Dilema s napájením

Vysílače přijímače, serva, powerboxy, akumulátory, nabíječe...

Re: Dilema s napájením

Odeslatod winter v 20/6/2018, 08:08

Tak to tady čtu :precti: a přidám také pár poznatků. Serva Hitec asi nejvíce 7950 dále pak 7954, 7940 nejlépe je na tom s této řady patrně 7955, trpí takzvaným jitterem a také jumpingem.
Jitter - rychlé kmitání není až tak nebezpečné, ale je to běs mít takové neurotické éro.
Jumping - občasné nekontrolovatelné odskočení serva i o 15-20 stupňů, no a to je pak něco když je člověk metr nad zemí.
Co si tak matně pamatuji v USA řeší Jitter tak, že Hitec zasílá zdarma tzv. servoboostry a Jumping je loterie. Dá se experimentovat s elektroinstalací, ale nikdy nevíš kdy Tě takovéto servo "zahubí".
Vyřešil jsem to jednoduše, nepoužívám serva Hitec mimo 7955. Ta mám ve dvoumetrové elektro Extře, honím je na 7v a je to ok. "Takovej ten mini jitter, ale vopravdu mini, spíš bzučák :-) "
https://www.youtube.com/watch?v=ubPR4FwI-Wc
Na netu jsou o tom popsány stovky stránek.
***winter***
Naposledy upravil winter dne 20/6/2018, 15:00, celkově upraveno 1
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Vlastimil
Příjmení: Zima
Hangár: Extra 330SC 35%
Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Odeslatod Malda v 20/6/2018, 08:54

MomoBrut napsal:Hmm, tohle nezní jako úplně pravděpodobné vysvětlení. Pošli oscilo měřené na stejném místě na kroucené kabeláži a na tvé sběrnici. Chci vidět, co se tam tedy "indukuje" ...

Mě se to taky moc nezdá, ale jiná proměnná tam v tu chvíli nebyla a tohle je jediné logické vysvětlení. Servo, které pravidelně poskakovalo klidně i o 20° bylo na krouceném kabelu v klidu. Pak jsem ho připojil na sběrnici a opět poskakovalo. Jakmile to bude možné, hodím sem průběhy z osciloskopu.
Malda
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Tomáš
Příjmení: Maleček
Letiště: Česká Třebová
Hangár: YAK55m 2,2m
YAK55m 1m

Odeslatod Malda v 22/8/2018, 21:19

Dobrý den,
slíbil jsem, že se ozvu s verdiktem, popřípadě s nějakým měřením atd. Předně se omlouvám, že až za takovou dobu. Semlely mě ovšem práce na stavbě baráku a věci kolem...

Verdikt je následovný, smířil jsem se s tím, že na 2S LiPol napřímo serva 7950TH prostě létat nemohu. Poslal jsem Powerbox do Německa na přezkoušení (pro klid duše) a létám z něho.

Jinak klasická kroucená kabeláž versus sběrnice dopadla tak trochu podle předpokladu. Serva samozřejmě zakmitávala i na kroucené kabeláži a možná ještě víc :-D Aby toho nebylo málo, tak 2 serva začala zacukávat trvale asi o +- 30° a třetí přestalo chodit úplně. Reklamace naštěstí dopadla kladně.

Shrnuto podtrženo, můj cíl byl létat a ne řešit kolem dokola problémy se servy, tudíž jsem rezignoval a létám 7V z PowerBoxu. Dle pouze MÉHO názoru prostě serva 7950TH dost dobře a hlavně spolehlivě (netrnout, kdy si třeba v harrieru kmitnou) na 7,4V létat prostě nejdou, ale někdo jiný může samozřejmě mít jinou zkušenost.
Malda
Člen Akrofora
Člen Akrofora

YAK55m 1m

Odeslatod MomoBrut v 23/8/2018, 15:26

Hmm, je to nějaké zvláštní, nejdříve píšeš, že když jsi to v servisu připojil na normální kabeláž, že to přestalo kmitat a teď píšeš, že na normální kabeláži to kmitalo ještě víc. Tak jsem z toho volaký zmetěný ...
Tak jak to je? A co na to servisman Hitec? Byl jsi s nim v kontaktu, že jeho kroucená kabeláž nepomohla? :-D

7955 létám na své sběrnici klidně na 8,3 V, žádný problém se zakmitáváním. Úroveň PWM není posílena, je běžných 3,0 V z přijímače Futaba.
Naposledy upravil MomoBrut dne 23/8/2018, 15:36, celkově upraveno 1
Táhnout k sobě neznamená vždy letět nahoru ...
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Miroslav
Příjmení: Balík, MSc., Ph.D.
Hangár: Yak 55M 2.8
Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod MomoBrut v 23/8/2018, 15:34

A co se týče toho létání na stabilizovaných 7 V, tak to zase ber tak, že máš konstantní napětí v rozvodu a serva jsou stále stejně rychlá. Já cítím rozdíl mezi prvním a třetím startem v odezvě serv celkem bezpečně, během prvních dvou startů klesne napětí z 8,3 V na 7,8 V, pak už to klesá podstatně pomaleji.
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod Malda v 24/8/2018, 05:24

MomoBrut napsal:Hmm, je to nějaké zvláštní, nejdříve píšeš, že když jsi to v servisu připojil na normální kabeláž, že to přestalo kmitat a teď píšeš, že na normální kabeláži to kmitalo ještě víc. Tak jsem z toho volaký zmetěný ...
Tak jak to je? A co na to servisman Hitec? Byl jsi s nim v kontaktu, že jeho kroucená kabeláž nepomohla? :-D

7955 létám na své sběrnici klidně na 8,3 V, žádný problém se zakmitáváním. Úroveň PWM není posílena, je běžných 3,0 V z přijímače Futaba.

Když jsem byl i s letadlem u nich v servisu, tak se tam narychlo pomocí upravených V-kabelů a klasických prodlužováků vytvořila sběrnice s kroucenými kabely. Nejprve se tam připojily 3 úplně nové serva a ty nekmitaly. Pak jsem tam na chviličku připojil ty svoje a také nekmitaly. Byl jsem k tomu vysvětlení trochu skeptický, ale jiná proměnná tam v tu chvilku nebyla a zdálo se, že je to OK. Nechtěl jsem tam příliš dlouho "vysírat", takže jsem to rychle sbalil a frčel pryč. Když jsem doma vytvořil klasickou kabeláž a dal čerstvě nabitou Li-polku, bylo to úplně stejné, možná o fousek horší (můj subjektivní pocit). To, že serva nezacukávala teď už přisuzuji pouze tomu, že jsme to tam neprověřovali dostatečně dlouhou dobu a shodou okolností se to v ten moment prostě neprojevilo.

Když jsem zjistil, že s kroucenou kabeláží kmitají stále, tak jsem to s nimi opět telefonicky řešil a bylo mi řečeno, že jsem tam měl vytvořené zemní smyčky (podle mě nesmysl). Všechny země prostě byly spolu propojené v jednom bodě (na DPS rozvodné desky) a tím to haslo! V ten okamžik jsem to vzdal. Neměl jsem čas a ani chuť to dále řešit a něco dokazovat, chtěl jsem hlavně létat.
Malda
Člen Akrofora
Člen Akrofora

YAK55m 1m

Odeslatod MomoBrut v 24/8/2018, 08:15

Zemní smyčky ... heh, no to jen vypovídá o tom, jaký je u nás "servis" Hitec. Serva 7950 jsou prostě špatně blokovaná uvnitř a mají nevhodně nastavenou zpětnou vazbu. Zemní smyčkou to opravdu není.
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod lerosta v 20/9/2018, 15:03

V Hitec servisu si z tebe udělali srandu, ví moc dobře, že hlavně řada 7950 stojí za prd a prostě kmitá, přiznává to přímo i Hitec na svých stránkách. Některé kmitají víc některá míň... :-). Na krátkém kabelu většinou nekmitají, tam je to ok, od určité délky se kmitání začíná objevovat.... Nadarmo tuto řadu nenahradili jinou, že :-).
Neřeš proč a serv se zbav a dej jiné, drahá sranda, ale nejlepší řešení. Nebo se s tím smiř a počítej s tím, že ti občas zakmitají....

Malda napsal:Dobrý den,
tak jsem se vrátil z výletu do HITEC servisu.

1) Předně musím poděkovat Ing. Jíchovi za vstřícný a ochotný přístup, se kterým se člověk jen tak nepotkává!
2) Serva jsou v POŘÁDKU a problém byl v mém provedení kabeláže (sběrnicový systém). Serva se po připojení na klasický servokabel ani nehla a vlastně TEČKA. Není k tomu v podstatě moc co dodávat.

Asi vypadá hloupě, že jsem to nezkoušel s klasickým krouceným servokabelem, ale tohle by mě v životě nenapadlo. Vše jsem přisuzoval tomu vyššímu napětí, protože při 6V je to v pohodě.

Pravděpodobně je problém v tom, že napájecí kabely sběrnice nebyly kroucené. Muselo se tam indukovat něco co při napětí kolem 8V vadí servům. Jinak si to prostě neumím vysvětlit. Udělám ještě nějaké pokusy a podám další informace. Každopádně pojedu Li-Pol 2S napřímo, ale vrátím se ke klasické kabeláži. Nechtějí se mi riskovat další experimenty.
lerosta
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Rosťa
Příjmení: Lesniak
Letiště: Brno-Medlánky
Hangár: EF EDGE 48" EXP, r 1,2m
Bf-109E, r1,85m
EXTRA 330SC 2,8m

Odeslatod winter v 21/9/2018, 22:50

hmmm
lerosta napsal:V Hitec servisu si z tebe udělali srandu, ví moc dobře, že hlavně řada 7950 stojí za prd a prostě kmitá, přiznává to přímo i Hitec na svých stránkách. Některé kmitají víc některá míň... :-). Na krátkém kabelu většinou nekmitají, tam je to ok, od určité délky se kmitání začíná objevovat.... Nadarmo tuto řadu nenahradili jinou, že :-).
Neřeš proč a serv se zbav a dej jiné, drahá sranda, ale nejlepší řešení. Nebo se s tím smiř a počítej s tím, že ti občas zakmitají...

amen.... ***winter***
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Vlastimil
Příjmení: Zima
Hangár: Extra 330SC 35%
Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Předchozí