Pomožte prosím radami se stavbou Kranich II 3,6m :-)

Ostatní neakrobatická letadla, historici, WWI, WWII...

Pomožte prosím radami se stavbou Kranich II 3,6m :-)

Odeslatod RiMr v 3/9/2009, 18:01

Ogaři,
rozhodnul jsem se pro stavbu výše uvedeného "kousku" Kranich II o rozp. 3,6m a chtěl bych vás poprosit o vaše názory a rady... Pro vás to bude malina a mě to pomůže tento můj zatím největší konstrukční model dotáhnout ke zdárnému konci bez zbytečných chyb. Můj poslední "větší" konstrukční model byla Leticie a je tomu už hodně let... :wink:
Pomůžete mi?
Stavím to podle tohoto plánu:
http://picasaweb.google.com/RiMr71/KRANICHII36m#5377227206557001234
ještě než ho začnu vektorovat pro NC frézu, chtěl bych si vyjasnit třeba toto:
- mám ten trup stavět "nastojáka" rovnou celý, na kozách na hlavních podélných rovných nosnících (10x3), nebo "naplacato na stole" po půlkách? Kdybych to dělal po půlkách, jednak bych ušetřil materiál (menší odpad) a druhak snáze dosáhnu na rovném stole souměrného trupu, přepážky snadno upravím pro říznutí na půlky, akorát nevím spodní dlouhý nosník v podélné ose - mám v každé půlce zalepit nosník o polovičním průřezu a pak při slepení půlek k sobě dosáhnu výsledného průřezu, nebo mám půlky lepit bez tohoto nosníku a vlepit tam výsledný průřez až po slepení půlek?
- stačí při lepení dvou zrcadlových půlek k sobě, přepážky k sobě jen přilepit natupo a pak to spojit ještě balzovým potahem, nebo doporučujete ještě spoje přepážek přelepit nějakými výztuhami?
- mám vlastně v případě lepení dvou půlek potahovat balzou ještě když je půlka "připláclá" na stole (pak bych musel spodní podélný nosník vlepit poloviční už do půlek), nebo potahovat až celý trup po slepení dvou koster/půlek trupu?
- jaký materiál mám zvolit na přepážky? Tloušťka přepážek vychází 3-4 mm (plán má poměrně tlusté čáry) a tloušťku přepážek a průřezy lišt si musím zvolit před vektorováním, ať mi to pak netento...
- jak silný mám počítat balzový potah trupu? A stejný po celé délce, nebo počítat se zmenšující se tloušťkou směrem dozadu?
- v plánu není vůbec zaznačen vlečný háček, ani jeho pozice, mám počítat s jednou pozicí a kde před těžištěm, nebo více pozic?
- z jakého materiálu mám udělat "lyžinu" ve které případně bude i háček? Stačí "obyčejná" letecká překližka? Podle plánu tloušťka vychází na 4mm.

Zatím mě napadá toto k trupu, určitě toho bude časem víc.
Děkuju moc za případnou pomoc!
RiMr.
RiMr
Nový člen
Nový člen

Jméno: Richard
Příjmení: Mrázek

Re: Pomožte prosím radami se stavbou Kranich II 3,6m :-)

Odeslatod dědek v 3/9/2009, 18:20

Vážený pane kolego.
Po přečtení Vašeho příspěvku a spousty dotazů na elementární modelářskou konstrukční a stavební praxi a požadavku na stálé poradenství k tomuto modelu prostřednictvím tohoto fora Vám doporučuji stavbu tohoto velkého větroně odložit. Zkuste samostatně postavit podle kompletně zpracovaného plánu s popisem i použitého materiálu několik jednodušších a menších modelů. Tak velký model, jako chcete postavit, pak dle plánu , který máte k dispozici, po získání konstrukčních a stavebních zkušeností, získaných praxí, postavíte bez problémů sám.
dědek
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Jméno: Petr
Příjmení: Čermák
Letiště: Babice nad Svitavou
Hangár: Extra 330S 2,7 m
Cap 232 2,65 m
Akro 2,6 m
Extra 300S 2,66 m

Odeslatod RiMr v 3/9/2009, 18:43

Vážený pane kolego,
předem upřímně děkuji za váš čas a rady ke stavbě, resp. "nestavbě". Několik modelů dle plánků s podrobným popisem i stavebními postupy jsem postavil, postavil jsem i několik modelů bez těchto podrobných informací, jen podle schematického znázornění skut. éra. Ovšem protože žádný z těchto modelů nebyl větší než cca 3m rozpětí, cítím potřebu stavbu tohoto většího a konstrukčně složitějšího modelu konzultovat se zkušenějšími modeláři. Naprosto a zřetelně rozumím tomu, že pro naprostou většinu modelářů majících plnou hlavu vlastních projektů je velice složité a v podstatě i obtěžující věnovat čas tomu, z mnou psaného textu vyvodit na co se ptám a odpovědět na, podle jejich názoru, elementární dotazy. Ale stejně to zkouším jednoduše proto, že stejně tak si nacházím čas i já pro odpovědi na dotazy ještě méně zkušených kolegů.
Myslím že základní modelářské postupy jsem zvládnul do míry potřebné pro jejich aplikaci při stavbě takto velkého modelu (zas TAK velký není), jen si nejsem jistý, nakolik se liší a mění tyto postupy a hlavně materiály při stavbě modelu této velikosti. O stálé poradenství ve smyslu "nosník 1 přilep k přepážce 3" skutečně neprosím. Mám za to, že se ptám v podstatě na to samé jako spousta jiných modelářů, jen se ptám na hodně věcí najednou. Ale opakuji, rozumím tomu, že ne každý má čas se těmto základním dotazům věnovat, obzvláště v takovém množství, které každý "packet" mých dotazů bude cca jednou za měsíc obsahovat, nebo aspoň jsem měl takovou představu.
Každopádně děkuji.
RiMr
Nový člen
Nový člen

Odeslatod bulldog v 3/9/2009, 19:24

Richarde-ale ono se opravdu těžko odpovídá na tak elementární otázky,které kladeš.To potom nevím zda tě odpovědí neurazím a nebo nešokují.
Já by si vymyslel takový způsob stavby,který by mi zaručil hlavně rovnost trupu a nebo jeho polovin před slepením a to udělej buď navlečením přepážek na hranoly a nebo polovin trupu ke stolu-výsledek bude stejný.
Materiál na přepážky? Ten není až tak důležitý-co nelehčí-řekl bych topol 3 mm a potah-Pokud bude potažen balsou,tak 3mm a to stejně probrousíš někde až na 1mm a někde na 2 mm.
Ostatně celá stavba je vlastně pro stavitele s modelařským citem-někde přidej,jinde uber,ale musíš cítit s modelem jeho případné namáhání a podobně.To ti nikdo neporadí.Stavěj a tak po pátém modelu se svým dotazům pousměješ.
bulldog
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Zdeněk
Příjmení: Zehnálek
Letiště: jak kdy
Hangár: Arado 195 2,5m ZDZ 80RVJ Meta sokol L-40 3m s motorem MVVS 80 a polystyren Zlín 526

Odeslatod RiMr v 3/9/2009, 19:37

Děkuju moc, každé rady si cením.
Mimochodem, NÁDHERNÝ Heinkel, ale to určitě slyšíš často :-)
RiMr
Nový člen
Nový člen

Odeslatod badan v 3/9/2009, 23:42

taky tě nechci nijak urazit, ale já myslím že je zbytečný špekulovat jestli se stavba modelů do 3m liší od stavby 3,6m větroně... neliší, 3,6 je pořád malý éro a tuším že po půlsezoně lítání si řekneš (odobně jako já tenkrát s blaníkem) "proč já vůl to neudělal min. o metr větší" :-) - to mě pak neustále napadalo.
udělej to stejně dle dřívějších zkušeností. rovný to musí být, samosebou, a je fuk jestli trup na něco navlečeš nebo budeš stavět půlky. kranich je tvarově poměrně složitý, takže budeš muset dost při konstrukci domýšlet postupy a detaily, to ti tady nikdo nepoví co přesně máš udělat teď a co potom, to by musel stavět s tebou .. ale pokud si nejsi jistej jestli ty žebra budou držet slepený natupo nebo ne, tak radím najít někoho zkušeného z blízkého okolí, kdo by občas zašel jako "stavební dozor" a na kafe .. taky k jednomu kolegovi takhle docházím, je to bžunda ..
ale přeju ať se daří, vybral sis krásnou předlohu
badan
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Dan
Příjmení: Bartušek
Letiště: La Pleše
Hangár: Vertigo 3M, DLE 170

Odeslatod ivo v 4/9/2009, 09:13

Skús sa pozrieť sem http://www.retroplane.net/mg19maquette/page1.htm
Robil by som to podobne, prepážky by som nedelil.
Bude tam vetšia spotreba materialu ale cena topolovej preglejky nie je veľká, teda pokiaľ ju nebudeš kupovať po kúskoch v mod.predajniach.
Topolová preglejka hrubá 3mm ti na to stačí.
ivo
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Ivo
Příjmení: Mušák
Letiště: Tužina
Hangár: Pitts S-2S - 50%

Odeslatod MomoBrut v 4/9/2009, 13:13

ivo napsal:Skús sa pozrieť sem http://www.retroplane.net/mg19maquette/page1.htm
Robil by som to podobne, prepážky by som nedelil.
Bude tam vetšia spotreba materialu ale cena topolovej preglejky nie je veľká, teda pokiaľ ju nebudeš kupovať po kúskoch v mod.predajniach.
Topolová preglejka hrubá 3mm ti na to stačí.

Inspirativni odkaz, kdyz to vidim, hned bych do neceho riznul ... :wink:
Táhnout k sobě neznamená vždy letět nahoru ...
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Miroslav
Příjmení: Balík, MSc., Ph.D.
Hangár: Yak 55M 2.8
Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod lv v 4/9/2009, 13:56

MomoBrut napsal:Inspirativni odkaz, kdyz to vidim, hned bych do neceho riznul ... :wink:

Konečne opravíš Velouše hmmm
lv
Administrator
Administrator

Jméno: Ladislav
Příjmení: Vašek
Letiště: ČSaSR
Hangár: Nieuport 11 2,8m
Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod badan v 4/9/2009, 14:25

za velouše se taky přimlouvám :-)
badan
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Dan
Příjmení: Bartušek
Letiště: La Pleše
Hangár: Vertigo 3M, DLE 170

Odeslatod MomoBrut v 4/9/2009, 14:25

lv napsal:
MomoBrut napsal:Inspirativni odkaz, kdyz to vidim, hned bych do neceho riznul ... :wink:

Konečne opravíš Velouše hmmm

Nechces prijit na brigadu? Reknu ti co a jak. Ja jsem snedl klice od dilny ... budu muset nejake nahradni sehnat. :rolleyes:
Táhnout k sobě neznamená vždy letět nahoru ...
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Miroslav
Příjmení: Balík, MSc., Ph.D.
Hangár: Yak 55M 2.8
Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod RiMr v 4/9/2009, 22:54

Díky moc kluci, budu to stavět v celku, už to vektoruju, akorát při tom narážím na různé nejasnosti i vyložené nepřesnosti, ale zatím jsem se na ničem vyloženě nezastavil. Já to zas tak neprožívám, ale chtějí si to pak nechat říznout i jiní, tak bych nerad někomu přidělával zbytečně kopání do zdi :-D
RiMr
Nový člen
Nový člen

Zpět na Makety polomakety