Aurora 9, přijímače

Vysílače přijímače, serva, powerboxy, akumulátory, nabíječe...

Aurora 9, přijímače

Odeslatod NothingInteresting v 16/2/2015, 17:47

Ahoj,
mám dvě Aurory 9. Jedna začala divnout, tím způsobem, že křivka křidýlek se nikdy neobjevila ve středu, a měnila polohu, a tím i zapnuté letadlo. Na téhle vysílačce jsem rozbil už dost letadel, většinou na výpadek signálu, což je divné. Například, měl jsem(Bohužel už jen měl) Sbach 300 2,2m, naložený dvěma přijímači Optima 7 zapojenými do kříže, Max Becem od PowerBoxu, Dvěma bateriemi LiFe 2100mAh na každý přijímač, a jednu LiFe 2300mAh na zapalování. Model létal v pohodě, jenže jednou, mi pod plným kotlem v zatáčce na průlet , čili při zatáčení a klesání vypadl signál, nemohl jsem reagovat na vůbec nic, a model se doslova zaryl do země. S tátou jsme přemýšleli, proč se to stalo, jestli to byla chyba vysílačky, přijímače nebo baterek. Baterie byly po vyndání z kusu letadla rozmačkané, ale pořád ještě fungovaly, ale jen na půl, to se taky dalo očekávat, protože baterie na systém byly před křídlem, takže si myslím, že baterie to nezpůsobily. A teď, kdyby vypadl signál od přijímače, byť jen na chvíli, tak by se měl vrátit zpátky, což jsme doma také zkoušeli, nechali zapnutý vysílač spárovaný s přijímači, zkusili jsme odpojit baterie od přijímače, vysílačka NEzačala hlásit ztrátu signálu, po té, co jsme baterie opět zapojili, tak se signál opět navrátil. Takto dopadlo i pár takových letadel ovládaných touto vysílačkou, ale jedinému modelu se nic nestalo, po dvou letech spokojenosti je model živý a zdravý, i když jsem s ním létal pouze na téhle vysílačce. Nemáte nějaké nápady? Vysílačku už jsem odstavil a používám ji jako vysílač na simulátor. :cry:
Krill Extra 330LX 37%, 3W 170XiB2
PilotRC Extra 330SC 31%, DLE60T
NothingInteresting
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Michal
Příjmení: Hubáček
Letiště: LMK Hodonín
Hangár: Krill Extra 330LX 3m
PilotRC Extra 330SC 2,3m

Re: Aurora 9, přijímače

Odeslatod Clouseau v 16/2/2015, 18:45

kamarád takhle zrušil Extru 2,6m od Krill model a taky řídil Aurorou .... přestalo to řídit asi 2-3m nad betonovou ranvejí, když se to po výpadku chytlo... bylo už pozdě něco řešit.....totální havárie včetně dvouválcového motoru.... :(, doporučuju změnit značku rádia....
Vláďa Plichta
trenér halových akrobatů F3P, RCEA
Clouseau
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Vladislav
Příjmení: Plichta
Letiště: letiště MK Mnichovo Hradiště - Drahotice
Hangár: Extra 2,3m - Goldwing
DLA 58ccm
..a nějaká ta EPP poletadla

Odeslatod NothingInteresting v 16/2/2015, 18:55

Aha, no, to je mi taky líto té Extry, problém je, že my jsme na tohle zrušili už víc letadel... Ale máme druhou vysílačku, která funguje úplně v pohodě, takže uvidíme, ale pokud by začala blbnout i druhá vysílačka, tak si místo 10 000Kč na opravy obou ušetřím peníze na lepší značku, a pokud už jsme u té značky, jakou doporučujete?
NothingInteresting
Člen Akrofora
Člen Akrofora

PilotRC Extra 330SC 2,3m

Odeslatod mac v 16/2/2015, 19:26

NothingInteresting napsal:problém je, že my jsme na tohle zrušili už víc letadel...

Osobne nerozumiem tejto uvahe, pretoze keby som 1/ na nejake radio preukazatelne zrusil lietadlo, radio ide okamzite prec a 2/ ak by bol tento problem dokonca plosny - detto, ina znacka, okamzite. Naozaj nie je co riesit.
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Jméno: Mišo
Příjmení: Jasenovec
Hangár: 104" EF Extra 300 DA120/HackerA150
Crack Laser

Odeslatod NothingInteresting v 16/2/2015, 23:22

Asi bych už opravdu měl uvažovat o novém vysílači, na téhle jsme už zrušili 1 Sbacha na přetížení baterek, 1 na ruce a 1 na vysílač. Potom tady je ještě jedno, které bylo taky na vysílač. Taky se mi stalo, že s druhou vysílačkou jsem dělal testy na zemi, a najednou vypadnul signál, i když jsem stál s vysílačkou zhruba půl metru od přijímače, prostě vypadl signál, motor zůstal na plný plyn, nic nereagovalo, potom to zpátky naskočilo. Zjistilo se, že byly překřížené napěťové kabely od baterie Zapalování a Systému, baterie jsou vedle sebe, teď už si na ty kabely dávám sakra pozor, nestojím o to, přijít o další letadlo. Jinak, jakou značku? Futaba, Spektrum.. ?
NothingInteresting
Člen Akrofora
Člen Akrofora

PilotRC Extra 330SC 2,3m

Odeslatod Clouseau v 17/2/2015, 09:03

NothingInteresting napsal:Aha, no, to je mi taky líto té Extry, problém je, že my jsme na tohle zrušili už víc letadel... Ale máme druhou vysílačku, která funguje úplně v pohodě, takže uvidíme, ale pokud by začala blbnout i druhá vysílačka, tak si místo 10 000Kč na opravy obou ušetřím peníze na lepší značku, a pokud už jsme u té značky, jakou doporučujete?

My používáme k plné spokojenosti Futabu, ale to není všelék, chce to mít zapalování co nejdál od přijímačů a tak podobně, prostě dodržovat zásady instalace elektroniky do letadel, kteeré tu byly už mnohokrát popsány. Samozřejmostí je použití dvou příjímačů přes inteligentní powerbox. Přijímače jsou umístěny tak aby byl jeden spíše vlevo a druhý vpravo, jakoby pro levou a pravou stranu.
Další věcí je poloha antény na vysílači, měla by směřovat šikmo vzhůru nebo šikmo dolů. Nejkritičtější je poku ji pilot nevyklopí a anténa je vodorovně a míří koncem např. doprava. Pokud dochází k přistání zleva může při určité poloze letadla dojít ke krátkému výpadku signálu ( několikrát ověřeno naštěstí bez fatálních následků).
U pevných vysílačových antén, např u systému Jeti toto není řeba řešit.
Vláďa Plichta
Clouseau
Člen Akrofora
Člen Akrofora

DLA 58ccm

Odeslatod Oto v 17/2/2015, 15:38

mám auroru 9 nikdy žadný problém a to létám obry 2,7m extra motor 112cm 5 sezon jestli není problém v přijimači a zasadně u velkých modelů ne serva na přímo do přijímače ale přes rozvodnou desku k vůli velkým proudům
Oto
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Oto
Příjmení: Kubiczek
Letiště: Hoheneger
Hangár: Extra 260 2,7m
Sbach 342 2,7m
ASV 28 4,2m
Bravo 2

Odeslatod NothingInteresting v 17/2/2015, 18:08

U velkého modelu, to byl Sbach 342 2,2m, ale to bylo z hlouposti, protože ještě jsme ty benziňáky tolik neznali a dali jsme na 6,6v LiFo baterii 7,4v serva. Kdybych neudělal poslední let, tak to letadlo mohlo ještě lítat. A u Funtany 2600 2,6m mám PowerBox, takže tam není vůbec žádný problém.
NothingInteresting
Člen Akrofora
Člen Akrofora

PilotRC Extra 330SC 2,3m

Odeslatod NothingInteresting v 17/2/2015, 18:09

Jinak, zpátky k vysílačkám, přemýšlím nad JR DSX8, používají ji 2 kamarádi a říkají, že úplná spokojenost.
NothingInteresting
Člen Akrofora
Člen Akrofora

PilotRC Extra 330SC 2,3m

Odeslatod rodzr v 17/2/2015, 18:42

My používáme k plné spokojenosti Futabu, ale to není všelék, chce to mít zapalování co nejdál od přijímačů a tak podobně, prostě dodržovat zásady instalace elektroniky do letadel, kteeré tu byly už mnohokrát popsány. Samozřejmostí je použití dvou příjímačů přes inteligentní powerbox. Přijímače jsou umístěny tak aby byl jeden spíše vlevo a druhý vpravo, jakoby pro levou a pravou stranu.
Další věcí je poloha antény na vysílači, měla by směřovat šikmo vzhůru nebo šikmo dolů. Nejkritičtější je poku ji pilot nevyklopí a anténa je vodorovně a míří koncem např. doprava. Pokud dochází k přistání zleva může při určité poloze letadla dojít ke krátkému výpadku signálu ( několikrát ověřeno naštěstí bez fatálních následků).
U pevných vysílačových antén, např u systému Jeti toto není řeba řešit.[/quote]
...při vší úctě bych si dovolil trochu oponovat, či spíše dát důraz na další věci. Myslím, že ani tak nezáleží na osazení přijímače jako na správném osazení jeho anén, respektive aktivních fousů - tak aby například nebyly zastíněné uhlíkem, akumulátory atd a byly současně co nejdále od sebe a s různou orientací. Pak podchytí signál nejúčinněji.
A u antény vysílače je důležité vědět, že nejmenší vyzařování jde ze špičky antény, proto se volí její poloha tak, abych nemířil na model....Na rozdíl od vaší zkušenosti používám anténu vysílače rovnoběžně s předním čelem vysílače a od roku 2008 jsem nezaznamenal jediný problém ( FX - 30,32, velké větroně a motoráky). Ale to je myslím drobnost s ohledem na jiná úskalí zdánlivé jednoduchosti 2,4 GHz...
rodzr
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Roger
Příjmení: Svatoň
Letiště: Česká Lípa
Hangár: Robin 3,5m, 160 ccm
MX - 2, 2,6m, 90 ccm
LG 130 4,4m
Anděl 3,25m

Odeslatod mac v 17/2/2015, 22:25

rodzr napsal:u antény vysílače je důležité vědět, že nejmenší vyzařování jde ze špičky antény, proto se volí její poloha tak, abych nemířil na model....Na rozdíl od vaší zkušenosti používám anténu vysílače rovnoběžně s předním čelem vysílače a od roku 2008 jsem nezaznamenal jediný problém ( FX - 30,32, velké větroně a motoráky). Ale to je myslím drobnost s ohledem na jiná úskalí zdánlivé jednoduchosti 2,4 GHz...

Nie, naozaj je to vzhladom na vyzarovaciu charakteristiku /"siskoid"/ najhorsia poloha. Problem moze nastat pri pristavani zlava/zprava "daleko" a "nizko" nad zemou. Ak je k tomu poloha anten Rx nahodou len rovnobezne s Tx-ovou, moze byt vymalovane. Minimalne jednu z anten Rx ja doporucujem kolmo na pozdlznu os modelu a antenu Rx ako bolo povedane.
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Crack Laser

Odeslatod lv v 18/2/2015, 00:23

rodzr napsal:Na rozdíl od vaší zkušenosti používám anténu vysílače rovnoběžně s předním čelem vysílače a od roku 2008 jsem nezaznamenal jediný problém ( FX - 30,32, velké větroně a motoráky). Ale to je myslím drobnost s ohledem na jiná úskalí zdánlivé jednoduchosti 2,4 GHz...

Tiež mám anténu stále rovnobežne s čelom vysielača (vodorovne doprava). A to občas pristávam z veľkej diaľky a v malej výške.
lv
Administrator
Administrator

Jméno: Ladislav
Příjmení: Vašek
Letiště: ČSaSR
Hangár: Nieuport 11 2,8m
Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Odeslatod winter v 18/2/2015, 09:46

Už jsem to tu někde možná psal, ale taky mám kamaráda, který zrušil 2,6 Extřičku na Auroru. (nevím zda s Vláďou Clouseau mluvíme o stejném pilotovi :-) ) Rádio šlo okamžitě z baráku. Koupil si XG11. ***winter*** :-)
winter
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Vlastimil
Příjmení: Zima
Hangár: Extra 330SC 35%
Extra 330LT 75" 3DHS
Extra 300 EXP 60" EF
Extra MX 58"
Yak 55M GB

Odeslatod Clouseau v 18/2/2015, 10:13

lv napsal:
rodzr napsal:Na rozdíl od vaší zkušenosti používám anténu vysílače rovnoběžně s předním čelem vysílače a od roku 2008 jsem nezaznamenal jediný problém ( FX - 30,32, velké větroně a motoráky). Ale to je myslím drobnost s ohledem na jiná úskalí zdánlivé jednoduchosti 2,4 GHz...

Tiež mám anténu stále rovnobežne s čelom vysielača (vodorovne doprava). A to občas pristávam z veľkej diaľky a v malej výške.

Laco my jsme s Futabou 14MZ lítali taky s anténou ohnutou doprava a vše bylo OK, až na to, že pokud docházelo k přistání zleva do prava, tak se (ne vždy) ale v určitých momentech stalo, že na krátkou dobu došlo opravdu k výpadku a bylo to vidět na napowerboxu ( vyšší počet přepnutí mezi Rx) v tu chvíli totiž byly přijímače ve stínu signálu za motorem,výfuky a vyuhlíkovanou částí trupu. Pak začal Marek anténu vyklápět špičkou směrem dolů pod úhlem cca 45 stupňů ( u 14MZ to jinak nejde) a bylo po problému. Šlo o 3m Yak55 od Krillmodel, motor byl DA170 výfuky KS, RX 16ti kanálové futaby 2 x a to v zadní části kabiny, dá se říct až za servami směrovky, s tím že fousy, antény byly vystrčené ven!!! Tolik zkušenost není to univerzální rada, ale snad to pomůže.
Vláďa Plichta
Clouseau
Člen Akrofora
Člen Akrofora

DLA 58ccm

Odeslatod Clouseau v 18/2/2015, 10:14

winter napsal:Už jsem to tu někde možná psal, ale taky mám kamaráda, který zrušil 2,6 Extřičku na Auroru. (nevím zda s Vláďou Clouseau mluvíme o stejném pilotovi :-) ) Rádio šlo okamžitě z baráku. Koupil si XG11. ***winter*** :-)

To nebude stejný člověk, ten náš si od nás pak koupil Futabu 14MZ a je klid....
Vláďa Plichta
Clouseau
Člen Akrofora
Člen Akrofora

DLA 58ccm

Odeslatod rodzr v 18/2/2015, 10:37

Laco my jsme s Futabou 14MZ lítali taky s anténou ohnutou doprava a vše bylo OK, až na to, že pokud docházelo k přistání zleva do prava, tak se (ne vždy) ale v určitých momentech stalo, že na krátkou dobu došlo opravdu k výpadku a bylo to vidět na napowerboxu ( vyšší počet přepnutí mezi Rx) v tu chvíli totiž byly přijímače ve stínu signálu za motorem,výfuky a vyuhlíkovanou částí trupu. Pak začal Marek anténu vyklápět špičkou směrem dolů pod úhlem cca 45 stupňů ( u 14MZ to jinak nejde) a bylo po problému. Šlo o 3m Yak55 od Krillmodel, motor byl DA170 výfuky KS, RX 16ti kanálové futaby 2 x a to v zadní části kabiny, dá se říct až za servami směrovky, s tím že fousy, antény byly vystrčené ven!!! Tolik zkušenost není to univerzální rada, ale snad to pomůže.[/quote]
...k tomu není co dodat, je to skutečně individuální a lidi, co o tom něco vědí, si to hlídají... ostatní se diví. A s Lacem nepadáme asi proto, že se za modelem nejspíš trochu otáčíme, čímž " vysíláme nejlíp " :wink: . Jinak zastínění je dle mě větší prevít než poloha antény Tx - proto teď třeba osazuji Rx ( 7003 )do kýlovky SOP u ASW 28 ( díky množství uhlí vepředu) ...
Ale to už jsem hodně od Aurory, omlouvám se...
rodzr
Člen Akrofora
Člen Akrofora

Jméno: Roger
Příjmení: Svatoň
Letiště: Česká Lípa
Hangár: Robin 3,5m, 160 ccm
MX - 2, 2,6m, 90 ccm
LG 130 4,4m
Anděl 3,25m

Odeslatod mac v 18/2/2015, 11:18

rodzr napsal:...k tomu není co dodat, je to skutečně individuální a lidi, co o tom něco vědí, si to hlídají... ostatní se diví. A s Lacem nepadáme asi proto, že se za modelem nejspíš trochu otáčíme, čímž " vysíláme nejlíp " :wink: . Jinak zastínění je dle mě větší prevít než poloha antény Tx - proto teď třeba osazuji Rx ( 7003 )do kýlovky SOP u ASW 28 ( díky množství uhlí vepředu) ...
Ale to už jsem hodně od Aurory, omlouvám se...

nie individualne, naozaj nezalezi na znacke /ako je napisany protokol/ ta antena funguje proste tak a samozrejme FS nastane raz za xxx krat. Ja to vidim na frekvenciu lietania a tym vyssiu pravdepodobnost pri zle umiestnenych antenach, pred asi 2-3 sezonami, ked som vela lietal, sa mi to stalo 2x, zacal som riesit polohu anteny na vysielaci a odvtedy klud. Ked to registruje M.P. s futabou, predpokladam kopec startov.. Lacovi ked pristavajuci vetron padne aj na 2 sekundy do holdu, tak o tom nebude ani vediet a argument typu mam anteny rovnobezne a na Tx takisto a nikdy sa mi to nestalo - no nezelam nic ine ale je to argument typu mne aurora funguje tak ju necham v 3m akrobate aj nadalej..
timing is everything
mac
Propaguje AF
Propaguje AF

Crack Laser

Odeslatod HonzaS v 18/2/2015, 13:27

U nás byly s Aurorou taky problémy, ale myslím, že to bylo nějak ze začátku, než se zjistilo, že je problém s rozdílnýma verzema sw vysílače a přijímače.

Myslím, že v dnešní době je většina pádů problém elektroinstalace nebo ignorace základní fyziky. Tím neříkám lítejte s turnigy, ale že to chce přemýšlet a zbytečně to nedráždit. Třeba Jirka Jarolímek lítá s Aurorou roky, já bych si to netroufl, ale funguje mu to :-)
Opačná směrovka na zádech je nejsilnější síla ve vesmíru!
HonzaS
VIP člen Akrofora
VIP člen Akrofora

Jméno: Jan
Příjmení: Špatný
Letiště: Bechyně
Hangár: Pilot RC Extra 2,25, Hacker
Badan Vertigo 2m, Hacker
RCFactory Edge 540 V3

Odeslatod NothingInteresting v 18/2/2015, 15:09

No, uvidím. S Aurorou lítám už zhruba třetím rokem, s tou první asi 2,5 roku, a opravdu tam do té křivky nebyly žádné problémy až na ty dva pády, co byly asi opravdu způsobené vysílačem. Jinak, vrátím se k tomu Sbachovi 300, má na signál 2,4GHz nějaký vliv ocel, respektive plech? Máme totiž dá se říct boudu, která je z oceli a plechu, a zrovna, když mi vypadl ten signál, tak jsem přelétával a je možné, že mohla ta bouda zastínit ten signál, nebo se pletu? pray
NothingInteresting
Člen Akrofora
Člen Akrofora

PilotRC Extra 330SC 2,3m

Odeslatod lv v 18/2/2015, 17:16

NothingInteresting napsal:má na signál 2,4GHz nějaký vliv ocel, respektive plech? Máme totiž dá se říct boudu, která je z oceli a plechu, a zrovna, když mi vypadl ten signál, tak jsem přelétával a je možné, že mohla ta bouda zastínit ten signál, nebo se pletu? pray

Veľmi málo pravdepodobné.
lv
Administrator
Administrator

Jméno: Ladislav
Příjmení: Vašek
Letiště: ČSaSR
Hangár: Nieuport 11 2,8m
Čihák Rapid III. 2,8m
Katana 33% 2,6m

Další

Zpět na Elektronika