Rozlišení makety od polomakety

Ostatní neakrobatická letadla, historici, WWI, WWII...

Rozlišení makety od polomakety

Odeslatod kamilh v 10/6/2013, 11:16

Zdravím pánové,
jaká je dle vás hranice, kdy už lze model označovat jako maketa letadla? Nějaká "poletucha" se od polomakety skutečného stroje docela pozná, ale kdy se můj model z polomakety stává maketou mi trochu uchází.
kamilh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Kamil
Příjmení: Hradek
Letiště: LMK Letnany
Hangár: Piper Grasshopper 2,2m, Kunkadlo 2,1m

Re: Rozlišení makety od polomakety

Odeslatod bulldog v 10/6/2013, 12:06

kamilh napsal:Zdravím pánové,
jaká je dle vás hranice, kdy už lze model označovat jako maketa letadla? Nějaká "poletucha" se od polomakety skutečného stroje docela pozná, ale kdy se můj model z polomakety stává maketou mi trochu uchází.

maketa Přesná zmenšená kopie skutečného motorového nebo bezmotorového letadla nebo vrtulníku. Shoda je tvarová, shoduje se povrchová úprava.

Čím víc se podoba,tím víc bodů při statice dostaneš.
bulldog
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Zdeněk
Příjmení: Zehnálek
Letiště: jak kdy
Hangár: Arado 195 2,5m ZDZ 80RVJ Meta sokol L-40 3m s motorem MVVS 80 a polystyren Zlín 526

Odeslatod Dzordzik v 20/6/2013, 20:22

Já to vnímám tak, že maketou se model stává pokud jsou dodrženy makětově presné proporce dle skutečné předlohy a model je zpracovaný včetně všech možných detailů podle předlohy. Pokud se uchýlím od proporcí či se vykašlu na detaily a udělám to "tak nějak to asi bylo", jde o polomaketu.
Je: Extra 300L 3m, ZDZ 160 B2RV, JMB, Mejzlík 28x12 3l, MKS 767/DS1210
Bejvávalo: Katana 3m, ZDZ 160, 2,7m Wigens MVVS 58
Dzordzik
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Jirka
Příjmení: Chvátal
Letiště: Holešov
Hangár: Extra 300L 3m, ZDZ 160 B2RV Champion, JMB, Mejzlik 28x12 3l, MKS 767/DS1210.

Odeslatod kamilh v 21/6/2013, 09:50

To znamená, že maketou nelze nazývat třeba i žádný "bublinolet", protože povrchová úprava či struktura bublinek na skutečném stroji nebyla. Stejně jako polomaketou nelze nazývat stroj mé vlastní konstrukce, který jsem si navrhnul v CADu a doplnil všemi možnými detaily, protože se nelze o nic opřít / porovnat, když neexistuje skutečný stroj. Zatím se bojím používat slovo maketa, i když třeba kamufláž sedí, budíky v kokpitu tak nějak korespondují se skutečností, ale podvozek je třebas vzhledově jiný, účelový.
kamilh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Kamil
Příjmení: Hradek
Letiště: LMK Letnany
Hangár: Piper Grasshopper 2,2m, Kunkadlo 2,1m

Odeslatod MomoBrut v 21/6/2013, 09:54

Kouzlo maketariny je v tom, ze to musis udelat vsechno uplne stejne, ale v meritku mensi, nez je skutecne letadlo. Kdyz se neco bezhlave zmensi, casto to nebude fungovat. A votom to je, potrebujes to udelat, aby to vypadalo stejne, bylo to mensi a fungovalo to. A to je vyzva ... U polomakety si udelas ucelovy podvozek a je vyreseno, u makety musi vypadat stejne a musi fungovat.
Táhnout k sobě neznamená vždy letět nahoru ...
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Miroslav
Příjmení: Balík, MSc., Ph.D.
Hangár: Yak 55M 2.8
Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Zpět na Makety polomakety