslatod lv v 2/9/2014, 07:04

CELERON napsal:Takže podle Mikulce néé a rada podle čeho taky néé. :cry: Takže opravdu nic sepsanýho není?
Škoda, zase vlastní vývoj pěšinkami, který často nikam nevedou. Ale hlavně že mě to baví. :-)
Jirka

Veď na tom nič nie je.
Model nesmie byť skrútený, musí byť stranovo vyvážený. Po podložení modelu pod smerovkou a uchopení za vrtuľu, musia byť krídla vodorovne.
Vytrimuješ model na vodorovný let, nastúpaš do dostatočnej výšky a pustíš model so stiahnutým motorom kolmo k zemi. Vytrimuješ tak aby naozaj nikam nebočil. opakuješ niekoľko krát tak aby si vylúčil bočné vplyvy. Keď už padá kolmo dolu prejdeš na vertikály od spodu. Z vodorovného letu prejdeš plynule do vertikálneho letu nahor. Musíš letieť fakt kolmo a vtedy "pustíš" kniple. Model bude strácať rýchlosť a vtedy obvykle začne bočiť. Sleduješ kam. Ak bočí doprava, motor vyosíš mierne doľava, ak ide za kabínou, motor potlačíš... A začínaš od znovu a opakuješ do zblbnutia až motor vyosíš do polohy, kedy model vo vertikále nikam nebočí.
Potom ladíš ťažisko. Model by mal letieť vodorovne aj na chrbáte tak, aby ti to vyhovovalo. Ak padá na čumák model je ťažký na hlavu (tupší na ovládanie), ak stúpa, ťažisko je moc vzadu (vratkejší). To ako má byť model tupý či vratký je na uvážení každého pilota.
To je v skratke celé...
lv
Administrator
Administrator

Jméno: Ladislav
Příjmení: Vašek
Letiště: ČSaSR
Hangár: Nieuport 11 2,8m
Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod MomoBrut v 2/9/2014, 08:35

No, to je ve zkratce ten začátek ... ale základ, bez kterého se nikdo dál s akrobatem nedostane ...
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod CELERON v 2/9/2014, 11:24

to lv: Díky za popis. Jasně, tohle přibližně vím a pokoušel jsem se dělat už u dřívějších ptáků. Výsledky byly sice různý, ale jakž tak se dařilo. Jenže jak píše MomoBrut, "to je ten začátek". Mě šlo spíš o ty další věci, třeba nožák, kdy a jak správně diferencovat a pod. Různý střípky těhle problémů tu popsaný už jsou ale je to moc hledání a občas jsou v návodech i rozpory.
Už aby přestalo lejt a šlo zase flyboy
Jirka
CELERON
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330 2.2m Roto 35
Zero A6M5 1.8m ASP91
Z50-L DLE40
Spacewalker 2.2m DLE2

Odeslatod HonzaS v 3/9/2014, 21:18

Já něco zkusím po volných chvílích přes zimu sepsat. Ale i tak to bude jen můj názor a najde se x lidí co to dělají jinak, a podstatná část množiny x třeba líp.
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod Vojc29 v 4/9/2014, 10:51

No rozhodně by se něco hodilo sepsat...taky jsem s tím bojoval ale poradil jsem si sám nakonec ale trvalo to. :jester:
Vojc29
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Vojta
Příjmení: Brezniak
Letiště: Skorošice U Jeseníku
Hangár: Extra MX
Katana MX
SU 26MM Hangar 9 2,5m

Odeslatod soblub v 13/7/2016, 22:06

Ahoj Celerone.
trochu "ozivim" toto vlakno. Jednou jsem narazil na kucharku od zkladatele RCManie cca pred 16 lety. Link kupodivu je i po tolika letech stale funkcni.

http://www.rcmania.cz/archiv/images/ser ... mchart.htm
soblub
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Luboš
Příjmení: Sobota
Letiště: Malá Strana
Hangár: Aggressor 2m

Odeslatod HonzaS v 14/7/2016, 15:38

soblub napsal:Ahoj Celerone.
trochu "ozivim" toto vlakno. Jednou jsem narazil na kucharku od zkladatele RCManie cca pred 16 lety. Link kupodivu je i po tolika letech stale funkcni.

http://www.rcmania.cz/archiv/images/ser ... mchart.htm

(Takhle, nemůžu to brát úplně vážně jo? Protože ta tabulka je dost stará a vychází z kdovíjakého zdroje. Ale stejně:)

To je fakt úlet. Jestli podle toho někdo zalítá letadlo, tak je to spíš náhoda. To bych neporadil ani někomu koho nemám rád. Jako fakt, to je z doby kdy světu ještě vládli antičtí bohové a věci se dělaly trochu víc komplikovaně...
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod soblub v 14/7/2016, 17:37

Neco podobneho maji i amici na NSRCA, to jest stare 8 let, ale prijde mi to vesmes stejne.

http://nsrca.us/index.php/all/flying/177-trimchart

Velice na tom ocenuji, ze si dal tu praci a neco takoveho sepsal (prelozil), zverejnil a odkaz je stale funkcni. A take je fakt, ze za 16 let se nikdo k necemu podobnemu nemel.
soblub
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Luboš
Příjmení: Sobota
Letiště: Malá Strana
Hangár: Aggressor 2m

Zpět na 3D akrobacie