Použití produktů s nanočásticemi v modelářství

Vše ostatní co se jinam nevešlo.

Použití produktů s nanočásticemi v modelářství

Odeslatod dědek v 24/3/2014, 18:36

Intenzivní průmyslová výroba nanočástic umožnila jejich využití dnes již prakticky ve všech odvětvích průmyslu, zdravotnictví, letectví, motorismu v domácnosti a mnoho dalších.
Nanotechnologie dávají novým, nebo inovovaným produktům jedinečné, dříve nedosažitelné vlastnosti a použití v nových aplikacích.
Nanotechnologie je dnes považována za technologii 21. století. O vznik nanotechnologie se zasloužil americký fyzik Richard Feynman. Nanomateriál je takový, jehož alespoň jeden rozměr není větší, než miliardtina metru, což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu.

Nanočástice , aplikované s výrobní nanotechnologií mění výrazně fyzikální a chemické vlastnosti
nových výrobků.
Jedná se zejména o:
* Změnu struktury, jakosti a inertnosti povrchů
* Změnu vodivosti
* Luminiscenci
* Změnu barvitosti
* Změnu indexu lomu
* Změnu magnetických vlastností.

Pokud se týká modelářství, trh nabízí širokou škálu výrobků pro konkrétní použití.
Příkladem jsou kvalitní lepidla, tmely a vynikající separátory. Povrchově nástřikové kapaliny s nanočásticemí se používají v dopravním letectví na povrchový nástřik celého letadla kvůli snížení povrchového tření se vzduchem a aerodynamického odporu a tím úsporu leteckého paliva. U modelů letadel okolo pylonů a rychlostních větroňů a jistě dalších zvýší jejich rychlost a u větroňů i klouzavost. K zabránění úsad nečistot na povrchu modelu a na klapkách turbinových modelů jsou na trhu vhodné separační kapaliny. Nové jsou motorové oleje pro vrchní mazání ve směsi s benzínem pro dvoudobé motory.

Já jsem se zaměřil na vyzkoušení čističů a odstraňovačů nečistot z povrchu svých mnoha modelů letadel. Po odlétání několika letů během letového dne, při mnohačetných výkrutech při 3D akrobacii je spodek křídel, výškovky a trupu za výfukem poset tmavými kapkami a mapami spáleného oleje od benzínového motoru. Utření hadrem na sucho je neúčinné, dochází k rozmazávání skvrn. Použití domácích mycích prostředků na bázi saponátů k umytí je zdlouhavé a jde to velmi špatně. Nečistota se rozmazává a bílá folie zůstane i po důkladném drhnutí místy zabarvená. Nečistota zmizí až po čištění ředidlem C 6000, které ale zanechává na folii jemné mapy. Aceton je lepší a povrch folie zůstává čistý. Dochází ale k částečnému odlepování nažehlené folie. Čištění modelu se žhavícími motory s palivem s ricinovým olejem je známý problém a nikdy už se model nedal pořádně vyčistit do původního stavu.

Proto jsem odzkoušel čistič IG 250 a nanočásticemi. Je na vodní bázi a koncentrát je vhodné naředit vodou v poměru 1.3. Samostatný koncentrát je kyselé povahy pH 13 a proto dráždí kůži a oči. Aplikace čističe na čištění modelu je nejlépe ručním rozprašovačem. Pak cca 5 vteřin počkat a nečistoty setřít mikrotenovou utěrkou 80% polyester a 20% polyamid. Nečistoty na povrchu modelu po stírání utěrkou okamžitě mizí bez rozmazávání a i folie je po utření jako nová, včetně barvených povrchů. Stejně dobře čistí i zašlé nečistoty od ricinového oleje.
Čistič je nevhodný na čištění hliníku a barevných kovů. Reaguje s povrchem kovů a dochází k jejich ztmavnutí. Na čištění modelářských motorů jsou k mání jiné čističe s nanočásticemi.
Po zjištění, že čistič IG250 reaguje s povrchem hliníku jsem nastříkal spojovací duralovou neeloxovanou trubku křídla, od které jsem měl po každé montáži a demontáži křídel špinavé prsty a dlaně a otiskl je vždy na potah modelu. Po utření čističe došlo k tomu, že už tato duralová trubka nešpiní.
Máte někdo také ověřené produkty na bázi nanočástic ve své modelářské praxi?
Více informací o produktech můžete získat zde:makes@hfservis.cz
Uživatelský avatar
dědek
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora
 
Příspěvky: 245
Registrován: 17/4/2009, 11:30
Bydliště: Bílovice nad Svitavou
Jméno: Petr
Příjmení: Čermák
Letiště: Babice nad Svitavou
Hangár: Extra 330S 2,7 m
Cap 232 2,65 m
Akro 2,6 m
Extra 300S 2,66 m

Re: Použití produktů s nanočásticemi v modelářství

Odeslatod cada v 25/3/2014, 08:06

Stejně jako popisuješ se chovají některé průmyslové saponáty.
Jestliže má příravek PH 13, není kyselý, ale zásaditý. (louh sodný cca 13,5)
Na mytí modelu od čehokoliv se dá mimo jiné použít i téměř jakýkoliv čistič na brzdy. Olej umyje okamžitě, folii nenarušuje a to i bez nanočásic a nepochybně za zlomek ceny.
Na zázračné nanočističe moc nevěřím, většinou je to běžně dostupná chemie honosně nazvaná a řádně předržená.
Uživatelský avatar
cada
Člen Akrofora
Člen Akrofora
 
Příspěvky: 179
Registrován: 13/5/2009, 11:03
Bydliště: Praha 6
Jméno: Jan
Příjmení: Čadek
Letiště: Tachov, Svrkyně
Hangár: Extra OM - 2,2m (ZDZ 50)
Velox Revolution (ZDZ 80)
Extra 2,3 m (MVVS 58)

Re: Použití produktů s nanočásticemi v modelářství

Odeslatod dědek v 25/3/2014, 10:08

Omlouvám se za překlep. Samozřejmě, že pH 13 znamená silnou zásadu.
Uživatelský avatar
dědek
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora
 
Příspěvky: 245
Registrován: 17/4/2009, 11:30
Bydliště: Bílovice nad Svitavou
Jméno: Petr
Příjmení: Čermák
Letiště: Babice nad Svitavou
Hangár: Extra 330S 2,7 m
Cap 232 2,65 m
Akro 2,6 m
Extra 300S 2,66 m


Zpět na Ostatní

Kdo je online

Členové procházející toto fórum: Žádní členové a 1 návštěvník