pružinky

Návody, nápady, postupy, nářadí­...

Re: pružinky

Odeslatod marekh v 19/4/2016, 16:24

lv napsal:
??? ...myslíš, že struna není pružná? ***winter***

pssst :-D

Neviem čo je tu na smiech.
Podľa teba je tá pružina na toľko pružná že odpruži aj to keď bude ostruha voči smerovke otočená o 90 stupňov.
A tiež vykompenzuje všetky nesuososti.
Takže gumička vyrieši všetky problémy ake s ostruhou si len dokažeš predstaviť.
Mám najradšej ľudí ktorý niečo nevyskušali ale hneď to odsudzujú a smejú sa na tom.
Potom neviem čo si mám o dotyčných myslieť.
marekh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Marek
Příjmení: Handlovič
Letiště: Spišská Nová Ves
Hangár: Extra 330 2.2m DLE 61
Extra 330sc 2.7m DLE 120

Odeslatod HonzaS v 19/4/2016, 16:28

A pokud ti gumička povolí 90° výchylku ostruhy proti směrovce, nemáš pak trochu problém to letadlo tou ostruhou řídit? Tohle mi právě dělala klasická pružinková ostruha. silenced
Opačná směrovka na zádech je nejsilnější síla ve vesmíru!
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Jméno: Jan
Příjmení: Špatný
Letiště: Bechyně
Hangár: Pilot RC Extra 2,25, Hacker
Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod marekh v 22/4/2016, 13:06

HonzaS napsal:A pokud ti gumička povolí 90° výchylku ostruhy proti směrovce, nemáš pak trochu problém to letadlo tou ostruhou řídit? Tohle mi právě dělala klasická pružinková ostruha. silenced

Ako som už spomenul ostruha s gumičkou je to najlepšie riešenie do BENZIN modelu.
To je môj názor a skúsenosť.
A nato aby som lietadlo uriadil po dráhe, tak nato mám ruky silenced
marekh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330sc 2.7m DLE 120

Odeslatod lv v 22/4/2016, 14:35

marekh napsal:
Neviem čo je tu na smiech.
Podľa teba je tá pružina na toľko pružná že odpruži aj to keď bude ostruha voči smerovke otočená o 90 stupňov.
A tiež vykompenzuje všetky nesuososti.
Takže gumička vyrieši všetky problémy ake s ostruhou si len dokažeš predstaviť.
Mám najradšej ľudí ktorý niečo nevyskušali ale hneď to odsudzujú a smejú sa na tom.
Potom neviem čo si mám o dotyčných myslieť.
Ako som už spomenul ostruha s gumičkou je to najlepšie riešenie do BENZIN modelu.
To je môj názor a skúsenosť.
A nato aby som lietadlo uriadil po dráhe, tak nato mám ruky

Na smiech si tu ty. Najlepšie riešenie je to čo tu dal Miro Balík. Toto riešenie som používal na mojich akrobatoch v dobe keď ty si ešte nevedel že budeš lietať... Nakoľko oceľový drát chodí v očku tak ti dovolí akúkoľvek výchylku smerovky bez toho aby ti obmedzoval chod serva. A pri akejkoľvek "facke" od kolečka je schopný to svojou pružnosťou vykompenzovať. Funguje to 100% bez ohľadu či je to namontované v elektre či benzíne. Ty sa z toho benzínu raz zblázniš...
To, že momentálne nelietam akrobaty okrem krakjaka neznamená, že som niekedy niečo nevyskúšal. nenene
lv
Administrator
Administrator

Jméno: Ladislav
Příjmení: Vašek
Letiště: ČSaSR
Hangár: Nieuport 11 2,8m
Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod marekh v 23/4/2016, 00:52

lv napsal:
marekh napsal:
Na smiech si tu ty. Najlepšie riešenie je to čo tu dal Miro Balík. Toto riešenie som používal na mojich akrobatoch v dobe keď ty si ešte nevedel že budeš lietať... Nakoľko oceľový drát chodí v očku tak ti dovolí akúkoľvek výchylku smerovky bez toho aby ti obmedzoval chod serva. A pri akejkoľvek "facke" od kolečka je schopný to svojou pružnosťou vykompenzovať. Funguje to 100% bez ohľadu či je to namontované v elektre či benzíne. Ty sa z toho benzínu raz zblázniš...
To, že momentálne nelietam akrobaty okrem krakjaka neznamená, že som niekedy niečo nevyskúšal. nenene

Ak si si nevšimol tak som podotkol že: To je môj názor a skúsenosť.
Dufam že tu môžem mať svoj názor a skúsenosť alebo NIE ???
Lebo začínam mať pocit že tu človek nemôže mať svoj názor lebo ho hneď prevalcujete.
Ja sa z benzinu nezbláznim. Len ide o to že keď podotknem v BENZINOVOM modely tak aj modelarovi s mimimalnými skúsenosťami je hneď jasné že keď to vydrží v benzinovom modely tak v elektrickom to vydrží na 100%.Takže preto ten benzín.
Ak si začal lietať a modelarčiť skôr ako ja to neznamená že máš viac skúsenosti ako ja.
Modely s ktorými lietam si konštruujem a stavam sám a čo sa lietania týka tak na mojom konte svieti údaj:
"400 litrov benzínu" napíšem to ešte raz aby si si nemyslel že je to preklep OK " 400 " z toho 80% v 2.2m akro.
Tak a teraz si to môžeš porovnať či tie moje NÁZORY a SKÚSENOSTI ktoré na tomto fore mám su dosť DÔVERIHODNÉ oproti tvojim.
marekh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330sc 2.7m DLE 120

Odeslatod lv v 23/4/2016, 06:18

marekh napsal:
Ak si si nevšimol tak som podotkol že: To je môj názor a skúsenosť.
Dufam že tu môžem mať svoj názor a skúsenosť alebo NIE ???
Lebo začínam mať pocit že tu človek nemôže mať svoj názor lebo ho hneď prevalcujete.
Ja sa z benzinu nezbláznim. Len ide o to že keď podotknem v BENZINOVOM modely tak aj modelarovi s mimimalnými skúsenosťami je hneď jasné že keď to vydrží v benzinovom modely tak v elektrickom to vydrží na 100%.Takže preto ten benzín.
Ak si začal lietať a modelarčiť skôr ako ja to neznamená že máš viac skúsenosti ako ja.
Modely s ktorými lietam si konštruujem a stavam sám a čo sa lietania týka tak na mojom konte svieti údaj:
"400 litrov benzínu" napíšem to ešte raz aby si si nemyslel že je to preklep OK " 400 " z toho 80% v 2.2m akro.
Tak a teraz si to môžeš porovnať či tie moje NÁZORY a SKÚSENOSTI ktoré na tomto fore mám su dosť DÔVERIHODNÉ oproti tvojim.

Tvoj názor a tvoju skúsenosť ti nikto neberie. Sú neprenositeľné. Svoj názor samozrejme môžeš mať. Samozrejme ale musíš počítať s tým, že tu je X ľudí čo majú iný názor a budú ti oponovať.
To že si vylietal 400 litrov benzínu znamená, že asi budeš vylietaný, že máš veľa voľného času... Gumičky, pružinky, drát... so 400 litrami benzínu nemajú nič spoločné. Je to konštrukčná záležitosť. A občas si dajaký ten model nakreslím a postavím aj ja.
Koho názory sú na tomto (a nie len na tomto) fóre dôveryhodné dokážem dosť dobre odhadnúť, pretože so spústou modelárov sa poznám osobne, s ďalšími z videnia (stretávame sa na akciách po ČR a SR) o iných s počutia pretože víkendové noci na letiskách sa obvykle venujú modelárčine a nie kto má koľko priateľov na fejsbúku...
No a na záver, dovoľ aby som si vytvoril aj ja svoj názor na teba. Z dôvodu moderátorského tu čítam všetky príspevky. Aj tvoje.
lv
Administrator
Administrator

Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod HonzaS v 23/4/2016, 12:28

Dneska jsem na letišti konečně vyfotil "moje" řešení. V ostruze je zalepená trubička pod správným úhlem, do ní je zasunutá uhlíková tyčka o průměru asi 1,8mm, vzadu na sop je zalepený kloubek. Kolečko může pružit do stran (dá se doladit průměrem tyčky nebo materiálem - sklolaminátová tyčka bude pružit víc), takhle to dovolí odhadem 20° na obě strany.

Těch 20° znamená, že se to dá snadno přeprat směrovkou. Takže se mi nestane, že bych měl směrovku v jednom dorazu, ale kolečko pořád točilo letadlem na druhou stranu. To je pro mě důležitý, protože nemám rád chvíle jako je na konci tohohle videa. pray
https://www.youtube.com/watch?v=2QFdCw4Uvsw
Přílohy
P1060927_res.jpg
P1060925_res.jpg
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod marekh v 23/4/2016, 20:14

lv napsal:
Tvoj názor a tvoju skúsenosť ti nikto neberie. Sú neprenositeľné. Svoj názor samozrejme môžeš mať. Samozrejme ale musíš počítať s tým, že tu je X ľudí čo majú iný názor a budú ti oponovať.
To že si vylietal 400 litrov benzínu znamená, že asi budeš vylietaný, že máš veľa voľného času... Gumičky, pružinky, drát... so 400 litrami benzínu nemajú nič spoločné. Je to konštrukčná záležitosť. A občas si dajaký ten model nakreslím a postavím aj ja.
Koho názory sú na tomto (a nie len na tomto) fóre dôveryhodné dokážem dosť dobre odhadnúť, pretože so spústou modelárov sa poznám osobne, s ďalšími z videnia (stretávame sa na akciách po ČR a SR) o iných s počutia pretože víkendové noci na letiskách sa obvykle venujú modelárčine a nie kto má koľko priateľov na fejsbúku...
No a na záver, dovoľ aby som si vytvoril aj ja svoj názor na teba. Z dôvodu moderátorského tu čítam všetky príspevky. Aj tvoje.
[/quote]

Tak neviem ale ako rátam tak rátam stále narátam len DVOCH AKO VŽDY čo majú iný názor ako ja :looool:
To že mám vylietané 400l znamená že aké mám praktické skúsenosti s prevadzkovaním BENZIN modelov na rozdiel od teba.
Niekto svoj voľny čas trávi na letisku a niekto čítanim a kvákanim na forach.
Niekto chytá praktické skúsenosti a niekto len TEORIU.
Tak daj tu konštrukčnu zaležitosť ktorá vydrží aspoň 500 štartov aby som sa sa nemusel vôbec starať o to že pod smerovkou je niečo čo sa volá ostruha. pssst v benzinovom modely silenced .
Ja som si tiež povedal svoj názor na teba ale ten si hneď vymazal v inom prispevku.
marekh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330sc 2.7m DLE 120

Odeslatod lv v 23/4/2016, 21:00

marekh napsal:

To že mám vylietané 400l znamená že aké mám praktické skúsenosti s prevadzkovaním BENZIN modelov na rozdiel od teba.

Máš praktické skúsenosti s tankovaním, nabíjaním a lietaním. To je všetko čo ti dalo 400l benzínu.
lv
Administrator
Administrator

Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod marekh v 23/4/2016, 22:27

[quote="lv"]
Máš praktické skúsenosti s tankovaním, nabíjaním a lietaním.

Ano maš pravdu medzi iným aj to mi dalo. :wink:
marekh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330sc 2.7m DLE 120

Odeslatod HonzaS v 23/4/2016, 23:54

A jakou používáš gumičku že ti vydrži těch 500 starů? Mně většina gumiček (co mám na vrtulích na epp a tak) zpuchří a praskne rozhodně dřív.
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod marekh v 24/4/2016, 12:39

HonzaS napsal:A jakou používáš gumičku že ti vydrži těch 500 starů? Mně většina gumiček (co mám na vrtulích na epp a tak) zpuchří a praskne rozhodně dřív.

Obyčajnu mäkku a pružnú aku som našiel doma v kuchyni na zväzovanie sáčkov.
Gumička čo sa používa v unašači vrtule epp je tvrdá,tuhá a na tento účel nepoužiteľná.
A aj keď praskne čo sa mi stalo 1x tak aký je problém vymeniť otázka pár sekúnd.
Bez urážky : to čo vidím na tvojich fotkách môže fungovať v elektrike ale v benzine to by vibrácie rozobrali a najprv pri visení by si počul ako tá ostruha hrkotá ako zvonček od vibrácii.
Preto som prišiel na to že gumička je to najlepšie riešenie pre benzín.
Postupne ako som lietal s benzinom som riešil hocijake nahony ostruhy ale všetky značne poznačili vybrácie.
Takže GUMIČKA je first1 a o inom ma nepresvedčí nikto.
Lebo vlastné skúsenosti sú na nezaplatenie.
marekh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330sc 2.7m DLE 120

Odeslatod HonzaS v 24/4/2016, 23:33

Já používám i na vrtule gumičky, ne Okroužky :wink: Dík za info, ale stejně se mi ten tvůj systém nelíbí. Mimochodem nemáš ten tvůj motor nějakej rozbitej, že ti tak klepe? Když jsem měl DLE 35RA (benzíňák) tak to sice vibrovalo, ale nezdálo se mi to být až tak hustý jak popisuješ.
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod winter v 25/4/2016, 08:18

Tak hlavně chlapi, aby si každý vybral co je pro něj to nej. Pokud má ještě někdo nějaký způsob jak na to, tak sem s tím.
Až vylétám 400l, dám vědět jak mě to "fachčí" a nebo co se mi na ostruze neosvědčilo /viz. odkaz./ Letos to, ale asi nestihnu :-) ***winter***

http://www.flyinggiants.com/forums/show ... 01&page=86
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Vlastimil
Příjmení: Zima
Hangár: Extra 330SC 35%
Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Odeslatod marekh v 26/4/2016, 16:47

20160426_063732-1-1.jpg
20160426_063604-1.jpg
Tak tu je tá odsudzovaná verzia riadenia ostruhy.
Pri ktorej je NAPNUTÁ oska otáčania ostruhy a záves smerovky : to znamená že su utlmené od vibrácii ako som to spomínal v príspevku "Serva 2,2m"
Je to ako napríklad ihly karburátora L a H ktoré su tiež utlmené "NAPNUTÉ" od vybráci "pružinkov".
Takže tento systém chráni od vybrácii :
1. osku ostruhy a jej uloženie.
2. závesy a čiastočne aj servá smerovky /serva sú vzadu napriamo nie cez lanká/
marekh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330sc 2.7m DLE 120

Odeslatod winter v 26/4/2016, 18:19

Kolečko "PilotRC" vypadá, že by mohlo něco vydržet. Jednou jsem použil ostruhové kolečko NoNa. Vydrželo cca. 30m pojíždění po dráze a puklo. Plast potažený gumou wall1 . ***winter***
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Vlastimil
Příjmení: Zima
Hangár: Extra 330SC 35%
Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Odeslatod HonzaS v 26/4/2016, 20:08

No ale kolečko je děsně těžký, tuším že mělo 14g. A právě tyhle pilot rc ostruhy jsou děsně blbě řiditelný na asfaltu. Proto jsem tam dával tu tyčku.
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod marekh v 26/4/2016, 22:03

Ja lietam na tráve tak tam je to oveľa lepšie model oveľa lepšie drží stopu.Aj kolieska nedostavaju tak zabrať ako na asfalte.
Občas keď idem na asfalt tak to je ako keby som vyšiel na ľad :-/ . Ostruhu sa mi nechcelo vyrábať tak som ju kúpil celú ako nahradný diel od Pilotarc.
marekh
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Extra 330sc 2.7m DLE 120

Odeslatod MomoBrut v 26/4/2016, 22:24

marekh napsal:Ja lietam na tráve tak tam je to oveľa lepšie model oveľa lepšie drží stopu.Aj kolieska nedostavaju tak zabrať ako na asfalte.
Občas keď idem na asfalt tak to je ako keby som vyšiel na ľad :-/ . Ostruhu sa mi nechcelo vyrábať tak som ju kúpil celú ako nahradný diel od Pilotarc.

To, ze je to na asfalte jak rikas - jak na lede, tak to povazuju za dukaz, ze ta guma nefunguje tak skvele, jak pises ...
Táhnout k sobě neznamená vždy letět nahoru ...
MomoBrut
Přispěvatel (video)
Přispěvatel (video)

Jméno: Miroslav
Příjmení: Balík, MSc., Ph.D.
Hangár: Yak 55M 2.8
Yak 54 2.8
Velox 2.6
Katana 2.2

Odeslatod FAF v 27/4/2016, 05:16

marekh napsal:Ja lietam na tráve tak tam je to oveľa lepšie model oveľa lepšie drží stopu.Aj kolieska nedostavaju tak zabrať ako na asfalte.

Používám oba systemy,jen místo gumičky pružina. Rozhodně na pojíždění na malé rychlosti ve větru je vhodnější Mírův system. Ostruha s perkem nebo gumičkou není tak "pevná"-model korouhvičkuje. Howg! F.
FAF
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: František
Příjmení: Morkus
Letiště: Čenkov+ Dačice
Hangár: Yak 54 Pilot-RC ZDZ 112RV-J Ch
Extra 330 SC 107" - ZDZ 112 RV-J Ch

PředchozíDalší

Zpět na Dílna