Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vydrz RX akumulatoru
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 8:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2006
Příspěvky: 3536
Bydliště: Velke Prilepy - Praha Zapad
Jak dlouho (zhruba) vydrzi v letadle v provozu 4 clanek NiMH akumulatoru s kapacitou 2000 mAh pri napajeni prijimace a 4 standardnich serv HS-422?

Nemam zadnou detekci poklesu napeti, tak nevim, jak odhadnout, kdy uz me model odmitne poslouchat a uleti mi do neznama.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vydrz RX akumulatoru
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 9:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Vzduchoplavec píše:
Jak dlouho (zhruba) vydrzi v letadle v provozu 4 clanek NiMH akumulatoru s kapacitou 2000 mAh pri napajeni prijimace a 4 standardnich serv HS-422?

Nemam zadnou detekci poklesu napeti, tak nevim, jak odhadnout, kdy uz me model odmitne poslouchat a uleti mi do neznama.


Hodně dlouho - pokud budou nabité. Několik hodin. Ale kolik, to ti nikdo neřekne. Záleží na tom jak lehce či ztuha ti jdou táhla a co budeš létat. Ve větroni vydrží déle než v akrobatu, kde se serva pořád šmrdlají.

Nejjistější je accu nabít a po letovém dnu vybít při změření zbylé kapacity. Z toho si odvodíš jak dlouho létat a kolik dobíjet.

Bacha, RX accu se před nabíjením nevybíjejí a nabíjí se proudem 0,1C! Nejlépe přes noc před létáním. Vybíjení před nabíjením a nybíjení vyšším proudem jim nejen zkracuje životnost, ale také způsobuje jejich nevhodné chování pro toto použití (naopk vhodné pro pohon). Pro Tx platí totéž.

P.S.: Co tě vedlo k použití NiMH? Při jejich vyšším samovybíjení a větší choulostivosti bych je do RX nebo TX nikdy nedal...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 11:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2006
Příspěvky: 3536
Bydliště: Velke Prilepy - Praha Zapad
Dekuji za informace. O nabijeni 0.1C vim. To je bohuzel trochu neprijemne vzhledem k debilnimu omezeni meho Ultramatu 10, ktery dobiji maximapne 5 hodin v kuse. Puvodne jsem ho vsak kupoval na pohonne acu, kde to tolik nevadilo.

K zakoupeni NiMH me nevedlo nic. Obdrzel jsem je, kdyz jsem si objednal blize nespecifikovane Rx baterie. Navic je to mne nic nerikajici znacka McFun. Mate s touto znackou nejake zkusenosti?

NiCd jsou tedy pro tyto ucely vhodnejsi?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 15:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Nic neříkající značku bych okamžitě vyhodil. Tam patří Sanyo NiCd. Proč?
Něco málo najdeš tady:

http://www.mojehobby.cz/magazin/detail.php?idclanku=25

NiMH nebrat:
http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom2. ... tec=540953
http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom2. ... tec=537293
http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom2. ... tec=526501


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 17:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2006
Příspěvky: 1609
Bydliště: Praha
Tak to aby ses pomalu preskolil, nicd budou co nevidet zakazane vyrabet :wink:
Ty baterky vubec neres, nabijej je 0,5C - tim nic nezkazis, kazdy vecer pred litanim a je to...
Tady ti budou argumentovat, ze kdyz je budes dobijet vetsim prodem, ze ti ztvrdnou a tezko na nich poznas kolik toho jeste v sobe maj a neni to jedno? Kdyz je dobijes den predem, vydrzi ti cely letovy den naprosto v pohode a nabijecka ti pri dalsim nabijeni ukaze kolik se toho do nich veslo, casem uz sam budes vedet jak casto jsou potreba nabijet.

Ja litam na pohonne baterie cinske vyroby (rozebrany osmiclanek na dva ctyrclanky) a ero mi na to jeste nikdy nespadlo. Dobijim to jednou za tyden.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 18:58 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
j3nda píše:
Tak to aby ses pomalu preskolil, nicd budou co nevidet zakazane vyrabet :wink:
Ty baterky vubec neres, nabijej je 0,5C - tim nic nezkazis, kazdy vecer pred litanim a je to...
Tady ti budou argumentovat, ze kdyz je budes dobijet vetsim prodem, ze ti ztvrdnou a tezko na nich poznas kolik toho jeste v sobe maj a neni to jedno? Kdyz je dobijes den predem, vydrzi ti cely letovy den naprosto v pohode a nabijecka ti pri dalsim nabijeni ukaze kolik se toho do nich veslo, casem uz sam budes vedet jak casto jsou potreba nabijet.

Ja litam na pohonne baterie cinske vyroby (rozebrany osmiclanek na dva ctyrclanky) a ero mi na to jeste nikdy nespadlo. Dobijim to jednou za tyden.


Podívej, accu jsou to nejdůležitější, co v modelu vůbec je. Pokud jim nechceš věnovat odpovídající pozornost, tak čemu vlastně ano??? Ještě doporuč použití klece na jednotlivé články a už to máme komplet. :cry:

Viděl jsem dost úletů modelů a havárií způsobených technikou. Nejmíň ve dvou třetinách to bylo na accu - nespájené články, uhnilé přívody, nenabité články, vadné články, co si jen vzpomeneš.

Ti dva mrtví v Maďarsku nestačili? Pokud si dobře uvědomuji souvislosti, jde o motorák šestapůlkové velikosti. To s přehledem stačí na zabití...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 19:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2006
Příspěvky: 1609
Bydliště: Praha
Na zabiti ti staci i kombatik na 3,5ccm ovsem jeste mi rekni, ze slusne udrzovane a kontrolovane pohone baterie dobijene pred letanim jsou nebezpecne. Verim tomu, ze kdyz k nim pripojis neco co ti bude ukazovat stav, tak to na nich poradne nepoznas. Ale kdyz je dobijis pred letanim, a takovyhle blbinky nepouzivas tak je to uplne fuk.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 19:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Tím máš na mysli rozebraný čínský osmičlánek???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 19:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2006
Příspěvky: 1609
Bydliště: Praha
Ty mas neco proti cinskym baterkam? Dneska dela v cine accu i Duracell. Na rozebrani nic neni - prestrihnes kontakt a zbytek nechas tak jak byl.
Baterky hodnotim podle toho jak jsou spolehlive a ne podle toho kde vznikly nebo jak jsem k nim prisel a dovoluji si tvrdit, ze spatny vcas poznam.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 20:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
j3nda píše:
Ty mas neco proti cinskym baterkam? Dneska dela v cine accu i Duracell. Na rozebrani nic neni - prestrihnes kontakt a zbytek nechas tak jak byl.
Baterky hodnotim podle toho jak jsou spolehlive a ne podle toho kde vznikly nebo jak jsem k nim prisel a dovoluji si tvrdit, ze spatny vcas poznam.


Např. proslulé Graupnery co umíraly po deseti cyklech byly Made In China.

Proč jsi rušil ten pohonný pack? Už nefungoval?

Jak poznáš, že jsou spolehlivé?

A hlavně: Jak to pozná vzduchoplavec, když píše, že na to nic nemá???

TX a RX accu musí být maximálně spolehlivé, závisí na nich vše. Tudíž:

- NiCd osvědčeného typu (Sanyo)
- Spájené, žádná klec nepadá v úvahu
- Nabíjené 0,1C
- Před nabíjením nevybíjené
- Čas od času překontrolované na kapacitu
- Pravidelně kontrolované pájené spoje kabelů u accu (umí oxidovat)
- Krimpovaný konektor

Nedodržení čehokoliv z toho je neoddůvodněný a nebezpečný risk. Pochopitelně musí být pack v eroplánu dobře uložen (ochrana proti vibracím a pohybu). Ani kvalitní pack nemůsí být dostatečený, pokud z éra za letu vypadne. Taky jsem viděl. Umřela na to polomaketa dvouplošníku Racek. I šestapůla byla na cucky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 20:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2006
Příspěvky: 1609
Bydliště: Praha
zdzd píše:

Proč jsi rušil ten pohonný pack? Už nefungoval?

Jak poznáš, že jsou spolehlivé?

A hlavně: Jak to pozná vzduchoplavec, když píše, že na to nic nemá???


Pohony pack jsem zrusil, nebot jsem ho zamyslel do era na ktere se ukazal priliz tezky.

Baterky merim jestli netrpi nadmernym samovybijenim, cas od casu kontroluji na kapacitu a sleduji udaje z nabijecky.

Nabijim je narozdil od tebe 0,5C a cas od casu udelam cyklus na kontrolu kapacity - takze se priznavam k tomu, ze je obcas i vybijim. To ovsem souvisi s tim, ze nepouzivam indikaci nabiti a to uz jsme si myslim vysvetlili.

Vzduchpolavec ma normalni profi prijimacove baterie - moje baterky jsem zde uvedl jen proto, aby se nebal je pouzivat.

Konektor i kabel mam pajeny - priznavam se, ale uvedomuji si mozna rizika a kontroluji to.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 21:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2005
Příspěvky: 19102
zdzd píše:

TX a RX accu musí být maximálně spolehlivé, závisí na nich vše. Tudíž:

- NiCd osvědčeného typu (Sanyo)
- Nabíjené 0,1C
- Před nabíjením nevybíjené

První bod- blbost-nevidím jediný důvod, proč v Tx nepoužívat nimh(obzvláště vzhledem ke kapacitě a zkutečnosti, že jsou standartně třeba Futabou osazovány), druhý bod diskutabilní(v ideálním případě1/10C,narychlo i 1/3C(někteří nabíjí i 1C a více, pokud to nabíječka do nich pustí) a myslím si ,že to baterky nijak extra nepocítí (alespoň do 1/3C)a třetí bod-proč nevybíjet? Pokud je před nabitím vybiju, čeho se tak strašného dopouštím? :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 21:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Vybíjení souvisí s tím předcházejícím bodem. Snižuje životnost, zvyšuje tvrdost, zvyšuje samovybíjení. Všechno to je pro RX a TX nevhodné. U NiMH je to ještě horší než pro NiCD.

Vše potřebné je v odkazech, co už jsem uváděl.

O "profi bodovaných sadách" a chování nevhodně udržovaných TX a RX sad je něco i zde:

http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom2. ... tec=339646

Chlapi, neriskujte. To vám těch pár desetikorun stojí za to? Zrovna teď jsem dělal nový zdroj do vrtulníku. 4x Sanyo KR-1800 SCE, pájené měděnými pásky 1x10mm, dva nezávislé vývody, dva vypínače, dva krimpované konektory do dvou pozic v přijímači. Cena celkem kolem čtyř stovek. To není ani na standardní servo. Kvalitní zdroj do šestapůlkového motoráku vyjde ještě levněji. Kolik ušetříš nákupem šmejdů? Kilo? Běžte s takovým přístupm do háje... Raději tedy někam, kde se nepohybují lidi "k odstřelu".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 21:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2005
Příspěvky: 19102
Jinak plně souhlasím, že "no name" aku bych dal tak max. děckovi do autíčka(ne moc drahého).Samozdřejmě použití kvalitních(nimh,nicd,lion,lipol)článků beru jako samozdřejmost-šmejdy"made in rákoska" nemají v rc modelařině co pohledávat. :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2006 21:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2006
Příspěvky: 1609
Bydliště: Praha
kupovat novy baterky a vedet ze mi nekdo udela prijimacovy pack za 400,- tak do toho du, sanyo je nejlepsi - o tom neni pochyb
ale
1) nikde jsem to za ty prachy zatim nevidel
2) pajet to nebudu - neumim skladat baterky za sebe a vodicku kterou bych na pajeni pouzil, me muze udelat vetsi skodu nez cinske baterky
3) musel bych na to cekat

a pokud se mi doma vali pack, ktery je mi momentalne na nic a vim, ze ho mohu bez rizika pouzit, tak ho pouziju - jsem zvykly zit z toho co mam

jinak na nabijeni 0,1C neverim a nemam na to naladu - mozna u prijimacovych baterek to funguje, ale jak vis - ty ja nemam
vysilacovy nabijim 0,5A cca 0,4C s deltapeakem - chvilku jim trvalo, nez si na to zvykly (deltapeak se nechytal, musel jsem hlidat kapacitu) ale uz jsou ok a svete div se dokonce funguje i zobrazovani stavu nabiti, jen ta krivka je trochu jina, ale i na to se da zvyknout


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: JASSoft, MickF a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz