Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vyvážení vrtule
PříspěvekNapsal: pon 27.03.2006 19:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.2.2006
Příspěvky: 116
Bydliště: Červený Kostelec
Mám vrtuli APC 10x4,7 E + gumičkový unašeč + střídák. Zkoušel jsem ji a přijde mi, že docela dost vibruje, vidět nic není, ale když vezmu motorek do ruky, tak je to cítit. Poradíte, co dělat? Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 27.03.2006 19:55 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 30.1.2006
Příspěvky: 182
Bydliště: Praha 4
Ta vrtule sice není 100% vyvážená ale motor by vybrovat neměl. Spíš bude problém v tom unašeči.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 27.03.2006 19:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2005
Příspěvky: 19102
Vyvážit ji :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 27.03.2006 19:59 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.2.2006
Příspěvky: 116
Bydliště: Červený Kostelec
arda1 píše:
Vyvážit ji :lol:

No tak to mě taky napadlo (kupodivu :) akorát že nevím jak na to...!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 27.03.2006 23:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 6.12.2005
Příspěvky: 27
Prodává se jednoduchá vyvažovačka, tvořená dvěmi kužely proti sobě na osce. Vrtule se sevže a špičky se lehce opřou o prsty a kde vrtule přepadává, tam se obrousí. Brousit zásadně z čelní strany, tydy při pohledu zepředu na vrtuli. tady je odkaz jak to vypadá http://www.rcm-pelikan.cz/index.php?kat ... subMenu=46


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 09.11.2008 11:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 1126
Bydliště: ŽATEC
Obrázky: 0
Existují i jiné typy vyvažovaček na vrtule??? Dejte mi prosím odkazy. :wink:

_________________
Nemusíš vše vědět, ale musíš vědět, kde na vše najdeš odpověď.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 09.11.2008 13:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
ZIPP píše:
Existují i jiné typy vyvažovaček na vrtule??? Dejte mi prosím odkazy. :wink:

Ak máš samotný gumičkový unášač, alebo nájdeš v šuflíku telo vyradeného motora (bez magnetov aby sa točil voľne, alebo samotnú osku, alebo predné čelo s ložiskom ale bez statora....), alebo máš motor rozobratý a môžeš použiť ložiská v statore a rotor na chvíľu nasadiť naopak (aby magnety nebránili otáčaniu), môžeš vrtuľu vyvážiť tak ako je nasadená na motore.
On totiž gumičkový unášač (ale aj normálny) drží vrtuľu za zadnú stranu, a predná je u niektorých vrtúľ voľná, takže vyvažovačka s dvoma kuželmi vrtuľu upne zle - šikmo.

Existuje ešte piezo, napríklad prenoska z gramofónu, a ak si máš ako nahrať "zvuk" ktorý by generoval motor (vibrácie, priamo pripojíš prenosku k motoru), najjednoduchšie urobiť záznam stereo a zobrať len jeden kanál, na druhý kanál si dať synchronizáciu s polohou motora (povedzme opticky alebo aj mechanicky, ale na celú otočku len jednu zmenu aby bolo jasné v ktorej polohe je prechod nulou. Pozrieš a vidíš o koľko je posunutý vrchol vibrácií s určenou nulou, a dovažuješ kým nebude ticho.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 09.11.2008 18:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.1.2006
Příspěvky: 1654
A to si tu vrtuli na gumičkáč upevnil přímo nebo pomocí středících kroužků, dodávaných s vrtuli?
Vrtule APC nemají díru v ose, v ose jsou otvory vytvořené pomocí těch kroužků v osazení ve vrtuli.

Tak jestli ti to nehází právě proto.

_________________
Ďusi
DepronTeam
Taranis X9D+ (TGY-i6, FC-16),TopmodelCZ Astra, EPP JAK-7, Algol, E-III, B-25


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení vrtule
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2022 13:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Zahledl jsem tuto pro nože do sekaček trávy. Principiálně je tento typ použitelný i na vrtule, které mají ve středu průchozí kulatý otvor. Zatím jsem nezkoumal plus a mínus proti hrotovým nebo magnetickým kde se vrtule otáčí - kývá v rovině ne svislé, ale vodorovné. To hlavní je asi kývání na jednom hrotu. oproti otáčení např. na dvou břitech s Vé výřezem. Jeden kužel na který se otvorem vrtule položí, bez dalších přípravků je univerzální a jednoduchý. Neodhadnu dopad takového uspořádání na citlivost pro různě velké odchylky od rovnováhy. Lawn Mower Blade Balancer Doporučili by jste ji ANO/NE? Jen s nějakými výhradami?
Edit02 Vzhledem ke značnému průměrů nožů sekaček pro vodorovnou rovinu otáčení není nutný masivní vysoký stojan. Zhotovení velkého počtu souosých vnějších a jedné vnitřní (pro hrot kde přípravek při otáčení balancuje) kuželových ploch je výrobně náročnější než válcové plochy přípravku pro svislou rotaci vyvažovaného dílu. Při DIY vyvažovačky pro nůž sekačky (doma bývá jedna) bych asi , i pro ni volil konstrukci se svislou rovino rotace. A stojan z důvodů skladnosti třeba i jednoduchý a zejména rozebíratelný.
Edit02 Nechci být puntičkář, ale co tedy principiálně brání tomu vyrobit vyvažovačku, plochých rotačních předmětů, (vrtulí) 10krát nebo dokonce 150krát lepší pro vodorovnou osu rotace než tu co má svislou rovinu rotace? U pohybu po kružnici mi víc vyhovují představy operující s úhlovou rychlostí. Kde je patrno, že dostředivá síla je úměrná hmotě, poloměru a čtverci úhlové rychlosti. @veka1 Modeláře kolem roku 1970 jsem určitě četl. Jen nevím zda tenkrát byla oslabena ukládací, nebo zda je dnes oslabena vybavovací schopnost mých mozkových závitů. Asi to bude oboje. Top ligu (ani nižší) jsem nikdy nelétal, takže plastová vrtule Igra se na gumáku točila ve stavu, ve kterém zrovna po pár tvrdších přistáních nacházela.

Edít03 @MPml Právě na to abych nebyl "objevitel nových cest za každou cenu", je třeba bych samostatně, nebo s dopomocí pochopil co, proč a jak se dělá, aby to hrálo podle potřeb. Když tohle takhle ne, tak je to protože ... A asi jsem to neměl dát do vlána vyvažování vrtulí, u kterých každý vidí přívlastek letecké.


Naposledy upravil guchar dne pát 16.12.2022 18:02, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení vrtule
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2022 13:59 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Pitomost. Vrtule vyvažuj jako vrtule. Když odhadnu, že má sekačka asynchronní motor dvoupól tak jsme na 3.000ot/min. No modelářský motor točím na 37.000 ot/min.

Tedy točím cca 12,5x víc. Dostředivé zrychlení má otáčky v kvadrátu. Tedy potřebuji vyvažovat cca 150krát přesněji.

I kdybych točil s vrtulí jen 10.000,- tak potřebuji vyvažovat 10krát přesněji než sekačku.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení vrtule
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2022 14:40 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
guchar... kdybys u cetby casopisu Modelar ( cca rocnik 1970) vic odeziral a ukladal na hlavodisk, dneska vis,ze takova vec v kapesnim kapesniho provedeni se tam tehda objevila. :wink:

Velikost to melo jako polovicni tuba od sumiveho celaskonu,mozna i mensi.

Sroubovaci vicko s odstupnovanymi prumery a vnitrnim kuzilkem se vrazilo do otvoru vrtule. Nasledne se spasovana dvojice jemne polozila na hrot ocelove jehly, trcici ze spodni casti vehementu.

No ... a pak deli veci, potazmo vule bozi. :D

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení vrtule
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2022 17:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1171
TomasC píše:
Pitomost. Vrtule vyvažuj jako vrtule. Když odhadnu, že má sekačka asynchronní motor dvoupól tak jsme na 3.000ot/min. No modelářský motor točím na 37.000 ot/min.

Tedy točím cca 12,5x víc. Dostředivé zrychlení má otáčky v kvadrátu. Tedy potřebuji vyvažovat cca 150krát přesněji.

I kdybych točil s vrtulí jen 10.000,- tak potřebuji vyvažovat 10krát přesněji než sekačku.

Podle mě je to marný - tomu "objevitel nových cest za každou cenu", stejně neuvěří.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení vrtule
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2022 17:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1171
veka1 píše:
guchar... kdybys u cetby casopisu Modelar ( cca rocnik 1970) vic odeziral a ukladal na hlavodisk, dneska vis,ze takova vec v kapesnim kapesniho provedeni se tam tehda objevila. :wink:

Velikost to melo jako polovicni tuba od sumiveho celaskonu,mozna i mensi.

Sroubovaci vicko s odstupnovanymi prumery a vnitrnim kuzilkem se vrazilo do otvoru vrtule. Nasledne se spasovana dvojice jemne polozila na hrot ocelove jehly, trcici ze spodni casti vehementu.

No ... a pak deli veci, potazmo vule bozi. :D

veka1

jo, bylo to vynikající - akorát to trochu neselo :lol:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
možná že bych dokonce i našel ten tehdejší Holečkovo :D Tower Hobbies, kde to bylo tehdy inzerovaný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení vrtule
PříspěvekNapsal: pát 16.12.2022 17:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1171
jinak pro ty mladší, co netuší "wo co go" - tak ta "low cost" verze vypadala takto:
https://rcworld.com.au/product/prop-balancer-dubro-160/
ta dražší (s libelou) - tu zkusím najít večer


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz