Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 18.01.2005 21:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 20.3.2004
Příspěvky: 686
StanY: jo, plne s tebou souhlasim :D taky cinsky sety na 27 zacinaly, bohuzel se nam nak roztahly i na dalsi pasma :( . podle me by se mely presunout pekne zpatky. jenom nevim, jak to zaridit ;) zakony se tim bohuzel neporusujou, letadlo to je. :?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 19.01.2005 23:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
czernitko píše:
StanY: jo, plne s tebou souhlasim :D taky cinsky sety na 27 zacinaly, bohuzel se nam nak roztahly i na dalsi pasma :( . podle me by se mely presunout pekne zpatky. jenom nevim, jak to zaridit ;) zakony se tim bohuzel neporusujou, letadlo to je. :?


Jestli ti dobre rozumim (a nejen tobe) tak se snazis rict neco ve smyslu 'vsichni piloti RC letadel jsou si rovni, ale nekteri jsou si rovnejsi?' :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20.01.2005 7:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 20.3.2004
Příspěvky: 686
hmm, kdyz to reknes takhle, zni to fakt blbe, ale vlastne to nak tak myslim. ale ta 'rovnejsi' skupina podle meho nazoru neni dana tim, jestli dobre vypadas a nebo jsi mel v prvni tride samy jednicky, ale tim, jak dobre litas, co uz vis o rizeni letadel a predevsim o nebezpecich spojenych s provozem. a tech je opravdu zatracene hodne. kdyz si sectes vsechny okolnosti ktere mohou vest ke skodam na majetku a na zivotech(ruseni letadla, horici baterky(nejen v letadle, ale i v dilne/doma), chybna/nekvalitni palubni elektronika, stare clanky, spatne udrzovane vybaveni, zanedbana predletova priprava,...,...), i kdybys mel naprosto vsechno vybaveni v perfektnim poradku a mel nejkvalitnejsi brus s nejnovejsim nejkvalitnejsim vybavenim, nic ti to nepomuze, kdyz nakej chlapek s cinanem kterej toho moc nevi o ruseni, litani a predevsim o mistnich modelarich, ktere kde muze potkat a kde litaji a podobne(za predpokladu ze se s nimi jiz neseznamil) zajde na louku za barak a sunda te. tedy ano, jsem pro vycleneni zacatecniku do skupiny 27MHz. nejde mi o to nejak je shazovat, to absolutne ne. kdyby se presunuli na pasmo 35MHz a mel bych jistotu ze budou jenom tam, koupim si VFmodul na 40 a bude mi to skutecne jedno. zkratka bych chtel mit jistotu, ze kdyz mi nekdo sunda letadlo, bude aspon vedet, co udelal. protoze zkus si na nekom s cinanem kdo ti sunda takovej brus vymahat nahradu skod.. hadej, kam te asi posle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20.01.2005 8:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2003
Příspěvky: 1323
Bydliště: Plzeň - jih
czernitko píše:
... zajde na louku za barak a sunda te. tedy ano, jsem pro vycleneni zacatecniku do skupiny 27MHz. nejde mi o to nejak je shazovat, to absolutne ne. kdyby se presunuli na pasmo 35MHz a mel bych jistotu ze budou jenom tam, koupim si VFmodul na 40 a bude mi to skutecne jedno. zkratka bych chtel mit jistotu, ze kdyz mi nekdo sunda letadlo, bude aspon vedet, co udelal. protoze zkus si na nekom s cinanem kdo ti sunda takovej brus vymahat nahradu skod.. hadej, kam te asi posle.

Ono pásmo 27 MHz neni zase v našich končinách tolik použitelný, možná proto se "číňani" přesunuli na obvyklé kmitočty. Moc mi nesedí to "vyčlenění začátečníků" to je, řekl bych, příliš velká diskvalifikace. Snad jen ty sety by mohly být na 27 MHz, ale jak už jsem napsal, to pásmo za nic nestojí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20.01.2005 12:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 20.3.2004
Příspěvky: 686
mno, ovsem opet jsme u toho. prijde mi ze vetsina zacatecniku zacne prave na cinskych setech, takze jejich vyclenenim vyclenis i zacatecniky. nevim jestli se budou starat o to, jestli kanal nebo cela frekvence na ktery litaji je nebo neni treba jejich stastny cislo, pokud ta frekvence bude pouzitelna a nebude zarusena dalsim nemodelarskym'odpadem', nemyslim si ze by jim to melo vadit a nebral bych to jako diskriminaci. samozrejme i 40MHz je pouzivana pro autocka a lodicky, nevim jestli je o tolik vic 'znecistena' nez 27. podotykam ze vysilac na 27 jsem nikdy nemel, prakticka zkusenost chybi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20.01.2005 15:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2003
Příspěvky: 1323
Bydliště: Plzeň - jih
CBčka a podobná zvěrstva.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20.01.2005 17:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
czernitko píše:
mno, ovsem opet jsme u toho. prijde mi ze vetsina zacatecniku zacne prave na cinskych setech, takze jejich vyclenenim vyclenis i zacatecniky. nevim jestli se budou starat o to, jestli kanal nebo cela frekvence na ktery litaji je nebo neni treba jejich stastny cislo, pokud ta frekvence bude pouzitelna a nebude zarusena dalsim


Ta teorie by byla dobra, nebyt toho ze tim vyclenis i zacinajici piloty, kteri vedi na jakem kanale litaji a kdyz jsou litat s ostatnimi tak se zeptaji jestli se nebudou rusit. A takovych je podle me vetsina, jenze jako u vseho, kdyz je jeden takovy clovek ze sta zacatecniku vul a sejme pak s RC soupravou treba od Bellancy nejake super ero, na kterem je elektronika za 10 tisic a 2 roky prace, tak je hned viditelnejsi nez ti ostatni.
Problem spis obecne je, ze modelareni a litani je cim dal vic rozsirene (i proto ze je diky nejruznejsicm setum o hodne dostupnejsi nez drive). Proste uz nestaci pocet volnych frekvenci a stalo by to za to zkusit ziskat nova. Coz je bohuzel utopie - ale zaroven asi jedine reseni.
A nebo se bude muset kompletne zmenit elektronika tak, aby na jednom pasmu mohlo byt najednou vice modelu (nejake pocitacove kodovani vysilani a tak).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20.01.2005 18:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 20.3.2004
Příspěvky: 686
Kovboj: ano, mas pravdu. ovsem jestlize takovy novacek chodi letat na letiste s kolegy, at si ma klidne 35MHz-odpada ti totiz riziko ze zrovna na letisti nekoho shodi pokud se pta ostatnich. uz bych jej nepocital jako potencionalni hrozbu-mozna je to novacek co do letovyych zkusenosti, ale pohybuje se v kolektivu, ktery dohlidne na to, aby nezpusobil skody sobe ani komu/cemukoli jinemu. beru jako samozrejmost, ze pokud je ve meste(mam na mysli mensi mesta jako Zdar, ne Brno,Prahu a pod.) letiste pro modelare, ma prednost v pouzivani frekvence ten, kdo je na letisti. takze kdyz si pujdes litat na louku za barak a shodis na letisti nekoho se stejnym kanalem, na vine jsi ty bez ohledu na to, kdo zapnul vysilac driv a podobne. to se da samozrejme praktikovat jen v mesim meste ,kde se modelari alespon z casti znaji, a alespon obcas se sejdou. ale k tomu jsem se nechtel dostat. ucel me puvodni myslenky by byl, ze pokud ma uzivatel vysilace rekneme 'modelarskou disciplinu', at si klidne leta na 35. coz by znamenalo, ze by se musel zavest nejaky system registrace-neco jako autoskola pro modelare-musel bys udelat teoreticke a prakticke zkousky, a az na zaklade tohohle ridicaku, rekneme modelarskeho leteckeho prukazu, by ti mohl prodavac v obchode prodat krystal pro dane pasmo. priznavam, je to jeste vetsi utopie nez snazit se ziskat dalsi frekvence k pouzivani, ale mozna by to bylo jedno z reseni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20.01.2005 18:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 20.3.2004
Příspěvky: 686
Kovboj píše:
Ta teorie by byla dobra, nebyt toho ze tim vyclenis i zacinajici piloty, kteri vedi na jakem kanale litaji a kdyz jsou litat s ostatnimi tak se zeptaji jestli se nebudou rusit. A takovych je podle me vetsina, jenze jako u vseho, kdyz je jeden takovy clovek ze sta zacatecniku vul a sejme pak s RC soupravou treba od Bellancy nejake super ero, na kterem je elektronika za 10 tisic a 2 roky prace, tak je hned viditelnejsi nez ti ostatni.


I takovyto zacatecnik by si podle me mohl koupit modul pro 35/40MHz, pokud by si udelal onen utopicky(doufam ze ne moc) modelarsky ridicak. uz tim by prokazal ze o letani ma zajem, dostal by zakladni ponauceni o bezpecnosti a taky by se naucil zaklady litani-myslim ze opravdu mnoha a mnoha lidem by to usnadnilo zivot, nehlede na to ze by se urcite naslo dost lidi kteri by byli ochotni si na tom privydelat a postarat se o to. mno, a kdo by nebyl ochoten udelat si ridicak, znamenalo by to ze s letadlem ktery si koupil a provozoval ho na 'odstavene' frekvenci(ta ktera by byla urcena pro'zacatecniky') neni spokojen, a tudiz nebude v modelarine dale pokracovat-tim by se zmensilo riziko ktere plyne z jiz vyse uvedenych faktoru. otazkou zustava, zda je v soucasne dobe na miste resit tuto otazku. zatim jsem neslysel o vyrazne ucasti zacatecniku na leteckych havariich, ackoli jestli se zajem o tohoto konicka bude nadale zvysovat timto tempem,... mozna se za par let budeme divit, a potom by bylo na miste zacit se snazit uz ted.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 20.01.2005 21:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2003
Příspěvky: 1323
Bydliště: Plzeň - jih
modelarsky ridicak ??

To už trochu přeháníš, Gale!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21.01.2005 7:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 20.3.2004
Příspěvky: 686
jo, ja vim. jen me to napadlo jako jedno z budoucich moznych reseni, ale jak jsem psal, treba prestane pribyvat tolik lidi a nebude takova porteba frekvenci...? ale jestli ne, bylo by vhodne minimalne rozsirit jejich pocet. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21.01.2005 13:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.11.2004
Příspěvky: 323
Bydliště: Okolí Ostravy
S "modelářským řidičákem" bych radši neuvažoval, protože:
a) pokud by to bylo na nějaké jednotné registraci a zkouškách tak v první fázi by akorát přibyl nějaký úřad s oblíbenými úředníky (a nechci polemizovat jak by to mohlo chodit - viz normální řidičáky)
b) v druhé fázi by hodně potenciálních dobrých modelářů ani nezačalo, protože poplatek za registraci jsou zbytečné peníze navíc
c) a nakonec by to stejně vypadalo úplně stejně jako teď, protože vždycky se najde nějaký vůl, který si myslí že je něco víc a nemusí dodržovat ani základní pravidla (viz. situace na cestách)

Asi nejlepší by bylo - teda na menších městech a vesnicích - když někdo třeba s Bellancou za 3kKč sundá při porušení daných pravidel provozu kolegu s modelem za 10 kKč, mu tu Bellancu včetně Rx rozšlapat a pak požadovat náhradu zbývajícího rozdílu ceny (tedy 7kKč) a při tom šlapání mu ještě pořádně naložit na hřbet (rukou společnou a nerozdílnou). Potom si další případný "takymodelář" dvakrát rozmyslí jestli a kde může zapnout Rx. No a časem je klid a pořádek.

Prostě myslím si, že je to jenom o lidech!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2005 1:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2003
Příspěvky: 1323
Bydliště: Plzeň - jih
Možná to bude OFF-TOPIC, ale když to tu tak čtu, nemůžu si odpustit takovou poznámku. Předháníte se v tom, kolik komu a za kolik může co rozbít, desetitisíce lítají jak splašený, všichni jsou vyděšený, někdo navrhuje alternativní tresty atd. (BTW 10 000 utopíte do elektroniky pro "lepšího" dvoumetrového el-větroně).

Zapomínáte ale na jednu věc. Nikdo nenapsal o tom, jak dát tomu případnému začátečnkovi najevo, aby nechodil lítat (se svým šinánkem) na pole za svou stodolou, ale na louku za vaší stodolou protože se tam slézáte všichni takhle postižení, což má třeba i nějaké výhody (kontrola kanálů etc.). Nechci slyšet, že se o takovém začátečníkovi dozvědět nelze, snad že byste byli slepí, hluší a němí (asi byste tu nebyli, že?).

K těm "řidičákům". Dělá se mi nevolno z myšlenky, že by mě někdo zkoušel z nějakých modelářských znalostí nebo mě někam registroval a pak bych si s bumážkou šel koupit krystal. BLÉÉÉ..... Sorry Czernitko, ale to jsem si opravdu nemohl odpustit. Navíc, pak bych si radši koupil rádio s Chanell-check modulem a zmizel někde v modelářském undergroundu.

Chůvičky, autíčka (lodičky) a ještě jednou číňani. Modelaření je, za určitých okolností, velice nebezpečný způsob trávení volného času. Čtu tady jak mě může někdo shodit při lítání "za barákem", ale můžu já tam vůbec lítat? Pokud se taková věc stane, tak prvotní je to, že jsem relativně nebezpečný model provozoval tam, kde je to (nej)méně vhodné. Snažím se vždycky létat tam, kde je menší riziko, že se s někým budu rušit nebo, že mě někdo zaruší, a tak od počátku eliminovat vznik takových problémů. Je asi lepší mít na louce kolem sebe půl kilometru místa, hned vidím, jestli někdo nestaví u silnice nebo nesjíždí na louku...? Také chodím létat na pole za silnicí. Naposledy jsem se poroučel k zemi, když chlapík 10 metrů za mnou nastartoval svého naftového drobečka. Tak a teď - byla to náhoda, nebo rušivý impuls odněkud od motoru.......... a kdo je tu idiot, já nebo on (já búúúú a se mnou vy všichi, co lítáte blízko zástavby, ačkoliv máte někde dál louku nebo vlastní letiště).

O tomhle tématu bylo napsáno, myslím, mnoho článků a hodně se také "prokecalo". Jediné, co s určitostí mohu říci je, že jedno řešení, které by bylo možné rychle a účinně zavést, aniž by vyhovovalo všem, asi není. Co se mě týká, myslím, že by bylo vhodné porozhlédnout se kolem (ne kolem sebe) a promyslet, jestli to už třeba u sousedů alespoň trošičku nepořešili a nepřevzít nebo nepoupravit si ten jejich system. Na co narážím? (pokud teď napíšu nějaké nepřesnosti, omlouvám se, ale zrovna nemám po ruce nic, z čeho bych mohl vycházet a tak se spoléhám na to co jsem si zapamatoval)
Když jsem před lety dostal vysílač přivezený z dalekého Rajchu, vůbec první věc, která na mě vykoukla z krabice, byla obálka s hromadou papíru. Mimo jiné tam byla i dvoustrana, po jejímž úspěšném vyplnění a odeslání kamsi dal patříčný německý modelář na vědomí, že hodlá vysílat, za což měl být po zásluze pojištěn. (ale jestli to zkresluju a kecam tak mě nekamenujte :-)) Netuším, jestli se něco platilo, nebo jiné podrobnosti, ale na tom teď nezáleží. Tohle je systém, který by mohl být akceptovatelný u většiny modelářů. Prostě koupím, vyplním, odešlu (zaplatím), jsem zbořen, vyplacen, v pohodě. Nemyslím to jako represivní prostředek (nazaplatíš - neletíš), ale jako prostředek proti modelářské autodestrukci.

Je otázkou, jestli by někdo dokázal takové pojištění protlačit do zákona (protože jinak to je k ničemu), první, kdo by se o to měl pokusit, bude-li nějaká vůle, je SMČR a ten je už po mnoho let více mrtvý než živý.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2005 8:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.11.2004
Příspěvky: 323
Bydliště: Okolí Ostravy
to Honza

ono by to s tou registrací nějak fungovat mohlo, ale bohužel jsme v ČR. Tak to vidím skepticky, protože kolik lidí příslušnou dvoustranu vyplní a odešle? Co v případě koupě Rx z bazaru nebo od kolegy?

Co se týká začátečníků - normální mi připadá, že když se chci něčemu věnovat, tak se nejdříve ptám a hledám někoho, kdo mi může poradit a pomoct. A ten už mi asi řekne, že se chodí lítat za jeho stodolu a ne za moji.

BTW existuje něco jako channel-scanner? Dalo by se něco jako takového sehnat nebo postavit? Stačilo by něco jednoduchého - příjdu za stodolu, vybalím nádobíčko, před zapnutím Rx zapnu scanner - uvidím kanály, které jsou obsazené, přehodím případně krystaly a můžu letět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2005 9:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2003
Příspěvky: 1323
Bydliště: Plzeň - jih
Ano, fungovat by to mohlo, mě však šlo hlavně o to, že by měl každý povinně pojištění - jako povinné ručení.

Ano, taky mi připadá správné porozhlédnout se kolem, jestli není kolem někdo , kdo modelaří a mohl by být nápomocen, šlo mi spíš o to, že ten nováček vůbec nemusí vědět o nějakých modelářích. Nemusím být zrovna velký fantasta, abych si představil jak tatínek koupí dítěti třeba čínskou Cessnu, druhý den jí sestaví a jdou někam "za dům" vyzkoušet jestli to letí a za několik dní se nestačí divit, že za nimi přijede naštavaný modelář který taky lítal, jenže za rohem (a byl si až moooc jistej že ho nikdo rušit nebude). A hned na začátku toho tatík řekne: Já nevěděl, že tu jsou nějaký modeláří. A je divení.

Scanner existuje, bývá nabízen jako možné vybavení dražších rádií, ale dá se dokoupit i do MPX Cockpit. Tohle zařízení je dobré tam, kde by ho měli všichni, protože jen proscanuje při zapnutí vysílače pásma (případně nedovolí zapnout VF modul) a pak se o nic víc nestará. Úplně nejlepší by bylo používat ho s už zmíněným bezkrystalovým rádiem. Jen zapnout, proscanovat, překlápat na volný kanál a letět.

O přístrojích na scanování modelářských pásem se napsalo dost, zkus se podívat do starších čísel RC modelů nebo RC revue, tam najdeš víc.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz