Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 15.08.2005 10:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
Ahoj, rozhoduju se mezi nabíječkama od Graupnera U10 a U12. Máte někdo zkušenosti? Chci provozovat menší elektrolety (motory max. řady 480, 7-8 čl., pak případně ještě menší), takže obě asi vyhovují bohatě, ale U10 nemá vybíjení a k U12 je zase potřeba zdroj. Je to vybíjení až tak nutný, potom co baterky vyšťavím motorem? I když přes regul. s BEC, takže v nich pořád něco zbývá. Nebo je pak ještě vybíjet napřímo bez regulátoru připojením nějakýho zdroje? Jsem v elektru začátěčník, díky za jakýkoliv rady. P.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 15.08.2005 12:01 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2005
Příspěvky: 174
Bydliště: Brno
Pokud ti nevadí vyžší cena, tak bych určitě dooručil U12. K tomuto závěru nme vede mechanické provedení obou nabíječů. Precizní kovové tělo vůči plastové krabičce.... I když s použitím většího počtu článků nepočítáš, mám tu zkušenost, že dřív nebo později tvoje nároky stoupnou a možnost nabíjení 5-ti článků Li-pol je lákavá... Trafo uvnitř U 10 jako velkou výhodu nevidím, protože podle mne stejně plnohodnotné nabíjení plným proudem nezaručí. Na druhou stranu upravit si zdroj z PC je velice snadné a získáme tím velice kvalitní a tvrdý zdroj který pro potřeby U 12 plně vyhovuje pro krajní hodnoty čláknků a proudů (utáhne Bel 610, Simpror inteli control 10 článků 4 a 5A - vyzkoušeno !) Dovybití článků na nabíječí neí životně důležitá funkce, ale zjednoduší nám živo . Např. po létání mohu vzít přijmačové akku a zjistit kolik kapacity mi zbylo a tím zjistím jak dlouho ještě budu moci příště bezpečně létat....
Takže abych to shrnul, U 10 je levný nabíječ, který plně postačí pro rekreační poletování a neí k němu potřeba nic přidělávat. Na druhé straně je dražší U12 který má mnohem lepší mechanické provedení, "pár" funkcí nevíc , ale je k němu nutné sehnat zdroj pro napájení ze sítě. Moje volba by byla určitě U12 ale pokud ti záleží na ceně, tak U 10 ti určitě postačí, je to jen ne toě kterou si vybereš...... :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15.08.2005 12:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
A jaký zdroj k U12 budu potřebovat, kdybych chtěl koupit hotový, s jakými parametry? Někde udávají 10-14 V, jinde 13,8 V. A stačí 10A nebo ještě víc?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15.08.2005 13:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2005
Příspěvky: 174
Bydliště: Brno
Pepino píše:
A jaký zdroj k U12 budu potřebovat, kdybych chtěl koupit hotový, s jakými parametry? Někde udávají 10-14 V, jinde 13,8 V. A stačí 10A nebo ještě víc?

Tyto zdroje jsou většinou kolem 13 V . Udávaný rozsah pracovního napětí pro nabíječ je 10 až 14 V , potom to obvykle vyhazuje chybové hlášky. Jestli chceš koupit zdroj tak obvikla bude cejchovaný na 13,8 V což je napětí Pb 12V akumulátoru. :D Zdroj zatížitelný do 10 A by ti měl stačit, protože nabíječ U 12 nabíjí max 90W a 10 A zdroj určitě dá víc jak 110W.

V každém případě bych se ale pokusil sehnat zdroj z PC a ten upravit, je to velice snadné . Pokud jej neseženeš někde za darmo, tak se dá koupit v PC bazaru v ceně kolem 100,- Další nutné sučástky koupíš cca kolem 50,- . P oúpravě získáš zdroj obvykle 12,4 V se zatížitelností kolem 8A, potom již napětí silně klesá (počítám nejjednodužší úpravu zatížením 5V větve rezistorem). Já sám mám takto upraveny 3 zdroje a pro kamarády jsem udělal další 3 a zatím odešel jen 1 (kamarád jej otevřel a zkratoval obvody šroubovákem 8O prý chtěl udělat tuning ) :D Úprava je snadná, ale pokud by sisi s tím nevěděl rady, tak se zeptej kamarádů a někdo ti s tím určitě pomůže...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2005 10:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
Ještě mi nabízeli nabíječku Turbomax 22, neznáš jí? Pořád tak uvažuju co koupit, je to dost peněz, tak nechci něco podělat, ale zítra budu v Praze, tak asi ten U12 pořídím, snad to bude v pohodě.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2005 10:30 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 9.12.2004
Příspěvky: 149
kup si JETI char 20 za 999,- nabijí od 0,5 do 3A
od 4 do 10 nicd, nimh a od 1 do 4 lipol, lion

_________________
support slowflyers


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2005 10:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
Ale ta nemá vybíjení nebo jo?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2005 10:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 9.12.2004
Příspěvky: 149
nemá, ale vybíjení neni tak potřebný...

_________________
support slowflyers


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2005 10:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
Myslel jsem že celkem jo, sakra tak teď nevím.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2005 10:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 9.12.2004
Příspěvky: 149
napájení je s autobaterie, nebo já používám zdroj 12V z počítače
nabíječka nabíjí vše potřebné a stejně jednou přejdeš na Li-Pol baterie a ty vybíjení nepotřebují a stojí pouhých a svůdně nízkých 999,- je lehká(120g) a malá

_________________
support slowflyers


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 22.03.2006 17:31 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 20.1.2006
Příspěvky: 41
Bydliště: Hradec Kralovej
zdravicko , mam od jetiho char 20 a resim cim pres ni nabijet doma . pc zdroju tu mam mraky . jen si nejsem uplne jist , jestli staci ke zdroji jen pripnout par hardisku a nabijecku , nebo je potreba zdroj nejak modifikovat. dika moc za hinty :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 22.03.2006 17:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.10.2005
Příspěvky: 247
kup si 12,je výborná!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.03.2006 10:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2005
Příspěvky: 1194
Bydliště: Liberec
jamie píše:
zdravicko , mam od jetiho char 20 a resim cim pres ni nabijet doma . pc zdroju tu mam mraky . jen si nejsem uplne jist , jestli staci ke zdroji jen pripnout par hardisku a nabijecku , nebo je potreba zdroj nejak modifikovat. dika moc za hinty :)


Odkazy na modifikaci zdroje už jsi jistě našel v jiných příspěvcích.

Na 4 z 5 AT zdrojích jsem nemusel dělat žádné úpravy kromě pověšení žárovky z blinkru motorky na větev 5 V. - jinak ta 12V při zatěžování trochu houpla (v průměru to byl 0,8V rozdíl naprázdno / zátěž 5 A).
Ten pátý zdroj kde se nepovedlo byla stará AT 200W (max 3,5A na 12V) a i při tak relativně malé zátěži jsem byl pod 10,8V - tak šel do sběru :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz