Kola na asfaltě

Návody, nápady, postupy, nářadí­...

Kola na asfaltě

Odeslatod CELERON v 19/4/2013, 20:38

Kdosi tu před časem napsal, že tráva leští, asfalt brousí, :-) Mám ten "smolík" že naše letiště je asfalt. Bohužel s tím je spojená značná spotřeba koleček na leteckých strojích. A kola, hlavně ty velký něco stojí a měnit je každých cca 30 startů, nic moc.
Na Funtaně 2600 mám tvrdý mechový Najmany 120mm. Napadlo mě, zda by nešla zvýšit jejich životnost, možná řádově takovouhle fintou:
Do mechovky po obvodu vybrousit na soustruhu dvě rádiusové polodrážky vedle sebe vzdálené asi 10mm a do nich nasadit dva o-kroužky cca 110 x 6mm 90Sh(hodně tvrdý). Něco jako obruče aby polovina kroužku byla nad mechovkou a držel v mechovce svým předepnutím. O-kroužek se po odrbání lehce vymění. Stojí asi tak 25x míň než vlastní kolo...
Napadá Vás někoho, proč by to nemělo fungovat abych třeba nezčubil úplně nový zdravý kola?
Jirka
CELERON
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Jiří
Příjmení: Bíba
Letiště: Nový Bydžov
Hangár: Funtana 2.6m ZDZ90
Extra 330 2.2m Roto 35
Zero A6M5 1.8m ASP91
Z50-LS DLE35 RA
Spacewalker 2.2 DLE20

Re: Kola na asfaltě

Odeslatod Tibor v 20/4/2013, 17:03

CELERON napsal:Kdosi tu před časem napsal, že tráva leští, asfalt brousí, :-) Mám ten "smolík" že naše letiště je asfalt. Bohužel s tím je spojená značná spotřeba koleček na leteckých strojích. A kola, hlavně ty velký něco stojí a měnit je každých cca 30 startů, nic moc.
Na Funtaně 2600 mám tvrdý mechový Najmany 120mm. Napadlo mě, zda by nešla zvýšit jejich životnost, možná řádově takovouhle fintou:
Do mechovky po obvodu vybrousit na soustruhu dvě rádiusové polodrážky vedle sebe vzdálené asi 10mm a do nich nasadit dva o-kroužky cca 110 x 6mm 90Sh(hodně tvrdý). Něco jako obruče aby polovina kroužku byla nad mechovkou a držel v mechovce svým předepnutím. O-kroužek se po odrbání lehce vymění. Stojí asi tak 25x míň než vlastní kolo...
Napadá Vás někoho, proč by to nemělo fungovat abych třeba nezčubil úplně nový zdravý kola?
Jirka

Myslím, že pri prvom zatočení modelu sa tie krúžky zvlieknu z kolesa.
Prečo nedáš na model namiesto mechových gumové kolesá? Ak mechové vydržia 30 štartov, tak gumové ich musia zvládnuť minimálne 300.
Tibor
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Tibor
Příjmení: Bekes
Letiště: Vysoke Tatry
Hangár: Katana 32%, DA 85
DuoKat 33% DA100
Katana 39% DA150
Decathlon 47% DA 170

Odeslatod sana v 20/4/2013, 20:25

Jestli pomúže,tak používám jinou fintu.
Duše z auta,motorky,či jiného hebla,malinko menší průměr než je průměr kola,ustřihneš pás(kroužek) a nalepíš kontaktním lepidlem.Sezona na asfaltu,strhneš prodřenou gumu a nalepíš novou.Funkční
sana
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Stanislav
Příjmení: Vráblík
Letiště: Pohořelice
Hangár: DSA-1 2,1m

Odeslatod andy1pl v 20/4/2013, 21:02

CELERON napsal:... tráva leští, asfalt brousí, :-) Mám ten "smolík" že naše letiště je asfalt. Bohužel s tím je spojená značná spotřeba koleček na leteckých strojích. A kola, hlavně ty velký něco stojí a měnit je každých cca 30 startů, nic moc....Jirka

Kamarade, diky Bohu mam take asfalt i mechova kola ... nevim co delas TY :-o ale ja klidne odlitam celou sezonu bez ujmy, ze Ty delas pouze 30 startu na jednych pneu ??? neco je spatne...
mam jak "gumaky" tak i mechove na benzinach a vse je zcela ok :-) .... kvalitni kolecka jsou k nezaplaceni... a ze nemas uz vzorek - nevadi :jester: aquaplanig nehrozi.... promin, ...

Andy
Extra 260 " SP-KAM " ; Extra 300 " SP-FAM "
http://www.lmk-castkovice.cz
andy1pl
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Andy
Příjmení: Migus
Letiště: Částkovice u Pelhřimova
Hangár: ExtremeFlight Extra 300 Extra 260 2,2m
Cessna 152 2,1m
Mini Diablo JR ; Flash EPP, SU26 EPP

Odeslatod japro v 20/4/2013, 22:20

Syn vloni na Veloxu 2,2m udělal více než 100 startů, převážně na asfaltě (Gôtovany) a kola Nona ojel jen nepatrně. Podívej se na geometrii podvozku, možná máš velkou sbíhavost (nebo naopak) a potom asfalt gumu skutečně rychle žere.
japro
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Jan
Příjmení: Procházka

Odeslatod CELERON v 20/4/2013, 23:40

Díky za názory pánové. Ten náš asfalt je skoro 30 roků starej, vyšisovanej, vymytej, popraskanej a už z něj začíná být pěkný struhadlo. 30 startů a nový kola mám dvakrát odzkoušený u mý Extry 2,2m. S geometrií jsem několikrát laboroval, teď už nemám žádnou sbíhavost a tak se tuhle sezónu uvidí. Jinak tyhle problémy nemám na naší ploše jen já ale i lidi s lehkejma elektro polomaketama 1,2-1,8 m. Tu přetaženou duši vyzkouším, je to jednodušší.
Jirka
CELERON
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Jiří
Příjmení: Bíba
Letiště: Nový Bydžov
Hangár: Funtana 2.6m ZDZ90
Extra 330 2.2m Roto 35
Zero A6M5 1.8m ASP91
Z50-LS DLE35 RA
Spacewalker 2.2 DLE20