Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Balancer/omerovač jak to teda je?
PříspěvekNapsal: sob 13.05.2006 21:41 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.8.2003
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha
Tak jsem dneska brouzdal všude možně ve snaze zjistit jaky lipol balancer koupit. Po přečtení všeho možného (mj. http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom2.php?idforum=6&r=1141761624&potec=523324) jsem zjistil, že existuji v zásadě dva typy těchto zařízení:

balancer (ten sjednocuje napětí na jednotlivých článcích omezováním nabíjecího proudu na článku s nejvyšším napětím)

omezovač (ten prostě vypne nabíjení článku, jehož napětí dosáhné určité hodnoty, typicky 4,2-4,3V)

Po tohle srovnání se mi zdá vše jasné, ale dál už nevím, čemu věřit...
Někdo tvrdí, že je lepší to, druhý zas ono (viz. odkaz). Ke všemu jsou na trhu i zařízení, která kombinují funkcé obojí (balancer hyperion, shark). Jelikož jsou tato zařízení v podobné cenové relaci, nabízí se otázka který koupit... Ješte jsem našel omežovač Graupner také kolem 1000 Kč. Používaám nabíječku Schulze 6-330.
Poraďte...

_________________
Thermic Palio, Palio Sport, Super Zoom, Sportavia, Tornado XX, Minicorado, unknown f3f


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13.05.2006 21:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.6.2005
Příspěvky: 708
Bydliště: ČR
Precti si jeste toto a budes mit jasno: http://www.mojehobby.cz/magazin/detail. ... 1147553033


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13.05.2006 21:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2004
Příspěvky: 1227
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
ja mam nabijecku jeti char 20, omezovac od zajice a vypina nabijeni pri tom, kdyz ma jeden clanek 4,18V(mereno merakem asi za 150,-), pri uplnem nabiti maj vsechny clanky stejne, tj. 4,18V


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 13.05.2006 21:58 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2003
Příspěvky: 75
Chci si pořídit dvoučlánek (tak i na mě došlo). Mám jeti Char 30. Má smysl kupovat balncer za tisíc korun, nebo omezovač od "ušáka"? Dá se to u dvoučlánku vyřešit tím, že občas nabiju každá článek zvlášť? Bavím se v teoretické rovině. Jestli je tohle řešení byť provizorní.

Další dotaz se přímo týká ušákových omezovačů v kombinaci s Char 30. Nedostal jsem k tehle nabijecce manual a tak ani nevim, kdy vypina. Mam snad pocit, ze vypina pri 4,1 na clanek, nebo 4,15. A usak omezuje na 4,2.

Dekuji za rady


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13.05.2006 22:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.6.2005
Příspěvky: 708
Bydliště: ČR
Omezovac je pouze pojistka, pokud selze nabijec. Nic vic, nic min.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13.05.2006 22:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2004
Příspěvky: 1227
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
napeti clanku nesmi prekrocit 4,2V na clanek, nabijecka(mam char 20, v podstate slabsi verze te tvoji) vypina tehdy, kdyz soucet tri clanku je 12,6V(u lipolek), zajic mne omezuje pri 4,18V coz tem baterkam urcite neublizuje, spis jim to dela dobre, nekdo lipolky nabiji jen na 4,1V na clanek, sice se tim snizi trochu vyuzitelna energie ale vydrzi mnohem vic cyklu..jinak podle mne je u dvouclanku omezovac/balancer zbytecny, mnoho lidi to pri dvouclanku nepouziva, myslim ze by stacilo kdybys nabij jednou za cas(dejme tomu po 20 cyklech-strilim, mozna kecam) kazdy clanek zvlast


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13.05.2006 22:40 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2003
Příspěvky: 75
Zelda - pokud se na to podivas z tohohle pohledu - proc vlastne pouzivat balancery a omezovace? jednou zacas nabijes kazdy clanek zvlast... a mas vystarano. teoreticky ne? Jenze to resi jen nejake hloupe napeti, ktere je jen limitem pro zniceni.

Odbornici: precetl jsem si clanek s vanama vlastne jedine, co mi z toho vyslo, ze v pripade rozhozene sady se diky balanceru i omezovaci ty clanky nici vic a vic. Takze jedine, co me napadlo - pouzivat zajice a ve chvili, kdy se mi rozsviti ledka, ze jeden clanek uz je full, tak odpojit sadu, protoze v tu chvili je dodany naboj do vsech clanku stejny. Kdybych nabijel dal, tak omezovac mi do "vadneho" clanku vic stavy nepusti a ostatni se teda nabiji na tu spravnou hodnotu napeti, ale naboj maji vetsi. Takze pri vybijeni muze dojit k podvybiti.
Jedine, co omezovac resi je to, kdyz je jeden clanek ze sady s identickymi vlastnostmi vybity vice. Ale identicke vlastnosti u clanku je tak nejak sci-fi :-) Treba pri prvnim nabiti cerstve spajene sady bych videl, ze omezovac k necemu je.
A idealni zarizeni by bylo takove, ktere srovna vsechny clanky na nejake hodnote, ktera je o par desetin nad tim spodnim limitem (teba placnu 2,8V/clanek) a od te pak nabijet do te doby, dokud jeden clanek v sade neni plny. Tim mam jistotu, ze nebude dochazet k podvybiti, ktere ja nijak neohlidam. Prebiti mi ohlida omezovac.

Chapu tu teorii dobre, nebo jsem uplne mimo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 0:52 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.8.2003
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha
Takže se tedy dá obecně říci, že jsou omezovače lepší volbou...
Asi tedy pudu do toho Graupnera!

_________________
Thermic Palio, Palio Sport, Super Zoom, Sportavia, Tornado XX, Minicorado, unknown f3f


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 9:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2006
Příspěvky: 1609
Bydliště: Praha
usakuv omezovac je nejlepsi - da se presne nastavit podle nabijecky, tak aby nabite clanky uz v nabijeni nepokracovali a ten posledni se stihl nabit na hodnotu napeti +/- nekolik tisicin voltu - nez vypne nabijecka - chce si to s tim pohrat, ale pak jsou absolutne srovnane
dalsi dulezity krok je, necucat lipolky az do vypnuti reglu, nebo to jeste trochu tu hranici posunout nahoru - stejne vykon v teto oblasti vybijeni nestoji zanic a jedine baterky ktere davaji stejnou stavu az dokonce jsou polyquesty shark...
a dal je dulezite skladovani - neskladovat je nabite napno, ale tak na 3,8V


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 9:47 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2003
Příspěvky: 75
mrknete k horejsimu na Vyrovnávač Hyperion LBA 6. Zaujala me moznost srovnani clanku pri VYBIJENI. takze kdyz si srovnam clanky, na 2,8V pri vybiti a budu nabijet do rozsviceni ledky na zajicovi, tak bych mel z baterek cucat to maximum, co mi da ten nejslabsi clanek. Protoze se jedna o seriove zapojeni a tam plati to same, co u retezu - retez je tak silny, jak silny je jeho nejslabsi clanek...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 9:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Pokud bys kupoval i nabijec ja jsem poridil tohle:

http://www.topmodelcz.com/index.php?&de ... ail&id=683

Testuje to i Zajic na strankach. Ma to 4 nezavisle okruhy s menicem takze kazdy clanek se nabiji pres servisni konektor sam.

Jinak ke skladovani baterii. Nevim ja je skladuji nabite, ale ted jsem patral po detailnim popisu fce regulatoru a zjistil jsem ze treba Jeti Advance 18-3P je z fabriky nastaven na vypnuti pri 68% pocatecniho napeti(snad jde menit pres prog. card) . Pokud mas tedy baterku nabitou na 100% mela by to prezit. Pokud ale pripojis vybitou baterii na ten regl on si zmeri treba 3,8V jako 100% tak ti ji pravdepodobne znici. Me se to uz bohuzel stalo takze ted uz necekam az mi vypne rego a pripojuji jen 100% nabitou baterku.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 12:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2005
Příspěvky: 409
Bydliště: Přibyslav
Já jen mohu potvrdit to, co zde píše Vigo.Proto baterky po létání ihned nabiji. Pokud jdu létat druhý den, dám je do modelu tak jak jsou, v případě delší pauzy je dám znova na nabíječ - taky mám od Topmodelu - a nechám je dobít.Už nevěřím tomu, že nemají paměťový efekt a podobné řeči okolo, jsou to zkrátka různé baterie spojené do série a chtít po nich absolutně stejné vlastnosti je vyloženě sci-fi.I když vezmu nový dvoučlánek a dám nabit na svůj nabíječ, vždy se jedna baterie nabíjí déle a mám to ověřeno na různých nabíječích! To samé mi dělá i tříčlánek,zpočátku rozdíl v délce nabíjení 10 sec se stárnutím prodloužil na 1 minutu a opět jsem zkoušel více nabíječů. Před časem jsem vzal na létání nové E-teky (1200 mAh), ležící doma 10 dní, měli 8 cyklů! a přistál jsem předčasně s jedním článkem, který byl jak balonek, jen prasknout.Odběr byl jen 4 A, takže o přetížení nešlo. Od té doby před létáním vždy dobíjím, těch 10 minut nehraje roli, mezitím si sbalím věci a jsem ,,téměř,, klidný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: takže bych to vyřešil tak:
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 12:39 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.5.2003
Příspěvky: 38
Bydliště: Mělník
Takže bych to vyřešil následovně: udělám nabíječku pro každý článek zvlášť a až jeden nabíjecí obvod vyhodnotí plný článek, vypne automaticky všechny ostatní. Čímž ani ty další pak nedodají při vybíjení víc náboje, než ten nejslabší a celý řetěz bude silný, jako jeho nejslabší článek, ale ten nebudu ničit ještě víc. (nebo ne?)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 12:46 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2003
Příspěvky: 75
Hankey - az to udelas, tak dej vedet :-)
jeste obas vybalancovat na vybiti tim balancerem, co jsem psal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: takže bych to vyřešil tak:
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 12:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2006
Příspěvky: 1609
Bydliště: Praha
Hankey píše:
Takže bych to vyřešil následovně: udělám nabíječku pro každý článek zvlášť a až jeden nabíjecí obvod vyhodnotí plný článek, vypne automaticky všechny ostatní. Čímž ani ty další pak nedodají při vybíjení víc náboje, než ten nejslabší a celý řetěz bude silný, jako jeho nejslabší článek, ale ten nebudu ničit ještě víc. (nebo ne?)

timhled zpusobem docilis tak akorat toho, ze ta sada bude rozhozena cim dal tim vic
podle me je nejlepsi nabijet vsechny clanky na stejnou hodnotu napeti a nevybijet az do vypnuti reglu


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz