Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Těžiště
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2006 12:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.11.2004
Příspěvky: 1340
Bydliště: Praha6-Nebušice
Můžete mě říct zda je tento výrok pravdivý či ne?

: Model převedeme do ustáleného klesání pod úhlem asi 30 stupňů a kormidla vrátíme do neutrálu. Když se klesání příliš zvětšuje, je těžiště moc vzadu. Musíme posunout akumulátory dopředu. Pokud model prudce vybírá, je těžiště příliš vpředu. V tomto případě budeme akumulátory posouvat dozadu.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2006 12:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Tezko rict. Urcite je pravdivy pro serizovani "normalniho" rekracniho modelu, u akrobatu nebo jinejch specialu to nemusi byt pravda, akrobat by podle me mel drzet rovne, tzn furt dal klesat po primce. Naopak hodny cvicny model by mel sam pomalu vybirat ....
Jinak jsem tento test nekolikrat pouzil, funguje to. Ale jest tam chybi poznamka, ze model musi byt predtim vytrimovan do vodorovneho letu!

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Těžiště
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2006 14:51 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2005
Příspěvky: 74
Polynom píše:
Můžete mě říct zda je tento výrok pravdivý či ne?

: Model převedeme do ustáleného klesání pod úhlem asi 30 stupňů a kormidla vrátíme do neutrálu. Když se klesání příliš zvětšuje, je těžiště moc vzadu. Musíme posunout akumulátory dopředu. Pokud model prudce vybírá, je těžiště příliš vpředu. V tomto případě budeme akumulátory posouvat dozadu.
nechci nějak rýpat,ale nedává mi to nějak smysl! :roll:
Když model sám klesá je těžiště příliš vepředu a ne v zadu. A naopak když stoupá tak je letadlo příliš těžké na ocas tak se posouvají baterky dopředu :wink: .A ta věta "převedeme do ustáleného klesání... Jak můžu uvést model do ustáleného klesání a poznat jestli model klesá ,nebo stoupá,když je to ustálené klesání :D :D :D
Já věčinou letím rovně a dívám se jestli letadlo stoupá,nebo klesá :idea: :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2006 15:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.11.2004
Příspěvky: 1340
Bydliště: Praha6-Nebušice
No mě to právě taky nedává smysl :D
je někdo kdo tomu rozumí? :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Těžiště
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2006 15:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Dovolim si objasnit. Velice dulezita je ta veta kterou jsem tam dopsal - totiz ze model musi byt predtim vytrimovan do vodorovneho letu!. To udelam tak, ze posoupnu trim na vysilacce tak, aby to letelo vodorovne bez zasahu do rizeni. Teprve potom potlacim do strmeho klesani ( asi tak 45 stupnu), opet pustim vyskovku do neutralu a koukam jestli model vybira nebo naopak dal klesa.

Teoreticke zduvodneni - model tezky na cumak musim ve vodorovnem letu udrzovat natazenou vyskovkou (trim). Pri stremhlavem letu vzroste rychlost obtekani = vyssi ucinnost vychylene vyskovky, model zacina vybirat do vodorovneho letu. Naopak model lehky na predek leti s mirne potlacenou vyskovkou (nebo obecne s mensim uhlem nastaveni, tady jsem s terminologii trochu na tenkem lede....), pri rychlem letu ho potlacena vyskovka tlaci jeste vic do klesani.
Popsano mozna kostrbate, ale overeno praxi na nekolika ruznych modelech. Obzvlaste samokridla jsou na to hodne citliva. 8)

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2006 15:24 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2005
Příspěvky: 74
a není lepší letadlo obrátit na záda a letět rovně?
Já když zalítávám akrobata a zjišťji polohu těžiště tak ho vytrimuji na normální let (mírně klesá)a pak ho hodím na záda tak by měl taky mírně klesat.Pokud klesá víc takje těžký na čumák,když stoupá je těžký na ocas.
U normálních letadel to není tak krytycké. Vždycky je lepší mít letadlo rači těší na čumák než na ocas.Když je těší na čumák tak se musí výškovka výc vychýlit a když je těžký na ocas tak je výškovka citlivá a může dojít k neovladatelnosti letadla :wink: . Toto pravidlo se dodržuje u školních letadel z důvodu přetažení.U akrobatu se věčinou používá to co sem napsal na začátku. 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2006 15:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
rcamok píše:
a není lepší letadlo obrátit na záda a letět rovně?
Já když zalítávám akrobata a zjišťji polohu těžiště tak ho vytrimuji na normální let (mírně klesá)a pak ho hodím na záda tak by měl taky mírně klesat.

Ano, tahle metoda je vyborna pro akrobaty se soumernym profilem, ale ne vsechny modely jsou schopny rozumne letet na zadech. O zaletavani akrobatu byl pekny a hodne podrobny clanek na webu, ale ted to nemuzu nikde najit....
A to s tou vetsi stabilitou pokud je teziste vic vepredu je logicke a zcela 100% to odpovida te teorii kolem "testu stremhlavym letem" - hodne zacatecnicke letadlo, mirne tezsi na cumak, se ze stremhlaveho letu samovolne vraci do vodorovneho, kdezto akrobat neutralne serizeny pokracuje stremhlav az do zeme.

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2006 15:52 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2005
Příspěvky: 74
"akrobat neutralne serizeny pokracuje stremhlav az do zeme"
no a pak se jenom rozdělá ohýnek :lol: :lol: :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2006 15:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Spravna maketa na spalovak by ovsem mela maketove vzplanout sama!
:D

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Těžiště
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2006 18:25 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2006
Příspěvky: 149
Bydliště: Duchcov (okres Teplice)
Abu píše:
Dovolim si objasnit. Velice dulezita je ta veta kterou jsem tam dopsal - totiz ze model musi byt predtim vytrimovan do vodorovneho letu!. To udelam tak, ze posoupnu trim na vysilacce tak, aby to letelo vodorovne bez zasahu do rizeni. Teprve potom potlacim do strmeho klesani ( asi tak 45 stupnu), opet pustim vyskovku do neutralu a koukam jestli model vybira nebo naopak dal klesa.

Teoreticke zduvodneni - model tezky na cumak musim ve vodorovnem letu udrzovat natazenou vyskovkou (trim). Pri stremhlavem letu vzroste rychlost obtekani = vyssi ucinnost vychylene vyskovky, model zacina vybirat do vodorovneho letu. Naopak model lehky na predek leti s mirne potlacenou vyskovkou (nebo obecne s mensim uhlem nastaveni, tady jsem s terminologii trochu na tenkem lede....), pri rychlem letu ho potlacena vyskovka tlaci jeste vic do klesani.
Popsano mozna kostrbate, ale overeno praxi na nekolika ruznych modelech. Obzvlaste samokridla jsou na to hodne citliva. 8)

Naprosto souhlasím.

_________________
Špejle pohybující se spořádaně vzduchem
jsou fascinující - jedno zda borové, nebo z uhlíku…


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz