Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2005 13:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
Máte někdo plánky (nebo odkazy) pro jednoduché modely současných stíhaček (Mig, SU, F-... a pod., ale treba i našich Albatrosů nebo Alc) se stínovým trupem z EPP nebo podobných materiálů s pohonem klasickým elektromotorem? Chtěl bych si něco podobného udělat a zatím jsem na žádný plánek nenarazil. Našel jsem jen http://sweb.cz/eppairforce/, ale chci si ho udělat sám a jen jako stínový (respektive jako 'Shock', tedy do kříže). Jo, a jde mi o létání venku, takže to nemusí být žádný halový superakrobat.

A ještě otázka. Jaký je podle vás v takovém případě lepší pohon? Zamontovat vrtuli klasicky na předek nebo jí udělat jako tlačnou? Nemá to tlačné uspořádání nevýhody při ovládání, když nejsou křidélka ofukovány od vrtule? Myslím si, že u klasického uspořádání přidám plyn a ovládací prvky okamžitě díky většimu proudu vzduchu od vrtule reagují, při tlačném po přidání musí nejdříve model zrychlit a až pak reaguje. Jenže, proč by v tom případě třeba byly všechny modely z Eppairforce právě jako tlačné... Tak se radši zeptám zkušenějších :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2005 15:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.9.2004
Příspěvky: 274
Bydliště: Vlašim
Koukni sem:

Su-27 http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=294444&highlight=SU27

F-15 http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=289276

F-18 http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=271581

L-159 http://www.lm-model.wz.cz/L-159%20ALCA.htm

Sice to nejsou stínové trupy, ale podle plánku to není problém udělat :D

a tady máš SU-27 se stínovým trupem http://www.rcmodely.sk/zobrazclanok.php?id=188


Tlačné uspořádání se dělá jednak kvůli maketovosti (přeci jen lépe vypadá vrtule na zadku než na předku :D ) a taky kvůli ochraně vrtule - vzadu se jí a motoru moc nestane (pokud nebudeš přistávat na břicho pod plným plynem :wink: )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2005 15:52 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.4.2005
Příspěvky: 11
pošli mi prosímtě plánek FOCUSE, na meil :
gp.vanek@karneval.cz
chtěl bych vyskoušet jak to lítá.
DÍK.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2005 17:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
Dave0402 píše:
Koukni sem:
.....

Tlačné uspořádání se dělá jednak kvůli maketovosti (přeci jen lépe vypadá vrtule na zadku než na předku :D ) a taky kvůli ochraně vrtule - vzadu se jí a motoru moc nestane (pokud nebudeš přistávat na břicho pod plným plynem :wink: )


Super, diky za odkazy. Jeste se zeptam - dela se k takovymto modelum nekdy i nejaky primitivni podvozek? Aby se stim dalo aspon vzlitnout ze zeme, eventuelne i pristat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2005 17:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.9.2004
Příspěvky: 274
Bydliště: Vlašim
Jelikož autorem FOCUSe je David Kyjovský (Losna - provozovatel tohoto webu), tak bych se ptal spíše tam.

Ale mám dojem, že psal něco o tom, že stavebnici FOCUSe bude prodávat FreeAir ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2005 17:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.9.2004
Příspěvky: 274
Bydliště: Vlašim
Kovboj píše:
Super, diky za odkazy. Jeste se zeptam - dela se k takovymto modelum nekdy i nejaky primitivni podvozek? Aby se stim dalo aspon vzlitnout ze zeme, eventuelne i pristat.


Nemáš zač :)

Zatim jsem žádné takové letadlo s podvozkem neviděl - startuje se hodem a přistává se na břicho. Podvozek by stejně jenom hyzdil a rušil dokonale čistý aerodynamický tvar těchto letadel :lol:

Jo, jinak jsem si postavil tu F-15ku z těch odkazů - je poháněna "velkým modrým" MP JET AC 28/7-35D, vrtule APC 9x6 SF a LiPolama 3s E-Tec 1700 a po nabarvení mi váží cca 525g (http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=3533129&postcount=1131)
Ale chce to lítat jen za mírného větru


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2005 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
Dave0402 píše:
Jo, jinak jsem si postavil tu F-15ku z těch odkazů ...


Jak je to s vyosenim u tlacne vrtule? U tazne se dava kolem 3 stupnu, ale co jsem koukal na nejruznejsi navody tak u tlacne je snad pokazde v ose. Proc?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Současné EPP vojenské letadla
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2005 0:53 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 2
Máme nové modely (Su27, F117, B2 a F16), vše 3D výlisky poháněné dvěma dmychadly, možná by byly zajímavější místo stínových modelů. K dispozici je video ze zalétávání. (www.volny.cz/bel/RC_modely.htm)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Současné EPP vojenské letadla
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2005 8:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
BEL píše:
Máme nové modely (Su27, F117, B2 a F16), vše 3D výlisky poháněné dvěma dmychadly, možná by byly zajímavější místo stínových modelů. K dispozici je video ze zalétávání. (www.volny.cz/bel/RC_modely.htm)


vase modely znam, mozna by i byly zajimavejsi, ale ja si je chci udelat sam a 'o neco levneji' ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2005 11:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.9.2004
Příspěvky: 274
Bydliště: Vlašim
Kovboj píše:
Dave0402 píše:
Jo, jinak jsem si postavil tu F-15ku z těch odkazů ...


Jak je to s vyosenim u tlacne vrtule? U tazne se dava kolem 3 stupnu, ale co jsem koukal na nejruznejsi navody tak u tlacne je snad pokazde v ose. Proc?


Citace z jednoho manuálu:
Proč musí být motor vždy vyosen mírně vpravo. Proud vzduchu od vrtule není rovnoběžný s podélnou osou modelu, ale proudnice jsou ve tvaru šroubovice a pokud motor není vyosen, způsobují na neutrálně nastavené směrovce vždy určitý vztlak ve směru šipky, čili model je natáčen směrem doleva.

takže vyosení doprava u vrtule, která je až za směrovkou nemá smysl, protože proud vyzduchu od vrtule nic neofukuje :wink:

Vyosení motoru směrem dolů mám dojem souvisí s celkovým seřízením motor-křídlo-VOP, ale přesně to nevím - zkus to někde vyhledat. Faktem je že u motoru vzadu u JETů se vše dává v "nule"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2005 12:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
Dave0402 píše:
takže vyosení doprava u vrtule, která je až za směrovkou nemá smysl, protože proud vyzduchu od vrtule nic neofukuje :wink:


No jo, jasne! Jsem to ale trubka, stacilo by se trosku zamyslet a treba by mi to taky doslo... Diky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz [Bot] a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz